Прийнявши привітання від кореспондента «СЕ», він охоче погодився поговорити про його футбольне минуле і поділився думками про майбутнє.
НА ЗБОРИ - З ДЕТЕКТИВОМ
- Вам вже 57. Чи правда, що з віком іменинники більше воліють святкувати круглі дати?
- Думаю, так воно і є (посміхається).
- Варто думати, що попереднього разу ви святкували 55-річчя?
- На жаль, ні. У той час якраз були трагічні події в Києві, коли розстріляли майданівців. Не до святкувань тоді було.
- Один з ваших одноклубників по «Динамо» і збірній СРСР якось повідав, що найбільш несподіваним подарунком до дня його народження був порожній конверт, піднесений кимось із численних гостей.
- У мене подібних сюрпризів не було. Конверти мені не дарують. Дарують подарунки.
- У другій половині 80-х років минулого століття світ побачила ваша книга «Гармонія гри». Не у вашого одноклубника Олега Блохіна, який мав до того часу вже кілька книг, запозичили цю ідею?
- Зовсім ні. Її мені запропонував Олексій Семененко, майбутній прес-аташе «Динамо». Після цього ми з ним часто зустрічалися, сиділи і писали книгу. Вона вийшла в 1988-му.
- Ще одну книгу не думали написати?
- Пропонували. Той же Семененко. Але я, напевно, для цього ще не дозрів (посміхається).
- Багато футболістів на виїзні матчі і збори брали з собою літературу. Ви теж любили читати?
- Іноді я брав. Любив детективи британського письменника Джеймса Чейза.
ПОЛІТІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ «ДИНАМО»
- Пресу регулярно вивчали?
- Постійно читав, купуючи газети. В основному, газети «Комсомольскую правду», «Радянський спорт», а ще тижневик «Футбол-Хокей» та українську «Спортивну газету».
- Правда, що Валерій Лобановський знаходив час для ознайомлення з газетними публікаціями про київське «Динамо» і збірну СРСР, які він очолював?
- Ясна річ, що він читав пресу і цікавився статтями не тільки про футбол. Пам'ятаю, в радянські часи в «Динамо» постійно проводилися політінформації. До кожної з них готувалися по дві людини. Подіям в країні і світі щотижня приділялося хвилин п'ятнадцять. Зараз все по-іншому: зайшов в інтернет - і читаєш все, що ти хочеш.
- Кажуть, до критики він ставився ревно...
- Я б не сказав. З ним ми довго працювали разом, тому можу це стверджувати. На все це Лобановський дивився, немов керуючись відомим прислів'ям «Собаки гавкають, а караван іде».
- А сам він критикував підопічних часто?
- Звичайно. Без критики не було б зростання.
- У відносинах з журналістами Лобановський дотримував дистанцію, однак серед них все ж перебували професіонали, які входили в число обраних...
- Були такі журналісти, яких він поважав і довіряв їм. Вони відрізнялися високим професіоналізмом - розбиралися в футболі і добре знали свою справу. До таких Валерій Васильович ставився нормально - він охоче з ними спілкувався, давав «добро» на їх візити на тренувальну базу в Конча-Заспу. Але були і такі, які писали різну гидоту або відверту нісенітницю. Найбільше Лобановський не любив неправду і каверзні питання. Не подобалася йому і «жовта преса», особливо якщо те стосувалося особистого життя. Він цього не сприймав.
- Наскільки відомо, Лобановський ставився з великою симпатією до коментатора Коте Махарадзе...
- І не тільки до нього. Ще до Миколи Озерова. Добре ставився і до Валентина Щербачова. Більшість з них теж були бажаними гостями на динамівській базі. В інтерв'ю Васильович ніколи не відмовляв. Коментатор повинен коментувати по суті, а не придумувати якісь незрозумілі речі. Зараз, буває, що таке-е-е-е напридумають...
МЕТОД БАТОГА І ПРЯНИКА
- Чим вам запам'ятався Лобановський?
