5 головних перемог українського футболу

Динамо Київ 20 Травня, 15:58
У день перемоги «Шахтаря» в Кубку УЄФА згадуємо найважливіші перемоги наших команд.

5. «Динамо» - «Реал» 2: 0, чвертьфінал Ліги чемпіонів 1999

Безперечно, той сезон був найуспішнішим в історії «Динамо» часів незалежності, а перемога в чвертьфіналі проти «Реала» - піком тієї команди Лобановського. Тріумф в поєдинку з мадридцями дозволив киянам пройти в півфінал Ліги чемпіонів УЄФА, що з тих пір не вдавалося жодній українській команді.

Власне, весь шлях до цієї перемоги золотими літерами вписаний в історію. Перемоги над «Спартою» в кваліфікації, потім, на груповому етапі - над «Лансом» і «Арсеналом», і, звичайно, вихід в плей-оф вже самі по собі були вражаючими досягненнями. Але перемога над «Реалом» стала вишенькою на торті.

На виїзді кияни зіграли з «королівським клубом» внічию, а от удома - домоглися історичної вікторії. Обидва голи на «Олімпійському» забив у ворота Бодо Ільггнера Андрій Шевченко: спершу Шева добив у ворота власний незабитий пенальті, а потім оформив дубль після знамениої комбінації за участю Сергія Реброва. 2: 0 - і це вихід в півфінал Ліги чемпіонів!

Що було далі, всі пам'ятають. Програш «Баварії» і виліт з турніру за крок до фіналу. Але для українських уболівальників то «Динамо» назавжди залишилося переможцем - хоч і без трофея ...

4. «Дніпро» - «Наполі», 1:0, півфінал Ліги Європи УЄФА 2015

Значення цієї перемоги для нашої країни і уболівальників переоцінити складно - хоча б з огляду на те, в яких умовах вона добувалася. У ситуації, коли в нашій країні відбувалися військові дії, і футбол, здавалося б, відійшов на другий план, саме він подарував українцям надію і став справжньою віддушиною, зумівши об'єднати нас однією радістю.

Команда Мирона Маркевича в тому сезоні Ліги Європи не значилася серед фаворитів. У числі претендентів на титул називали кого завгодно - «Вольфсбург», «Фіорентину» - але вже точно не скромну українську команду. Але «Дніпро» зумів здивувати всю Європу і таки дійшов до фіналу за рахунок своєї сили волі, самовіддачі та великому бажанню подарувати всій країні свято.

На шляху до варшавському фіналу «дніпряни» обігравали «Брюгге», «Аякс», «Олімпіакос», але саме «Наполі» був найнебезпечнішим суперником для «Дніпра». Втім, українці зуміли впоратися з італійським грандом всупереч всім прогнозам. Багато в чому - завдяки Євгену Селезньову - автору виїзного і домашнього голу у ворота «Партенопеї». У Неаполі Женя приніс нам таку важливу виїзну нічию, а вдома його точний удар дозволив команді Маркевича завоювати перемогу. Той виграш святкувала вся країна - що говорити, якщо навіть Мирон Богданович дозволив собі «дати слабинку і щиро порадіти! ...

І хоч в фіналі «дніпряни» програли, вони боролися за перемогу до кінця. 2 голи в ворота «Севільї» у вирішальному матчі - такого вдається не кожному. «Дніпро» став європейською сенсацією того сезону і довів, що в футболі можливо все - варто тільки постаратися.

3. Україна - Словенія, плей-офф Кваліфікації ЄВРО-2016

Ніколи раніше українцям не вдавалася долати плей-оф великих турнірів. Греція і Хорватія, Німеччина і Франція, та ж Словенія - всі вони свого часу ставали кривдниками нашої команди в плей-оф. Але перемога над словенцями в листопаді 2015-го дозволила по-справжньому переписати історію і зламати неприємну традицію: Україна вперше подолала етап плей-оф і позбулася неприємного комплексу.

