«Аутсайдерів у футболі не залишилося»
- Зізнайтеся, хіба були серйозні побоювання, що ваш контракт можуть не продовжити - після виведення на Євро?
- Та які у мене могли бути побоювання? Не той вік уже, щоб побоюватися.
- За кілька днів до рішення по тренеру збірної з'явилася інформація про кандидатуру Андрія Шевченка. Гравці нібито різко негативно сприйняли такий варіант. Було таке?
- Питання не за адресою.
- Новий склад тренерського штабу - хто там буде? (На Євро команду виводили, крім Фоменко, його помічники Володимир Онищенко та Олександр Заваров, тренер голкіперів Юрій Сивуха і ОФП-коуч Віталій Шпанюк, - ред.).
- Ще процес іде, після Нового року стане щось ясно з цього питання.
- По ходу відбіркового циклу було помітно, що нам непросто навіть з тими, хто зазвичай вважається аутсайдерами - і з білорусами довелося потягатися, і македонці огризалися. Чому так?
- Зараз трохи не той час, не так, як раніше. Відвертих аутсайдерів у футболі не залишилося. Все вирішується на футбольному полі, а не за його межами.
- Те, що на старті вдома збірна втратила очки зі словаками (0:1), можна назвати наслідком дозвільного настрою деяких гравців?
- Та ні, такого не було. Була просто груба помилка. Моменти ми створювали, навіть гол забили. Взагалі, суддя, який був на полі, у своєму національному чемпіонаті зарахував би такий гол. Так що, скажімо так, склалося, як склалося.
- Команда весь відбір була в ролі наздоганяючої. Складно мотивувати команду в такій ситуації?
- Як я вже сказав, зараз немає аутсайдерів, з усіма командами потрібно грати по-максимуму і здобувати перемогу. Хлопці це відчували. Просто так склалося в першій грі, після якої хлопці зрозуміли - подальші помилки можуть бути фатальними.
- Помітно, що нашим набагато зручніше грати на контратаках, ніж створювати свої моменти.
- Це не тільки нашим зручніше, а практично всім нинішнім командам. Подивіться на гру інших клубів і збірних - все точно так само.
- Словенців за всю недовгу історію взаємин збірних ми не перемагали, дебютували в цьому плані тільки у Львові 14 листопада. Перед матчем не було побоювань, що у хлопців може притупитися пильність - мовляв, і так на дві голи попереду?
- Усі після цієї перемоги чудово розуміли, з ким мають справу. Ми ж із хлопцями напередодні розбирали суперника - з теоретичної частини, і відео ігор, тому вони добре розуміли, що розслаблятися ніяк не можна. Всі розуміли.
- У таких емоційних і жорстких іграх, яким був матч-відповідь у Маріборі, коли суперник йшов вже ва-банк, тренер повною мірою контролює малюнок гри команди?
- По-різному буває. Знову ж таки, в цьому матчі також була допущена груба помилка. Хлопці повинні були персонально грати проти деяких опонентів, так як ті традиційно сильні на «стандартах», і у нас був розподіл. А потім виявилося так, що нікого в критичний момент поруч не виявилося. Добре, що ми пізніше прийшли в себе і билися вже до кінця.
- Нинішній склад збірної достатньо стресостійкий, щоб впоратися з хвилюванням на Євро? У Маріборі деякі злегка поникли під напором господарів.
- Ну, цей процес не зупиняється, маю на увазі, процес навчальний. Всі напрацьовується.
- Емоційне спустошення після боротьби за вихід у фінальну частину пройшло?
- Спочатку - так, було день-два. Дуже багато йде емоцій. Але довго переживати не дають справи. Та й це вже, фактично, історія, і потрібно готуватися до нового. Надовго все одно не виходить відключитися, це ж безперервний процес. Іноді хочеш не хочеш, телевізор, наприклад, дивишся, а думками все одно в роботі. Але мені пощастило - я займаюся улюбленою справою.
«У нас збірна, а не театр»
- Заборона на обговорення внутрішньої кухні команди - звідки вона? Адже гравці - люди публічні, а вболівальникам цікаві не тільки суто спортивні справи.
- Вважаю, що наші внутрішні справи виносити назовні немає сенсу. Це ж не театр, а збірна.
- Рядова ситуація - коли хтось із гравців ображається, що його не поставили до складу на ту чи іншу гру. Часто буває?
- А ми відразу всім пояснили: хлопці, все залежить тільки від вас самих. Не знаю жодного тренера, який не ставив би на гру найсильніших. Гравці приїжджають на збір і в рамках навчально-тренувального процесу показують нам кожен день, що вони собою являють. А наше завдання - ставити на гру в залежності від суперника та інших факторів тих із них, хто підходить більше за інших.
- Бувало на відборі до Євро, що в клубі у гравця - пік форми, гра добре йде, а в прийшов у національну команду - і загубився?
- У клубі у гравця один колектив, можливо, інші принципи побудови гри, інший підхід. Але хлопці у нас профі - вони самі показують під час підготовки, на що здатні.
- Як у футболістів з патріотизмом? При виклику в збірну всі є?