- Він був людиною правильною, у нього було чому повчитися. У тренерській роботі Лобановський - хороший психолог, до всіх футболістів у нього був індивідуальний підхід. В цьому його умінні була велика заслуга і велич, адже властивості характеру, як відомо, у кожної людини різні.
- Ставши тренером, багато від Метра перейняли?
- Лобановський весь час любив говорити, що потрібно вчитися, вчитися і ще раз вчитися. Напрямок у футболі однин, і це зрозуміло – швидкість, атлетичність, а далі - багато боротьби. Васильович не раз повторював нам: ви повинні завжди йти в ногу з часом, так як футбол не стоїть на місці, а постійно вдосконалюється. При цьому обов'язково має бути і щось своє. Своя «фішка», так сказати. Рекомендації та поради Лобановського залишилися в пам'яті на все життя.
- Часто доводилося чути, що для тренерської роботи Дем'яненко - занадто м'яка людина. З цим визначенням згодні?
- (Категорично) Ні. Я людина, що використовує метод «батога і пряника».
- Якщо говорити про Дем'яненка-футболіста, то, на думку фахівців, на полі ви були справжнім лицарем без страху і докору.
- Не знаю. Мені важко оцінювати себе - це прерогатива інших.
- Але ж у 1985 році вашу гру оцінили мільйони людей, що дозволило вам увійти в історію як найкращий футболіст СРСР.
- Значить, заслужив. (Сором'язливо)
- На відміну від вашого одноклубника і партнера по збірній Володимира Безсонова, травми, можна сказати, обходили вас стороною. З чим це пов'язуєте?
- У першу чергу, з міцним здоров'ям. Напевно, хороші фізичні якості у мене від природи. Взагалі їх у мене був цілий комплекс (посміхається). Крім витривалості і сили, це ще і вміння нічого не боятися.
- У кого з батьків успадкували гени?
- Моя мама була призеркою СРСР з легкої атлетики в різних видах. Правда, серед глухонімих. Втім, у той час бути в числі кращих в цій категорії в найбільшій країні світу все одно було дуже престижно і почесно.
ПОДЯКA БЄЛАНОВА
- Вас називали людиною з двома серцями. Тренування Лобановського без проблем переносили?
- Ви знаєте, для мене це було нормально. Найголовніше, щоб гравець розумів, для чого потрібні тренування. У спорті ж без фізичної підготовки і серйозних навантажень - нікуди. Але це було правильний напрям. Ми знали, що в техніці та інших компонентах європейцям поступаємося. А за рахунок чого могли вигравати? За рахунок «фізики». Плюс ще тактика. Це вже потім у нас всі складові майстерності, включаючи техніку, поступово стали вирівнюватися.
- Ігор Бєланов, який став володарем «Золотого м'яча» 1986 року, розповідав, що через навантаження в «Динамо» він подумував навіть повернутися з Києва додому в Одесу...
- Важко було, важко... Особливо в перший рік. Самі розумієте: навантаження. Так, Ігор дійсно хотів виїхати. Але ми його переконали. Перед цим мене як капітана команди Валерій Васильович попросив поговорити з Бєлановим. Пам'ятаю, Безсонов, Баль і я розмовляли з ним з цього приводу, намагаючись вплинути на його рішення. «Давай ще на рік залишся, потерпи, а потім побачиш, все буде добре», - говорили ми Ігорю. І він залишився. А вже потім дякував нам за це, адже вже в наступному році став найкращим футболістом Європи. Ось така була історія.
- Прийшовши в «Динамо» в 20-річному віці, ви майже відразу стали гравцем «основи».
- Спочатку я зіграв дві чи три гри за дубль, а вже потім мене перевели в склад головної команди.
- Косих поглядів з боку старших і більш досвідчених товаришів не собі не ловили?
- Ні. З цим не було жодних проблем. У команді мене прийняли добре, я швидко влився в колектив. Дякую Володі Безсонову, який прихистив мене у своїй квартирі, де я жив півроку.
