249 пишемо, 27 у голові. Усі голи Максима Шацьких за кар'єру в деталях

Динамо Київ 14 Квітня, 20:33
Де, коли, кому і з чиєю допомогою забивав один з найрезультативніших форвардів в історії українського футболу.

Минулого тижня він офіційно оголосив про завершення кар’єри. Узбецький леґіонер, якого ніхто в Україні іноземцем давно вже не вважає. Кар’єру Максим Шацьких завершував в аматорському «Русі» з Винників і ледь не додав до п’яти чемпіонських звань та кубкових трофеїв у професійному футболі ще й ідентичних досягнень серед любителів.

Коли Валерій Лобановський влітку 1999-го запросив Максима на місце Андрія Шевченка, котрий саме перейшов у «Мілан», цього кроку Метра відверто не розуміли. З молодого нападника посміювалися, навіть «нагородили» за не найвіртуознішу техніку образливим прізвиськом «Буратіно». Але він не реагував на критику, а виходив і забивав.

Факти говорять самі за себе: найкращий футболіст Узбекистану 2003, 2005, 2006 і 2007 років, найкращий бомбардир чемпіонатів України 1999/2000 і 2002/2003, найрезультативніший футболіст за всю 25-річну історію елітного українського дивізіону, перший в Україні іноземець, який забив 100 голів, найкращий бомбардир в історії збірної Узбекистану, також разом із Андрієм Воробеєм Шацьких ділить лаври найкращого голеадора Кубків України.

Голи Шацьких за сезонами

Відразу зазначу, що збити повні статистичні дані про всі 276 голів Шацьких у професійному футболі виявилося завданням нереальним. Даних про матчі й м’ячі Максима у другій та першій узбецькій лігах, де Максим у 16-річному віці дебютував, у відкритому доступі банально немає. Починаючи з російського етапу кар’єри інформація вже повніша, хоча знайти авторів результативних передач на Шацьких у першій російській лізі, за винятком трьох м’ячів, не вдалося. Також не вистачає асистентів і до голів Максима у складі своєї національної збірної.

Назабивавши 249 голів, Шацьких зробив шість хет-триків, 35 дублів, а ворота голкіпера збірної Тайваню Лу Кун-Чі у матчі відбірного раунду мундіалю-2010 вразив п’ять разів.

Ювілейні голи Максима Шацьких

(без урахування узбецького періоду кар’єри)

Результативність по місяцях

Статистика демонструє, що в ігрові пори року Шацьких вправно забивав влітку (92 голи) і восени (88), а ось весняна результативність трохи слабша – 59 м’ячів. Показово, що найуспішнішим для Максима був місяць жовтень, тобто найгарячіший єврокубковий період. Лише на два результативних постріли менше Шацьких зробив у липні. В цей період нападник левову частку своїх голів забив у складі збірної та на стартових стадіях Ліги чемпіонів.

Результативність по хвилинах

За матчевими відрізками голи Шацьких розприділяються приблизно рівномірно. Лише в дебютах зустрічей Максим забивав трохи менше. Якщо ж розбирати м’ячі узбецького нападника похвилинно, то виявимо, що з 90-та ігрових хвилин незайманими залишилися лише шість.

Усі асистенти Шацьких (всього - 56)*

Якось, згадуючи з Максимом матч чемпіонської ліги-2003/2004 проти лондонського «Арсеналу», сказав: «У цій зустрічі фантастично відіграв Белькевич». «Та хіба лише в ній? – виправив Шацьких. – Валик ніколи не грав слабо. Прекрасних матчів у його виконанні не злічити». Власне, наведені у цій підрубриці цифри характеризують роль Белькевича в «Динамо» 2000-х щонайліпше.

Також звернув би увагу на іще один показник. Колишній капітан московського «Спартака» Андрєй Тіхонов відіграв разом з Шацьких у чемпіонаті Казахстану в складі «Локомотива» з Астани лише десять поєдинків і зробив при цьому на Максима чотири результативних передачі.

