- Поразка в «Олександрії» стала для вас як для головного тренера тільки п'ятою на внутрішній арені. Але, мабуть, найобразливішою?
- Насправді, байдужим не залишає жодна поразка. Взяти до прикладу матчі з «Шахтарем»: кожна невдача у зустрічах з принциповим суперником для мене і для моїх футболістів - ніби рубець на серці.
Але в цьому випадку, віддаючи належне супернику, вважаю за необхідне принести вибачення уболівальникам. Напевно, це моя вина: змінивши в порівнянні з минулим матчем занадто багато футболістів, я розраховував, що хлопці, у яких з'явиться шанс, проявлять амбіційність і доведуть обгрунтованість претензій на місце в складі.
Свою помилку я визнаю. Кажу про це вам, а відразу після фінального свистка сказав гравцям. Звичайно, вони важко переживають цю поразку, але зараз для нас головне - не зациклюватися на невдачі, що позбавила можливості продовжувати боротьбу за Кубок України, а зосередитися на чемпіонаті. Сподіваюся, на результатах решти ігор ця поразка ніяк не вплине.
- Чого в цій невдачі більше - недооцінки вашими футболістами суперника чи все-таки сили «Олександрії»?
- Мені здається, що позначилося і те, і інше. Завжди непросто змагатися з настільки організованими командами - і зовсім не важливо, з якого вони міста і якої якості до нього лежить шосе. Олександрійці по праву йдуть в чемпіонаті шостими і претендують на участь в єврокубках - і якщо хтось із динамівців їх недооцінив, це проблема самих гравців.
Адже тренерський штаб, як і більшість наших футболістів, після першої кубкової гри розуміли, що собою представляє противник. І щоб його перемогти, потрібно бути командою, а кожному окремо - проявити свої індивідуальні якості. Саме цього нам в тому поєдинку і не вистачало.
***
- Ви не згодні з поділом гравців на основних і запасних, зараховуючи до основи 25 виконавців, які входять в головну обойму. Але чи не здається вам, що досвід експериментів, що проводяться по ходу сезону, показує: в «Динамо» немає двох рівноцінних складів, а радикальне освіження оптимального поєднання найчастіше ставить під загрозу результат?
- Мало хто звернув увагу, що практично всі наші футболісти, які вийшли на поле в Олександрії з перших хвилин, мають досвід виступу в Лізі чемпіонів. Не було жодного гравця з молодіжного складу, у якого перед таким суперником могло раптом виникнути тремтіння в колінах. Всі вони - серйозні виконавці, але в цій зустрічі у нас, на жаль, не виявилося серйозної команди.
Деякі хлопці (мова про Олександра Рибку, Євгеніа Макаренка та Сергія Рибалку. - Прим. Д. І.) тільки повернулися в стрій після травми. На підставі цього матчу я зробив певні висновки: мені як тренеру хотілося зрозуміти, на кого зможу розраховувати в наступному сезоні. Якщо, звичайно, мені буде суджено продовжити роботу в «Динамо».
- З урахуванням того, що в одному з нещодавніх інтерв'ю ви підтвердили інтерес зарубіжних клубів, а точніше - звернення до вас ряду агентів, сказане вище не виглядає черговою фразою...
- Тренерська доля така, що сьогодні ти працюєш, а завтра - ні. Нічого спільного з долею футболіста, який, будучи захищеним п'ятирічним контрактом, може собі дозволити - хоча і не повинен - бути недостатньо мотивованим в якийсь момент. А тренер, навіть якщо у нього підписано угоду до середини 2017 року, може буквально завтра втратити роботу. Я до цього готовий, але якщо працювати, то з професіоналами, щоб гравці росли разом зі мною, а виходячи на поле, віддавалися справі стовідсотково. Тому я і дав в олександрійському матчі шанс окремим футболістам.
***
- Разом з тим ви, напевно, не станете сперечатися, що ця гра найяскравіше показала, наскільки важливі для «Динамо» Андрій Ярмоленко в атаці, а Александар Драгович з Євгеном Хачеріді в обороні...