- Яку кличку дали вам в «Динамо»?
- Називали «Дем'ян». А іноді «Муля» - ця кличка у мене була ще в «Дніпрі», а згодом перейшла і на мій динамівський період. Футбольний світ же тісний.
- Чи зустрічалися вам одноклубники, які ображалися на свої клички?
- Та ні, не було такого! У кожній команді завжди присутні жарти-примовки – відповідним і їхнє сприйняття повинно бути. Та й колектив у нас був хороший - які могли бути образи?
СТАРШИЙ ЛЕЙТЕНАНТ БЕЗ ФОРМИ
- Пам'ятаєте, якою сумою обчислювалася ваша перша зарплата?
- У «Дніпрі» отримував 60 рублів. Мені тоді було 17 років.
- А будучи гравцем «Динамо» багато отримували?
- У столичній команді, вже маючи офіцерське звання, я отримував 200 чи 250 рублів. До мого від'їзду за кордон остання зарплата в «Динамо» з урахуванням надбавок за звання обчислювалася сумою 444 рублі.
- В якому званні ви спочатку були оформлені в «Динамо»?
- Вже точно й не згадаю – рядовий або молодший сержант. Вже потім я «дослужився» до звання старшого лейтенанта.
- Тепер буду знати, як до вас звертатися....
- (Посміхається). «Лейтенант, старшой я – ага!». Як в «Діамантовій руці».
- У кого на той момент були найвищі звання?
- У Блохіна, Веремєєва, так і в інших гравців теж. В основному, це були звання капітана, рідше - майора.
- Цікаво, чи міг собі дозволити старший лейтенант Дем'яненко підвищити голос на полі на одноклубника з вищим званням?
- Я тоді був капітаном команди, тому міг зробити це у відношенні будь-якого партнера по «Динамо». Гравець з капітанською пов'язкою на рукаві насамперед повинен бути лідером. І якщо хтось не відпрацьовував на полі, я мав право накричати.
- В інших динамівських колективах – Москви, Мінська і Тбілісі оплата праці від футболіста київського «Динамо» відрізнялася?
- Структура була одна, тому сума зарплати у всіх команд, я вважаю, була однаковою. Різнитися могли лише преміальні.
- Скільки разів ви одягли міліцейську форму?
- Один. Пам'ятаю, після її видачі я в ній навіть сфотографувався.
- Вона у вас збереглася?
- Ні. Я її собі не брав. Та й навіщо? Хай краще інші люди її одягають - ті, які і справді служили в структурі МВС. Я ж лише значився. Коли мене запитали «Ви будете брати форму?», я так і відповів: «Ні, краще її комусь віддайте».
ПОДВІЙНА ЦІНА ЗА ОДНУ «ВОЛГУ»
- Для кожного футболіста радянських часів головними умовами при переході з команди в команду були традиційні квартира і машина. Ви ними швидко обзавелися?
- Можна сказати, що так. Коли я прийшов в «Динамо», то через рік отримав однокімнатну квартиру. Було це в 1980-му. А машину - «Волгу» - у 1982-му чи 1983-му, точно не пам'ятаю.
- Водійські курси відвідували?
- Чесно? Ні.
- Секрети водіння давалися вам складно?
- Не сказав би. Навчився без проблем - у спортсменів це досить швидко відбувається.
- Багато «футбольних» автомобілів марки «Волга-ГАЗ-24» в ту пору часто «спливали» на Кавказі чи Середній Азії. Вашу машину спіткала та ж доля?
- Звісно. У той час це був найбільший заробіток — у футболістів. У команді існувала черговість на отримання автомобіля. Тодішній партійний глава України Володимир Щербицький дуже любив футбол і всіляко допомагав «Динамо». У тому числі, і в цьому питанні. Коли отримували «Волгу», то їздити на настільки громіздкій машині не було сенсу. Її продавали, а купували собі більш маневрені «Жигулі» - «вісімки» або «дев'ятки». До того ж, вони і подешевше. А ось в таких радянських республіках, як Вірменія, Грузія та Азербайджан завжди любили кататися з шиком на «Волгах», ось туди наші авто і перепродувалися. На цьому футболісти в ту пору дуже добре заробляли.