21 – Валентин Белькевич

9 – Діоґо Рінкон

8 – Сергій Ребров, Андрій Несмачний

7 – Флорін Чернат

6 – Юрій Дмитрулін, Тіберіу Ґіоане

5 – Карлос Корреа

4 – Артем Яшкін, Ґоран Ґавранчіч, Артем Мілевський, Олег Гусєв, Андрєй Тіхонов

3 – Олександр Мелащенко, Бадр ель-Каддурі, Єрко Леко

2 – Руслан Аджинджал, Алєксєй Герасименко, Лакі Ідахор, Ґеорґі Пеєв, Ласло Боднар, Родріґо, Клебер, Руслан Ротань, Майкл, Мілош Нінковіч, Жамбил Кукеєв, Ярослав Захаревич, Іонуц Мазілу, Ролан Ґусєв, Володимир Гоменюк

1 – Беслан Аджинджал, Андрєй Дементьєв, Владислав Ващук, Віталій Косовський, Сергій Кормільцев, Олександр Головко, Дмитро Михайленко, Ігор Костюк, Ґеорґій Деметрадзе, Олег Красноперов, Геннадій Мороз, Андрій Гусін, Олександр Хацкевич, Сергій Федоров, Маріс Верпаковскіс, Родолфо, Віталій Федорів, Віталій Мандзюк, Даніяр Хасенов, Єґор Тітов, Андрій Богданов, Володимир Польовий, Домінік Адійя, Віталій Буяльський, Максим Фещук

20 – без асистентів

11 – з пенальті

8 – зі штрафних

* - автори передач 56-ти м’ячів авторства Максима (2

3-х – у першій лізі чемпіонату Росії, 32

-х – у складі збірної і по одному – в матчах Кубка України-2002/2003 проти «Полісся» в Житомирі і «Динамо-3» - «Оболонь-2» в другій лізі-2001/2002) не відомі.

Результативність по командах, яким забивав (всього – 95)

Ворота найулюбленіших для себе команди – запорізького «Металурга» і «Карпат» - Шацьких вражав у складах і «Динамо», і «Арсеналу», і «Говерли». Випадає лише «Чорноморець», але за команду Романа Григорчука під час тих епізодичних виходів на поле Максим не забивав жодного разу. Цікаво, що з тих колективів, з якими узбецький бомбардир впродовж 15-ти років грав у рамках українських чемпіонатів, він не не відзначився лише у воротах двох – алчевської «Сталі» та «Львова». 25-ти іншим суперникам у чемпіонатах України Шацьких бодай раз забивав.

3 квітня 2004-го. «Динамо» - Металург» З - 1:2. Щойно Максим забив один із 14-ти своїх м'ячів у ворота запоріжців

14 – «Металург» З

13 – «Карпати»

12 – «Металіст»

10 – «Волинь», «Ворскла»

9 – «Металург» Д

8 – «Таврія»

7 – «Чорноморець», «Металург» М, «Зоря», «Оболонь»

6 – «Шахтар», «Дніпро», «Кривбас», національна збірна Тайваню

5 – національна збірна Банґладешу

4 – «Кубань» (Росія), «Локомотив» (Чіта, Росія), «Кристал» (Смоленськ, Росія), «Арсенал»

3 – національна збірна Азербайджану, «Зірка», «Нива» Т, «Казахмис» (Казахстан)

2 – «Сатурн» (Росія), «Жальґіріс» (Литва), «Ольборґ» (Данія), національна збірна Туркменистану, «Сталь» А, «Закарпаття», «Пюнік» (Вірменія), «Ньюкасл Юнайтед» (Англія), «Миколаїв», «Борисфен», «Олександрія», національна збірна Кувейту, національна збірна Бахрейну, «Фенербахче» (Туреччина), «Реал» (Мадрид, Іспанія), національна збірна Малайзії, «Восток» (Казахстан), «Кайсар» (Казахстан)

