Свисток по-українськи. Суддівський аналіз матчів 21-го туру «Ліги Парі-Матч»

Футбол України 12 Квітня, 16:32
Експерт Мирослав Ступар - про суддівство матчів 21-го туру чемпіонату України.

21-й тур виявився багатим на цікаві поєдинки. «Карпати» та «Олександрія» з'ясовували стосунки в боротьбі за Лігу Європи, «Зоря» та «Дніпро» виявляли більш гідного претендента на третю сходинку, а «Шахтар» після поєдинку в рамках Ліги Європи недооцінив супротивну здатність «Сталі». Від арбітрів в таких матчах вимагалися максимальна концентрація, швидка реакція та холодна голова при прийнятті рішень. Чи впоралися судді зі своєю роботою? На це запитання відповідає експерт з питань арбітражу, екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

Мирослав Ступар.

Тенденція простежується чітко: наскільки зростає напруга туру, настільки збільшується кількість суддівських помилок. Тобто, якість роботи арбітрів прямо залежить від якості матчів, на яких доводиться працювати. В двох останніх турах не було грубих суддівських помилок, в той час як в звітному турі мали місце кілька відвертих ляпів «людей в чорному».

«Зоря» – «Дніпро» 1:2

Головний арбітр – Анатолій Жабченко (Хмельницька область)

19-а хвилина. Іван Петряк на лівому фланзі спробував пройти Артема Федецького, однак захисник «Дніпра» не дозволив опонентові наблизитися до воріт. В боротьбі з Федецьким Петряк зазнав пошкодження, яке вибило Івана з гри на місяць.

Мирослав Ступар.

Артем Федецький не вдався до грубощів, але зіграв вкрай необережно і неакуратно, рукою вдаривши Івана по ребрах. В підсумку, Іван отримав перелом і випав з обойми на місяць. Цей факт не робить честі арбітрові, який повинен стояти на захисті футболістів.

57-а хвилина. «Зоря» організувала атаку центральною зоною. Пішла передача на Артема Гордієнка, після чого асистент арбітра Ігор Альохін підняв прапорця. Асистент зафіксував офсайд. Ян Лаштувка виконав вільний удар, після якого м'яч, нікого не зачепивши на шляху, залетів до сітки воріт Олексія Шевченка. Спочатку Анатолій Жабченко вказав на центр поля, але після консультації з помічниками змінив рішення і призначив удар від воріт на користь «Зорі».

Мирослав Ступар.

Арбітри на рівному місці зробили собі проблему, яку без допомоги Юрія Вернидуба, мабуть, не змогли б вирішити вірно. Бурна реакція тренера «Зорі» на рішення Жабченка зарахувати взяття воріт після виконання вільного удару Яном Лаштувкою дала свій ефект. Воротар «Дніпра» з вільного удару пробив так, що м'яч, нікого не зачепивши, опустився в сітку воріт «Зорі». Жабченко зафіксував гол всупереч правилам. Адже правила чітко трактують подібні епізоди: в таких моментах взяття воріт фіксувати не можна.

Добре, що Жабченко, хай навіть з допомогою помічників та тренера «Зорі», все ж розібрався у моменті. Але мене дивує першочергове рішення Анатолія, його метушня. Невже Жабченко не знав, що з вільного удару гол не фіксується? Варто зауважити, що вільний удар був призначений після того, як Олег Плужник зафіксував положення «поза грою» у одного з гравців «Зорі».

З ударом Лаштувки розібрались, але ніхто чомусь не говорить про те, що офсайд був зафіксований помилково. Плужник в тій ситуації просигналізував про положення «поза грою», якого у Артема Гордієнка насправді не було.

Тож, підсумовуючи, скажу, що в даній ситуації бригада арбітрів повинна дякувати Юрієві Вернидубу, реакція якого змусила Жабченка переглянути своє рішення. Адже команди вже були готові стартувати зі своїх половин поля, а м'яч знаходився на позначці в центральному колі.

72-а хвилина. Після вкидання ауту м'яч в штрафному майданчику «Зорі» опинився у Матеуса. Проти бразильця грав Микита Каменюка, в результаті боротьби з яким Матеус і опинився на газоні. Свисток арбітра промовчав.

Мирослав Ступар

. Матеус прийняв м'яча і розвернувся в штрафному майданчику «Зорі». Проти бразильця грав Микита Каменюка, але як слід накрити опонента капітан луганців не зумів. Каменюка банально вдарив Матеуса в коліно. Це одинадцятиметровий удар, який арбітр чомусь не призначив.

Можливо, Жабченко не бачив епізоду, але ж асистент на лінії мусив розгледіти момент. Адже ситуація відбулася прямо перед очима Корнійка. На жаль, в цьому випадку бригада не спрацювала як єдине ціле.

Відзначу, що для Корнійка характерні такі помилки. Він може не помітити двометрового офсайду (як у матчі «Олімпік» – «Шахтар») або ж відвертого удару в коліно (як в цьому випадку). Такі помилки залишають відбиток на роботі всіх членів суддівської бригади.

«Сталь» – «Шахтар» 3:3

Головний арбітр – Ярослав Козик (Закарпатська область)

2-а хвилина. «Сталь» організувала масовану атаку, Едгар Малак'ян отримав м'яча у штрафному майданчику «Шахтаря», але пройти до воріт не зумів через виставлену Ярославом Ракицьким ногу.

Мирослав Ступар.

