Чому УЄФА розглядає питання про впровадження системи автоматичного визначення взяття воріт?
Колліна: УЄФА постійно відстежує варіанти, які можуть привести до поліпшень в матчах. Можу сказати, що стосовно системи автоматичного визначення взяття воріт спочатку був проведений тривалий процес внутрішніх консультацій. За чотири роки ми проаналізували сотні матчів, зібрали інформацію з найрізноманітніших ситуацій, що виникають в ході ігор. Як ви знаєте, в 2012 році Міжнародна рада футбольних асоціацій по нашому запиту схвалила впровадження додаткових помічників суддів, щоб підвищити контроль за подіями в штрафній площі. Така практика працює відмінно і вже довела свою користь. У той же час ми продовжуємо розвивати ідею впровадження системи автоматичного визначення взяття воріт, яка полегшить роботу додаткових помічників суддів. Власне кажучи, на прикладі серії А ми вже змогли переконатися в тому, що дві цих практики відмінно гармонують.
Що ви робите для того, щоб ця система стала реальністю?
Колліна: В одночас нічого не відбудеться. Націлився на подальший прогрес, Президент УЄФА Мішель Платіні ще більше року тому запропонував вивчити можливість використання системи автоматичного визначення взяття воріт укупі з застосуванням додаткових помічників арбітра. Платіні тоді сказав, що ключовим для впровадження системи автоматичного визначення взяття воріт може стати рішення Суддівського комітету. Платіні офіційно заявив, що завжди буде відкритий для даної ідеї, якщо судді вирішать, що це варте нововведення. Що стосується конкретних термінів, буде добре, якщо Виконавчий комітет прийме рішення зараз, оскільки ми щойно завершили аналіз, а на порядку денному у нас ЄВРО-2016. Тобто це відмінна можливість ввести систему автоматичного визначення взяття воріт перед великим турніром.
Чи означає впровадження системи автоматичного визначення взяття воріт відмову від додаткових помічників рефері?
Колліна: Головне завдання додаткових помічників зовсім не в спостереженні за лінією воріт і визначенні того, чи перетнув її м'яч. Замість цього вони стежать за всім, що відбувається у штрафному майданчику, і допомагають головному арбітру при прийнятті важливих рішень по епізодах поблизу воріт. Зрозуміло, що додаткові помічники також роблять усе, щоб фіксувати взяття воріт. Однак, як ми з'ясували, щоб приймати рішення про те, чи перетнув м'яч лінію воріт, їм необхідно заздалегідь сфокусуватися на «стрічці», що загрожує пропуском інших важливих подій у штрафному. Таким чином, це знижує ефективність допомоги, яку вони надають головному арбітру. З впровадженням системи автоматичного визначення взяття воріт додаткові помічники будуть звільнені від цього обов'язку і зможуть зосередитися виключно на стеженні за ігровими епізодами.
Як би ви оцінили ефект від впровадження додаткових помічників арбітра?
Колліна: Штрафний майданчик - найважливіша ділянка на полі. Події, які там відбуваються, мають визначальне значення у матчі. Велике скупчення гравців у цій зоні, особливо при штрафних і кутових, не дозволяє одній парі очей контролювати все, що відбувається. І ця ситуація повторюється безліч разів по ходу гри. Метою введення додаткових помічників було надання суддям допомоги у контролі за найважливішими епізодами на полі. Багато працівників преси і вболівальники можуть не розуміти в повній мірі, що саме роблять ці помічники по ходу гри, адже у них немає ні свистка, ні прапорця. Однак на ділі вони надають виняткову допомогу у винесенні правильного рішення в потрібний час.