1 – «Енергія» (Камишин, Росія), «Уралмаш» (Росія), «Луч» (Росія), «Лада-Град» (Росія), «Металург» (Липецьк, Росія), «КамАЗ-Чалли» (Росія), «Локомотив» (Санкт-Петербурґ, Росія), «Дружба» (Майкоп, Росія), «Спартак» (Нальчик, Росія), «Спартак-Орєхово» (Росія), «Рубін» (Росія) «Торпедо-ЗіЛ» (Росія), «Байєр» (Леверкузен, Німеччина), ЦСКА, національна збірна Об’єднаних арабських еміратів, «Прикарпаття», «Херсон», «Львів», «Дніпро-2», ПСВ (Нідерланди), «Андерлехт» (Бельгія), «Оболонь-2», «Електрометалург-НЗФ», національна збірна Оману, «Нива» В, «Полісся», «Ювентус» (Італія), «Динамо» (Заґреб, Хорватія), «Арсенал» (Лондон, Англія), національна збірна Таїланду, «Локомотив» (Москва, Росія), національна збірна Іраку, «Рома» (Італія), національна збірна Кореї, «Тун» (Швейцарія), «Металурґс» (Лієпая, Латвія), національна збірна Ґонґконґу, «Харків», національна збірна Китаю, «Сараєво» (Боснія і Ґерцеґовина), «ІгроСервіс», національна збірна Саудівської Аравії, «Нафтовик-Укрнафта», національна збірна Сінґапуру, національна збірна Японії, «Актобе» (Казахстан), «Окжетпес» (Казахстан), «Шахтар» (Караґанда, Казахстан), національна збірна Естонії, «Динамо» К, «Севастополь», національна збірна Таджикистану, «Черкаський Дніпро»

Результативність по містах (всього – 58)

Географія голів Шацьких надзвичайно широка. Кількість країн, у яких забивав Максим, красномовна. Цікаво, що найдальніші точки, у яких наш герой відзначався – данський Ольборґ і японську Сайтаму – розділяє майже 13 тисяч кілометрів. Шкода лишень, що не скористався Максим з нагоди відзначитися на Зеленому Континенті. 10 вересня 2008-го збірна Узбекистану грала проти австралійців у Сіднеї матч відбору до чемпіонату світу-2010. Безумовно, наставник Рауф Інілєєв динамівця тоді залюбки виставив би. Якби не травма, отримана Шацьких за чотири дні до того в зустрічі зі збірною Катару.

У 2011-му Шацьких у складі збірної Узбекистану зустрічався з австралійцями в Досі (Катар), в рамках півфіналу Кубка Азії. Австралійці тоді перемогли 6:0

100 – Київ

17 – Ташкент (Узбекистан)

9 – Львів

7 – Іжевськ (Росія)

6 – Калінінґрад (Росія), Харків, Сімферополь, Донецьк, Запоріжжя, Астана (Казахстан)

5 – Тольятті (Росія), Конча-Заспа

4 – Одеса, Полтава, Луганськ

3 – Самарканд (Узбекистан), Аль-Айн (ОАЕ), Маріуполь, Куала-Лумпур (Малайзія)

2 – Москва (Росія), Кривий Ріг, Миколаїв, Стамбул (Туреччина), Дніпро, Сатпаєв (Казахстан), Ужгород

1 – Раменське (Росія), Камишин (Росія), Єкатеринбурґ (Росія), Демитровґрад (Росія), Набережні Човни (Росія), Майкоп (Росія), Орєхово-Зуєво (Росія), Ольборґ (Данія), Тернопіль, Ейндговен (Нідерланди), Нікополь, Єреван (Вірменія), Інгульськ, Житомир, Ньюкасл (Англія), Луцьк, Олександрія, Заґреб (Хорватія), Амман (Йорданія), Охтирка, Чіттаґонґ (Банґладеш), Сараєво (Боснія і Ґерцеґовина), Сінґапур (Сінґапур), Сайтама (Японія), Окшетау (Казахстан), Караґанда (Казахстан), Бориспіль, Таллінн (Естонія), Манама (Бахрейн), Доха (Катар), Турсунзаде (Таджикистан), Черкаси

Результативність по країнах (всього – 21)

170 – Україна

45 – Узбекистан*

27 – Росія

10 – Казахстан

3 – ОАЕ, Малайзія

2 – Туреччина

1 – Данія, Нідерланди, Вірменія, Англія, Хорватія, Йорданія, Банґладеш, Боснія і Ґерцеґовина, Сінґапур, Японія, Естонія, Бахрейн, Катар, Таджикистан

* - враховані голи у складах ЮТКО і «Чіланзара»

Результативність по стадіонах (всього – 74)

Окрім домашніх для команд Шацьких арен, у цьому розділі варто звернути увагу на львівську «Україну», на якій Максим відзначився відразу дев’ять разів. Стадіони «Металург» і «Славутич-Арена» в Запоріжжі свідомо розділяємо, адже побудована на місці старої нова конструкція, на відміну від харківського «Металіста», нічого спільного з попередницею не має.