Мірча Луческу мав рацію, зауваживши на післяматчевій прес-конференції, що арбітр поєдинку не відповідав рівню гри, яку демонстрували обидві команди. Ярослав Козик та його помічники допустили помилки, які прямо вплинули на результат матчу. Вже на другій хвилині зустрічі арбітр повинен був призначати одинадцятиметровий удар у бік воріт «Шахтаря» після того, як у штрафному майданчику Ярослав Ракицький сфолив проти Едгара Малак'яна. Гравець «Сталі» прийняв передачу в штрафній зоні, а Ракицький виставив опоненту бар'єр у вигляді своєї ноги. Ярослав Козик перебував поруч з епіцентром подій, але на фол чомусь не зреагував. Це помилка, яка вплинула на хід матчу.

76-а хвилина. Тарас Степаненко, перебуваючи в офсайді, не прийняв передачу з глибини, а пропустив м'яча на Ісмаїлі. Той відпасував до центру на Едуардо, який і забив гол. Втім, арбітри взяття воріт скасували, зафіксувавши офсайд.

Мирослав Ступар

. «Шахтар» провів хорошу атаку, в результаті якої м'яч опинився у сітці воріт «Сталі». Степаненко відкривався під передачу з глибини неподалік від лівого кута штрафного майданчика господарів. Тарас, втім, перебував в офсайді, тож слушно пропустив шкіряного між ногами. М'яч опинився у Ісмаїлі, той віддав праворуч на Едуардо, який легким ударом забив гол. Втім, асистент Ігор Альохін підняв прапорець і просигналізував про офсайд. Але у кого? В Степаненка положення «поза грою» було пасивним, а Ісмаїлі м'яча отримав у правильному положенні. Це теж результативна помилка.

Додам, що був в штрафному майданчику «Сталі» момент, коли Латіфу і Гладкий боролися за позицію, в результаті чого захисник «Сталі» рукою вдарив по обличчю опонента. М'яч в цей момент заходився на фланзі, тому, напевно, Козик й не зреагував на грубість. Але ж існує таке поняття як командна робота. На жаль, в даному випадку вона не проявилася.

«Олімпік» – «Ворскла» 1:1

Головний арбітр – Юрій Можаровський (Львів)

31-а хвилина. Антон Поступаленко здалеку пробив по воротах, м'яч у штрафному майданчику «Ворскли» влучив Сергієві Сімініну в руку. Арбітр призначив пенальті.

Мирослав Ступар

. Рівень Можаровського високий, тому з такими матчами Юрій легко справляється. Хоча, в моменті на 31-й хвилині не все так однозначно. Антон Поступаленко пробив у ствір воріт, і на шляху м'яча опинився Сергій Сімінін, якому шкіряний влучив в руку. Можаровський відразу призначив одинадцятиметровий удар.

Частково Юрій мав рацію. Адже про «неочікуваний м'яч» в даному випадку мова не йде. Футболіст повинен контролювати положення рук і при можливості ховати їх за спину. З боку Сімініна цього не було, Сергій не зробив нічого, аби уникнути гри рукою. З іншого боку, й умислу зіграти рукою у Сімініна не було. Неоднозначний момент. Скажу так: якби Можаровський не призначив одинадцятиметровий, то до нього було б значно більше запитань, аніж є зараз.

«Карпати» – «Олександрія» 1:1

Головний арбітр – Євген Арановський (Київ)

Мирослав Ступар

. Матч видався хороший, з моментами та емоціями. Для арбітра – не надто складний. Хоча були моменти, коли гравці застосовували більше сили, аніж дозволено правилами. Тобто, використовували лікті у верховій боротьбі. Це взагалі хвороба наших футболістів.

На 66-й хвилині Бланко-Лещук отримав жовту карточку за те, що грубо ліктем зіграв проти Імерекова. Але, по суті, Бланко-Лещук заслуговував вилучення. Ми пам'ятаємо гру «Чорноморець» – «Ворскла», в якій той же Арановський у схожому моменті вилучив Бартуловіча, хоча Младен тоді не наніс суперникові травми. Тобто, проявив арбітр непослідовність, різне трактування схожих епізодів.

А на 80-й хвилині Арановський взагалі не зреагував на момент, коли Леонов рукою заїхав по обличчю Новотрясову.

«Динамо» – «Волинь» 3:0

Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)

Мирослав Ступар

. Юрій Грисьо не мав проблем в цьому матчі, арбітр чітко розбирався у всіх епізодах. Друга жовта Шабанову - справедлива, адже Артем безпідставно грубо зіграв в центрі поля проти Даніло Сілви. Таке враження, ніби Шабанов втомився від протистояння з Ярмоленком і самоусунувся.

«Чорноморець» – «Говерла» 1:0

Головний арбітр – Олександр Іванов (Донецька область)

Мирослав Ступар

. Матч не був важким для суддівства. Іванов добре провів гру, яка, в цілому, була досить брудною. Кожна з команд здійснила по 25 порушень правил. Єдина претензія до арбітра – то непослідовність у винесенні дисциплінарних санкцій. До прикладу, Хочолава не отримав карточки на 16-й хвилині, хоча грубо зіграв у підкаті проти Сергійчука. І в подальшому було кілька моментів, коли Давид грав грубо, а Іванов на це дивився крізь пальці.

Лише в кінці матчу Іванов не витримав і покарав Хочолаву, але було вже запізно.