Топ-5 подій 2015 року. Безгрошів'я по-українськи

Динамо Київ 29 Грудня, 09:51
1927.kiev.ua продовжує підбивати підсумки 2015 року. На черзі - клуби-боржники та банкроти.

Проблема фінансування футбольних клубів вже не перший рік є однією з найболючіших тем українського футболу.

Під кінець минулого чемпіонату у багатьох клубів виникли проблеми по заборгованості гравцям та будівельним компаніям. УЄФА навіть направила до ФФУ офіційного листа з переліком тих чи інших клубів, які мають борги – усі, окрім «Ворскли» та «Олімпіка». «Динамо», «Шахтар» та «Дніпро» не отримали такої «характеристики», адже мали не зовсім задовільний статус «фінансового fair-play». За словами Платіні, тодішнього голови УЄФА, це не є критичним і клуби зможуть взяти участь у єврокубках.

Під час літнього міжсезоння клуби УПЛ навіть меморандум підписали, щодо реструктуризації боргів до 31 грудня 2015 року.

Також, на початку цього чемпіонату відбулась дуже цікава подія в українському футболі, вже вдруге, але з певними відмінностями. У 2001 році було засновано новий клуб – «Арсенал» Київ на базі тодішнього ЦСКА - відбулось «роздвоєння» клубів. А цього року Сергій Тарута об'єднав дві свої команди, вивівши дніпродзержинську «Сталь» в УПЛ, а донецький «Металург» - розформував.

Цікавим виглядає і те, що ужгородська «Говерла», де-юре, має у своєму складі лише двох гравців. Решта – орендовані у різних клубів. Більше за всіх – «динамівців», 12 чоловік з молодіжної команди киян. «Дитячий садок» імені В’ячеслава Грозного вже у першому турі довів – хлопчиками для биття ужгородська команда не буде. 1:1 з «Дніпром», з фіналістом минулорічної Ліги Європи. Однак, незважаючи на малу кількість гравців на повноцінному контракті, «Говерла» має серйозні борги перед своїми екс-гравцями, з якими і досі намагається розрахуватись.

Одеський «Чорноморець» заборгував колишнім гравцям не один мільйон. Генеральним спонсором клубу був «Імекс-Банк», установа президента та власника «чорноморців» Леоніда Клімова, яка ще під час минулого сезону відправилася на повну ліквідацію, залишила команду з пустими футболками та без якісних гравців.



Для порятунку в Одесу взяли молодого і перспективного Владислава Калітвінцева з «Динамо», який одразу став лідером команди. На його рахунку – 4 голи, включно з декількома шедеврами. Також, футболки гравців прикрасив логотип телеканалу «2+2».

Щодо боргів, то вже екс-гравець «Чорноморця» Кирило Ковальчук нещодавно заявив, що клуб розраховується з усіма, кому винен грошей. Йому, наприклад, виділили нерухомість в Одесі. З іншими гравцями відбуваються діалоги і знаходять виходи з непростої ситуації, яка склалась.

Ще одним «великим» боржником нині виступає харківський «Металіст», власник якого знаходиться в Москві та перебуває у розшуку. Окрім боргів по зарплаті перед футболістами, як колишніми так і нинішніми, тренувальну базу харків’ян через несплату залишили без електроенергії та води.

За чутками, Сергій Курченко прибрав до своїх рук близько 30 мільйонів доларів від продажу гравців та призові від УЄФА. Через надвеликі борги харків’яни погрожували не вийти на матч проти «Олександрії» і лише в останній момент Олександр Бойцан, спортивний директор «Металіста» запевнив, що гроші будуть. Однак… Віз і нині там, але не може не тішити, що за словами Бойцана, вони знають де знайти потрібну суму, аби погасити борги.

Всі ці команди мали проблеми з фінансами і до початку сезону, а запорізький «Металург», якщо винен був комусь гроші, то не такі великі і не у такій плачевній ситуації знаходився. Але, саме запорізька команда збанкротувала.

Все почалось раптово – відмова власника від фінансування. Потім були акції на підтримку «металургів», флешмоб - #SaveFCMZ, допомога зі сторони місцевої влади. Ходили навіть чутки, що інвестувати у клуб хочуть німецькі спонсори. Але, на превеликий жаль, ситуація не змінюється, «Металург» може не вийде на весняну частину, якщо все ж таки не вдасться знайти спонсора. За словами генерального директора Прем’єр-Ліги Петра Іванова процес ліквідації «Металурга» може затягнутись на 6 місяців.



Запоріжжя може залишитись без футбольного клубу, спортивна база буде пустувати, а український футбол втратить хорошу футбольну академію, яка випустила не одного збірника.

Звичайно, це не всі проблемні клуби у нашому чемпіонаті. Як було сказано на початку – майже всі клуби мають борги. З «Волині», наприклад, планують зняти 6 очок через борг в 1 мільйон доларів. І це лише початок.

У будь-якому випадку, до 31 січня 2016 року ми дізнаємось, які клуби будуть покарані УЄФА/ФІФА, кому знімуть лише очки, кого переведуть у нижчі ліги. Зрозуміло, що у нинішній ситуації майже ніхто з них не пройшов би атестування в ФФУ, але добра воля як УПЛ, так і Федерації допомагає їм грати в українському чемпіонаті.

У такій ситуації зміни до формату виглядають необхідними. Так, скоріш за все буде 12 команд, але у нинішній політично-економічній ситуації в країні, коли у всіх сферах нестабільність - не може бути ніякого росту у футболі, який повністю залежний і від бізнесу, і від простих людей, вболівальників, які витрачають свої гроші на квитки. Коли грошей нема – не може бути і мови про який-небудь зріст. Особливо такого залежного від фінансування виду діяльності, як футбол.

Олександр Ушаков