- Ми змогли оцінити масштаб проблем, які виникнуть, якщо ці футболісти підуть, а підсилення не буде. Кожен гравець для нас важливий, але індивідуально сильні виконавці в кожній лінії є особливо важливими.
- Є відчуття, що Ярмоленка в Олександрії ви спочатку залишили в запасі не тільки тому, що хотіли дати йому додатковий відпочинок, але і тому, що хотіли побачити, хто і як здатний проявити себе на його позиції. Чи не здалося вам, що справа Олександр Яковенко виглядав, скажемо прямо, не так ефективно, як на звичному лівому фланзі?
- Послухайте, немає ніякого сенсу обговорювати окремих футболістів в пресі і вже тим більше робити публічно якісь висновки. Я говорив, що в поразці бачу свою вину. З хлопцями розберуся сам, і якщо вони десь недопрацювали - скажу їм віч-на-віч або у вузькому колі. Але в той же час не можу заборонити їм визнавати в інтерв'ю власні помилки.
- Хачеріді пропустив кубковий матч з «Олександрією» і не зможе вийти на поле проти «Волині» в неділю через перебір карток. А ось у Драговича, судячи з усього, виявилося серйозне пошкодження - при тому, що динамівські лікарі спочатку говорили лише про невелику м'язову проблему...
- Ця проблема актуальна для всіх гравців збірних, що ведуть підготовку до чемпіонату Європи, в тому числі, і нашої. Адже футболісти приїжджають в національні команди і хочуть взяти участь у контрольних матчах з першої до останньої хвилини - і, природно, отримують велике навантаження.
Алекс розповів мені, повернувшись, що відчував біль перед грою за збірну Австрії, але його умовили вийти на поле: у двох інших центральних захисників були страшні травми. Драгович вийшов - і в підсумку посилив своє пошкодження.
Звісно, це ненормально. Але футболісти, які приїжджають в табір збірної з думкою проявити себе і потрапити на Euro-2016, не застраховані від таких проблем - у фігуральному, звичайно, сенсі. Травма Алекса виявилася більш серйозною, ніж ми припускали, але я сподіваюся, що до наступного матчу він зможе відновитися.
***
- Прийнято вважати, що останнім часом наш чемпіонат став слабшим, але ви стверджуєте: посилення необхідне «Динамо» не лише для Ліги чемпіонів, але і для конкуренції в чемпіонаті країни. Чи не парадокс?
- Ні. В нашій Прем'єр-лізі стало більше українських футболістів - але хіба це говорить про слабкість турніру? У багатьох клубах був надлишок легіонерів, і добре, що тепер у місцевих молодих хлопців з'явилася можливість довести профпридатність. А найкращою ілюстрацією моїх слів є «Олександрія»: практично без іноземців команда грає в якісний, організований футбол.
І цей приклад - далеко не єдиний. Організованість, маючи в основному вітчизняні кадри, демонструє та ж «Зоря». Врешті-решт, справа не в тому, скільки легіонерів в розпорядженні клубу - важливо, щоб з колективом працював хороший тренер, здатний поставити команді надійну гру.
- До речі, про легіонерів: цього літа закінчується контракт Мігела Велозу. Ви прихильник його продовження?
- По-перше, слід сісти втрьох - президент, гравець, головний тренер - і обговорити, чи є у Мігеля, як і раніше, мотивація грати в цьому чемпіонаті і прогресувати. Адже не секрет, що іноді Велозу може показувати яскраву гру, а іноді у нього просто немає настрою. Важливо, щоб у хлопця було бажання не просто отримувати гроші, а виходити на поле і віддавати грі всі сили.
***
- І на завершення: у неділю «Динамо» чекає матч з «Волинню». У цій грі, як і в інших, що залишилися до кінця чемпіонату, ви більше не ризикнете експериментувати зі складом?
- На кожен з п'яти заключних поєдинків сезону повинні виходити найсильніші. Підкреслю: найсильніші в конкретний момент. Коли на кону чемпіонство, про жодні експерименти не може бути й мови...