78 – «Динамо» ім. Лобановського (Київ)

17 – НСК «Олімпійський» (Київ)

11 – «Пахтакор» (Ташкент)

9 – «Україна» (Львів)

6 – «Балтика» (Калінінґрад), «Металіст» (Харків), МХСК (Ташкент)

5 – «Торпедо» (Тольятті), УТБ «Динамо» (Конча-Заспа), «Локомотив» (Сімферополь)

4 – Центральний республіканський стадіон (Іжевськ), стадіон Чорноморського морського пароплавства (Одеса), «Ворскла» ім. Бутовського (Полтава), «Авангард» (Луганськ), стадіон ім. Банникова (Київ)

3 – «Динамо» (Іжевськ), «Динамо» (Самарканд), «Тахнун бін Мухаммад» (Аль-Айн), «Славутич-Арена» (Запоріжжя), Центральний стадіон ім. Мунайтпасова (Астана), «Астана-Арена» (Астана)

2 – «Металург» (Запоріжжя), «Метеор» (Дніпро), «Ільїчьовєц» (Маріуполь), Міський стадіон (Миколаїв), «Шюкрю Сарачоґлу» (Стамбул), «Металург» (Кривий Ріг), «Букіт Джаліл» (Куала-Лумпур), ЦС «Шахтар» (Донецьк), СОК (Сатпаєв), «Авангард» (Ужгород)

1 – «Сатурн» (Раменське), «Текстильник» (Камишин), «Уралмаш» (Єкатеринбурґ), «Торпедо» (Демитровґрад), «КамАЗ» (Набережні Човни), «Дружба» (Майкоп), «Знамя Труда» (Орєхово-Зуєво), «Торпедо» ім. Стрельцова (Москва), «Ольборґ» (Ольборґ), Міський стадіон (Тернопіль), «Зірка» (Інгульськ), «125-річчя ДМЗ» (Донецьк), «Філіпс» (Ейндговен), «Металург» ім. Куценка (Нікополь), «Азовсталь» (Маріуполь), Республіканський стадіон (Єреван), «Полісся» (Житомир), «Сент-Джеймс Парк» (Ньюкасл), «Авангард» (Луцьк), «Ніка» (Олександрія), «АвтоЗАЗ» (Запоріжжя), «Максімір» (Заґреб), РСК «Олімпійський» (Донецьк), «Локомотив» (Москва), ім. Короля Абдулли (Амман), Армійський стадіон (Чіттаґонґ), «Шах Алам» (Куала-Лумпур), Олімпійський стадіон «Асім Ферхатовіч» (Сараєво), «Фіолент» (Сімферополь), «Нафтовик» (Охтирка), Національний стадіон (Сінґапур), «Сайтама» (Сайтама), «Окжетпес» (Окшетау), «Шахтар» (Караґанда), «Донбас-Арена» (Донецьк), «Колос» (Бориспіль), «Ле Кок Арена» (Таллінн), Національний стадіон (Манама), «Ґаррафа» (Доха), «Металург» (Донецьк), «Металург» (Турсунзаде), «Оболонь-Арена» (Київ), Центральний міський стадіон (Черкаси)

Воротарі, яким забивав Шацьких (всього – 136)

«Раніше незручним суперником вважав для себе Шацьких. Надто багато він мені забивав» - ці слова належать багаторічному стражу воріт «Металіста» Горяїнову. Власне, статистика Олександрові слова підкріплює. Найцікавіше, що забивав Максим Горяїнову не лише тоді, коли той виступав за «Металіст». Один м’яч слобожанцеві у травні 2004 року Максим провів тоді, коли Горяїнов грав за «Кривбас».