- Ми завжди попереджаємо: якщо не хочете їхати в збірну, то заздалегідь нас попередьте про це. Що не бажаєте або там важко, не комфортно. Немає проблем. Ніхто нікого не змушує. На першому місці у нас - захист кольорів національної збірної. Це перш за все. Тому що люди в збірній виходять на поле і грають не для себе, а для мільйонів уболівальників.
- Гравці відчувають підвищену відповідальність саме зараз, коли країна воює, і спортивні перемоги, можливо, небагато, але піднімають людям настрій?
- А як же? Вони ж не на іншій планеті живуть. Звичайно, відчувають.
- Нашому таранному тандему (Ярмоленко і Коноплянка, - ред.) стало складніше, коли суперники зрозуміли, кого потрібно «закривати» в першу чергу?
- Природно. Одна справа, коли вони тільки починали грати в клубах і зіграватися у збірній, і інше - зараз, коли виходять на більш високий рівень. Суперники на них вже більш скрупульозно звертають увагу, вивчають їх гру і так далі. У цьому немає нічого такого, не зупинятися ж їм у розвитку. Хлопцям треба підвищувати рівень. Адже у футболі це звичайна справа: як тільки гравець припинив розвиватися і рухатися вперед - йде регрес. Грубо кажучи, рівень свій потрібно підтверджувати в кожній грі.
- Для збірної краще, коли футболісти «під рукою», в національному чемпіонаті, або бігають у Прем'єр-лізі або Серії А?
- Зрозуміло, краще - в сильних чемпіонатах. Але хотіти не шкідливо.
- Якось у нас трохи тоскно за частиною яскравих чистих форвардів. Обнадієте кимось на перспективу?
- Тут можна відповісти таким чином: маємо те, що маємо. Потрібно відштовхуватися від того, що є, а не розповідати потім: «А от якби...» А щодо перспективної молоді... Поживемо - побачимо.
- Когось із гравців молодіжки планується запросити після Нового року на проби, або до Євро коней на переправі не міняють?
- Будемо запрошувати. Це природний процес. Та й, знову ж, у нас такий підхід до набору збірної, що не ми беремо гравців, а вони самі своєю грою змушують нас запрошувати їх в команду.
- У кого з тих гравців, хто ще не розкрився повною мірою, є шанс «вистрілити» через півроку?
- Будемо їздити на збори, дивитися на всіх: додає гравець, не додає. Йтиме збір інформації, як я вже сказав. Все залежить від самих хлопців.
- Прийнято вважати, що тренер Фоменко цінує більше дисципліну, ніж уміння імпровізувати. Скільки в цьому правди?
- А при чому тут Фоменко? Цього футбол вимагає. Сьогоднішній футбол - він такий. Не ми ж висловлюємо свої побажання щодо того, в якому напрямку йому рухатися: мовляв, треба ось так от, а це так, це таке наше бачення. Тому я завжди кажу хлопцям: насамперед - це вимоги сучасного футболу.
«Слабаків на Євро не буде»
- Часу ще півроку. До початку весни як буде вибудувана підготовка?
- Хлопці поки будуть по клубах своїх працювати, будемо їздити на збори, придивлятися. Зараз збір інформації буде - специфіка роботи в збірній. У березні у нас дві контрольні гри (24 березня в Одесі з Кіпром, 28 березня - з Уельсом в Києві, - ред.). Потім, коли закінчиться чемпіонат, проведемо пару зборів, один із них відновного плану. А вже на наступному зборі зіграємо ще - заплановано три гри.
- Як відбувається підбір команд для контрольних матчів і хто займається цим питанням?
- У Федерації нашої є такий підрозділ, як УФІ (Україна Футбол Інтернешнл, ексклюзивний комерційний партнер ФФУ по частині реалізації ТВ-, рекламних та інших комерційних справ, - ред.). Однак тут навіть не тільки вони вибирають, адже нас також повинні вибрати. Хтось погоджується, хтось - ні. Потрібна обопільна згода.
- Березневі поєдинки заплановані тільки для «продихатися», або ж буде відпрацювання тактичних заготовок?
- Та ні, просто спільна робота буде проводитися. Побігати у гравців буде час до цього в рамках навчально-тренувального процесу. А контрольні ігри - для того, щоб побачити, що там, де там, і як взагалі. Будемо рухатися вперед.
- Програма на останні місяці перед стартом континентальної першості вже є?
- Ми висловили свої побажання з цього приводу Федерації (ФФУ, - ред.), а тепер їм також потрібен час, щоб все розподілити: десь щось прибрати, десь щось поставити.
- Те, що ми стартуємо на Євро відразу грою проти Бундестіму - це добре чи погано?
- Добре чи погано, буде видно після гри. Група-то у нас дуже серйозна: чемпіони світу, ірландці, що вийшли з першого місця, поляки, які зараз на хорошому ходу (німців обігравали, оскільки в одній групі були). Так що все дуже непросто. Та й, в принципі, хто ж із слабких потрапляє у фінальну частину? Простих суперників там вже немає.
- Ваша думка: який формат національного чемпіона потрібен Україні?
- Це насамперед залежить від президентів клубів - вони володіють цим процесом. Наші побажання?.. Знову відповім: хотіти (нам) не шкідливо. Будемо відштовхуватися від того, що маємо на сьогоднішній день, тому що футбол не є винятком з життя. Адже в інших галузях в Україні також зараз не скрізь порядок. Це, звичайно, зачіпає і футбол.