Найпримітнішою подією з точки зору суддівства поєдинків двадцятого туру Ліги Парі-Матч є робота Катерини Монзуль, яка стала першою жінкою-арбтіром в історії українського футболу елітного рівня. Про роботу Монзуль, а також про арбітраж всіх інших поєдинків туру з UA-Футболом поспілкувався експерт, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.
«Волинь» – «Чорноморець» 1:1
Головний арбітр – Катерина Монзуль (Харків)
Мирослав Ступар.
Події на полі в поєдинку «Волинь» – «Чорноморець» Катерина контролювала. Звісно ж, відчувалося її хвилювання, яке позначилося на певних моментах. Але в цілому зі своєю роботою Монзуль впоралася.
Хоча, відзначу, що вилучення Філімонова – більше формальне. Так, в Катерини були підстави протягом однієї хвилини показати Артемові дві жовті карточки, але арбітр не повинен судити формально. Існує творчий підхід до суддівства. Тобто, підхід, який не заважає грі і не впливає на результат. Якби після другого порушення правил Філімоновим Монзуль застосувала до порушника превентивні методи, було б ідеально. Думаю, що Артем оговтався б і грав би в рамках правил. Але Катерина розцінила по-іншому. Врешті, це її право.
Але якщо вже вилучила Філімонова, то потрібно було й далі тримати планку, тобто бути послідовною. На 44-й хвилині Герасим'юк в центрі поля відверто в'їхав Калітвінцеву в ноги. Арбітр призначила штрафний, а де ж попередження?
Ще відзначу, - каже Мирослав Ступар, - що Катерина занадто принципова. Іноді це заважає динаміці та гармонії гри. Наприклад, відбулося порушення правил одеситами в штрафному майданчику «Волині» при атаці «Чорноморця». Шуст, готуючись ввести м'яча в гру, встановив шкіряного не на точку порушення. Так от Монзуль вимагала відкотити м'яча чітко на те місце, де було порушення правил. Але ж це не принципово, а час, динаміка гри губиться. Подібні моменти потрібно відчувати і трактувати у відповідності до духу гри.
В цілому ж, присутність на полі арбітра-жінки – це серйозний стримуючий фактор для футболістів. Коли сфолив, до прикладу, Польовий (за що й отримав покарання), Володимир лише розвів руками і пішов у свою зону. Якби судив чоловік, то, припускаю, мали б місце апеляції, емоційні жестикулювання. Хоча, з іншого боку, ми бачили, що під час вилучення Філімонова Катерину обступили гравці «Чорноморця», емоційно протестуючи проти рішення судді.
На завершення скажу, що Колліні варто було б сформувати повністю жіночу бригаду арбітрів. Зрозуміло, що гру «Динамо» – «Шахтар» вона б не судила, але матчі низького рівня, яких в чемпіонаті України останнім часом дуже багато, цілком під силу такій бригаді.
«Говерла» – «Олімпік» 0:2
Головний арбітр – Микола Балакін (Київська область)
30-а хвилина. Володимир Танчик в центрі поля завадив Віталійсу Ягодінскісу розіграти штрафний удар, за що був покараний жовтою карточкою. Для Володимира вона виявилася вже другою в поєдинку.
Мирослав Ступар.
53-я хвилина. Після розіграшу кутового Ігор Гончар у власному штрафному майданчику притримав руками і штовхнув Івана Матяжа. Арбітр призначив пенальті і покарав порушника жовтою карточкою.
Мирослав Ступар.
62-а хвилина. Максим Драченко в боротьбі зачепив обличчя Віталія Гавриша ліктем. Арбітр на епізод не зреагував.
Мирослав Ступар.
90+2-а хвилина. Темур Парцванія грубим підкатом зустрів Ігоря Гончара, за що був покараний жовтою карточкою. Уже другою в матчі.
Мирослав Ступар.
В цьому моменті арбітр проявив не властиву для себе лояльність. Але на 82-й хвилині Парцванія таки отримав своє попередження. А вже на другій компенсованій хвилині захисник пішов в грубий підкат проти Гончара, за що був покараний ще одним «гірчичником». В результаті – вилучення, на яке Парцванія в цілому «напрацював».
«Зоря» – «Карпати» 4:1
Головний арбітр – Юрій Вакс (Хмельницький)
Мирослав Ступар.
44-а хвилина. Андрій Тотовицький на швидкості увірвався до штрафного майданчика «Карпат», Андрій Гітченко спочатку руками притримав опонента за футболку, а потім постелився в підкаті, але в м'яч не зіграв. Зіграв в ноги опонента. Арбітр покарав порушника червоною карточкою і одинадцятиметровим ударом.
Мирослав Ступар.
88-а хвилина. Микита Каменюка мчав до воріт «Карпат» лівим флангом. Вже після того, як гравець розлучився з м'ячем, Микиту недозволеним прийомом зустрів Денис Мірошниченко. Арбітр покарав «карпатівця» жовтою карточкою, яка для нього виявилась уже другою.
Мирослав Ступар.
«Олександрія» – «Динамо» 0:2
Головний арбітр – Анатолій Абдула (Харків)
Мирослав Ступар.
«Ворскла» – «Сталь» 0:0
Головний арбітр – Іван Бондар (Київ)
Мирослав Ступар.
На 34-й хвилині, зокрема, на полі відбулася конфронтація після того, як Едгар Малак'ян зачепив Юрія Коломійця бутсою по обличчі. Бондар не покарав Малак'яна жовтою карточкою, тож гравці вирішили самотужки з'ясувати стосунки. Виникла конфронтація, в результаті якої Даллку отримав попередженя.
На 53-й хвилині в штрафному майданчику «Сталі» Антон Шиндер пробив з близької відстані, але м'яч втрапив у передпліччя захисника дніпродзержинської команди. Іван Бондар не зреагував на момент – і правильно вчинив. По-перше, м'яч прилетів з близької відстані і саме прилетів захисникові в руку, а не захисник зіграв рукою. По-друге, рука захисника не була відведеною від корпусу, тобто знаходилася у природному положенні. Арбітр цілком слушно не призначив пенальті, незважаючи навіть на те, що м'яч летів в ствір воріт.
«Шахтар» – «Металіст» 8:1
Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)
Мирослав Ступар.
Можна звернути увагу на гольову атаку «Металіста». Вона - атака - розпочалася з того, що Грисьо не надто вдало обрав позицію, м'яч влучив у арбітра, відскочив до гравця «Металіста» і після цього пішла результативна атака. Більше про цей матч немає чого сказати.