27 квітня 2002-го. «Динамо» - «Металіст» - 6:0. Максим Шацьких та Валентин Белькевич відзначилися тоді у воротах Олександра Горяїнова хет-триками

Олег Береський – єдиний з голкіперів, хто пропускав від Шацьких у чемпіонатах двох країн: спершу – коли Олег грав за владивостокський «Луч» проти тольяттинської «Лади» в першій лізі чемпіонату Росії; потім – у півфіналі Кубка України, захищаючи в зустрічі у Києві ворота запорізького «Металурга».

12 – Олександр Горяїнов

7 – Андрій Глущенко

6 – Віталій Постранський, Лу Кун-Чі

5 – Сергій Величко, Ігор Шуховцев, Максим Старцев

4 – Максим Фролкін, Віталій Руденко, Артем Куслій, Андрій Нікітін, Олександр Гуменюк, Андрій Тлумак

3 – Олег Береський, Олєґ Корольов, Дмитро Крамаренко, Анатолій Чистов, Андрій Кураєв, Богдан Стронцицький, Андрій Ковтун, Амінул Мухаммад, В’ячеслав Кернозенко, Ігор Бажан, Богдан Шуст, В’ячеслав Котляр

2 – Євґєній Шпаков, Владімір Кравцов, Павєл Дьяконов, Аудрюс Діліс, Джиммі Нільсен, Бахбат Тарте, Тарас Гребенюк, Сергій Поліщук, Олександр Коробко, Дмитро Стойко, Максим Овраменко, Роман Гурин, Дмитро Шутков, Андронік Караґезян, Артем Штанько, Володимир Овсієнко, Мар’ян Марущак, Андрій Оникієнко, Всеволод Романенко, Юрій Вірт, Рюшту Речбер, Дієґо Лопес, Абдулқадір Азізон, Сергій Долганський, Саша Тодіч, Юрій Мартищук, Іслі Хіді, Юрій Цигалко, Ахмет Алайдаров, Андрій П’ятов, Мартін Боґатінов, Дмитро Козаченко

1 – Андрєй Іґнатов, Сєргєй Аляпкін, Олєґ Стєпанов, Андрєй Саморуков, В’ячеслав Ковнерістов, Міхаїл Бірюков, Алєксандр Мартешкін, Едуард Тучінскій, Сєрґєй Кращенко, Алєксандр Тинянов, Юрій Окрошидзе, Олександр Помазун, Адам Матисек, Геннадій Лосєв, Віталій Рева, Мутаз Абдулла, В’ячеслав Борисенко, Рональд Ватерреус, Філіп де Вільде, Андрій Лазарчук, Андрій Тарахтій, Олександр Ногін, Костянтин Симашко, Бадр Жума, Володимир Циткін, Олександр Гайдаржи, Роман Нестеренко, Шей Ґівен, Вадим Старцев, Стів Гарпер, Антоніо Кіменті, Джаханґір Гасанзаде, Тарас Чопик, Олег Бєляков, Маріо Йозіч, Мацей Налєпа, Єнс Леманн, Косин Хатхаїраттанакул, Сєрґєй Овчінніков, Жабр Ахмад Алі, Іван Пеліццолі, Олег Остапенко, Андрій Товт, Лі Вун-Чже, Елдін Якуповіч, Шабоб Канкуне, Алі Хусайн, Алєксєйс Круц, Фан Чун-Їп, Вадим Деонас, Жун Янь, Мухамед Алаїм, Владімір Дишленковіч, Роман Єрещенко, Тайсир Антаїф, Ліонел Льюїс, Сейґо Наразакі, Андрій Сидельников, Арслан Сатубалдін, Олександр Григоренко, Максим Коваль, Артур Котенко, Ісса Ндоє, Олександр Рибка, Денис Бойко, Дмитро Непогодов, Олександр Сокоренко, Саїд Мухаммад, Навоф Халдій, Олександр Бандура, Алішер Туйчієв, Рустам Худжамов, Олексій Шевченко, Роман Підківка, Віталій Неділько, Олександр Ільющенков, Євген Боровик, Андрій Ленчиков, Микита Шевченко