- Кому, якщо не секрет, ви свою «Волгу» «загнали»?
- (Сміється). Якраз в одну з республік Закавказзя і продав.
- Не пам'ятаєте, скільки вам за неї відрахували?
- Подвійну ціну! Якщо державна вартість «Волги» у першій половині 80-х була 14 тисяч рублів, то значить, за 28 або 30.
ВАРІАНТ БЕЗ ЗАВДАНЬ
- З ким із колишніх одноклубників нині контактуєте регулярно?
- З багатьма. Зідзвонюємося з Безсоновим, Яремчуком. А ще часто їздимо грати за ветеранів «Динамо» - під час таких вояжів і спілкуємося.
- З одним із колишніх одноклубників по «Динамо» - Віктором Морозом ви разом працювали в узбецькому «Насафе» і «Волині». Не скучив ваш дует за роботою за час тривалої творчої відпустки?
- Звичайно ж, скучив. Адже у мене все життя у футболі, без нього я себе вже не уявляю. Нещодавно у нас була пропозиція їхати в Казахстан, однак ця команда без серйозних завдань. А як можна без тієї чи іншої задачі працювати? Це не робота, а існування. Який сенс туди їхати?
- Чи є у вас агенти, що займаються пошуком нового клубу?
- Є. Багато мені телефонують, питаючи, чи можна мою кандидатуру рекомендувати у той чи інший клуб? Я всім відповідаю: «Можна»! (посміхається). Але далі розмов, як правило, справа не просувається. Якщо і був варіант з Казахстаном, то вже за згаданих причин він відпав. Для мене потрібна певна планка, мета. Наприклад, чемпіонське звання, одне з призових місць або потрапляння в єврокубки. Коли стоять такі завдання, то є стимул працювати.
- В період перерви у тренерській кар'єрі вільного часу у вас стало більше. На що його витрачаєте?
- На сім'ю. А ще на поїздки - особисті і в компанії команди ветеранів «Динамо». Приділяю час і перегляду матчів по телевізору, завдяки чому є можливість аналізувати специфіку розвитку сучасного футболу. Адже він не стоїть на місці, а постійно рухається вперед. Можна сказати, що для мене як тренера перегляд максимальної кількості ігор - це свого роду теорія.
- Якщо припустити, що до початку літа ви не встигнете знайти гідну роботу, на чемпіонат Європи у Франції є намір поїхати?
- Думаю, що поїду.
ФУТБОЛ, ХОКЕЙ ТА КОНЦЕРТИ
- В кіно або театр останній раз коли вибиралися?
- Давно. А ось на концерти ходжу. На «95-ий квартал», на виступи естрадних зірок.
- А на футбол?
- Теж ходжу. Але не часто. Час від часу відвідую матчі за участю нашої національної команди і «Динамо».
- Ваше підліткова пристрасть до хокею з роками не вичерпалася?
- Ні-ні, я люблю хокей. Стежу за подіями в КХЛ і НХЛ.
- На хокейні матчі ходите?
- Якщо я в Києві, то іноді ігри відвідую.
- За кого вболіваєте?
- Зараз і вболівати ні за кого - ви ж бачите, що відбувається з хокеєм в Україні. Є Ліга, але рівень, на жаль, не той.
- Відомо, що відгомони багаторічних занять спортом з його численними травмами і пошкодженнями з роками позначаються все більше і більше. В санаторій їздите?
- Я лише напередодні повернувся з Трускавця, де провів вісімнадцять днів. В одному з тамтешніх санаторіїв поправляв здоров'я. Пройшов там перевірку у всіх лікарів, почистив судини, попив воду.