Спершу команда Михайла Фоменка виграла у словенців вдома (2:0), але більше, якщо чесно, запам'яталася драматична нічия у виїзному матчі. До останніх хвилин суперник вів у нас в рахунку (1: 0) і обстрілював ворота Андрія Пятова, але гол Андрія Ярмоленка на останніх секундах доданого часу остаточно розбив всі шанси словенців на успіх. 1: 1 - ця нічия принесла нашій команді історичний успіх і перший вихід на ЄВРО своїми силами. Ті кадри шаленої радості нашої команди важко забути - та й, мабуть, кожен біля екранів телевізора радів так само ... Всі ми пройшли той шлях з нашою головнлю командою від першого матчу і до самого кінця, вболівали серцем протягом усього Відбору, переживали кожну перемогу і поразку. Втім, та перемога над словенцями стала нагородою для кількох поколінь українських уболівальників, які чекали її майже 25 років, і знову об'єднала країну одним щастям.

2. Україна - Швейцарія, 1/8 Чемпіонату світу 2006

Коли Україна потрапила в одну відбіркову групу з греками, турками і датчанами, Олег Блохін відразу заявив, що наша команда вийде на Чемпіонат світу з першого місця. Тоді такий успіх здавався просто захмарним, але Олег Володимирович тоді виконав свою обіцянку - ми вийшли на мундіаль впевнено і напряму.

Всі перемоги і голи на шляху до Німеччини були історичними: 3: 0 з Туреччиною і красивий гол Шевченка, виїзний успіх в матчі з Грецією і «політ Гуся» ... Але найцікавіше, що найкращі голи і перемоги були попереду.

На самому Чемпіонаті світу Україна стартувала не дуже вдало: власне, 0: 4 з іспанцями було справжнім фіаско. Однак потім наша команда зібралася і видала дві історичні перемоги - над Саудівською Аравією з шикарним голом Реброва і над Тунісом (пенальті Шевченко). Ми вийшли з групи і у плей-оф потрапили на швейцарців ...

0: 0 - такий був результат основного часу матчу Україна - Швейцарія. І це той випадок, коли результат протистоянь вирішує не гол, а приголомшлива гра воротаря. Олександр Шовковський тоді не дозволив забити швейцарцям жодного гола в серії пенальті і увійшов в історію як воротар, який відстояв серію одинадцятиметрових на «нуль». У нашій же команди не забив тільки Андрій Шевченко, а ось Ребров, Гусєв і Мілевський був точні. 3: 0 - і наша команда оформила історичний вихід в чвертьфінал.

Там українці програли італійцям і поїхали додому, але повернулися вони переможцями. Увійти до вісімки найкращих команд світу було справжнім подвигом, який буде важко переплюнути. Ну а літо 2006 року запам'ятається українцям назавжди як найбільш тріумфальний в історії нашої збірної.

1. «Шахтар» - «Вердер», 2: 1, фінал Кубка УЄФА 2009

Насправді, той сезон Кубка УЄФА запам'ятався українським уболівальникам не тільки завдяки неймовірній перемозі «Шахтаря». Той єврокубковий сезон досі залишається найуспішнішим для нашої країни за кількістю очок, набраних усіма українськими командами - а їх в 1/8 турніру виявилося аж 3. Дуже шкода, що спочатку «Металіст» вилетів від «Динамо», а потім і самі кияни - від «Шахтаря» - інакше нас цілком міг очікувати чисто український фінал ...

Втім, все і так склалося дуже навіть вдало. Подумати тільки - українська команда стала європейським тріумфатором! Правда, «Шахтар» йшов до цієї перемоги кілька років, і той успіх можна назвати цілком закономірним результатом цілеспрямованої і копіткої роботи всього клубу.

На шляху до фіналу «Шахтар» обіграв «Тоттенгем» і «ЦСКА», марсельський «Олімпік» і «Динамо», але головну перемогу здобув у фіналі над «Вердером». У тому драматичному фіналі «гірники» відкрили рахунок зусиллями Луїса Адріано, проте бременець Налдо його зрівняв. Гра перейшла в овертайми, і так сильнішим виявився «Шахтар». Гол Жадсона став переможним, тріумфальним, воістину «золотим» і приніс Україні перший і поки єдиний євротрофей в історії.

Ці п'ять перемог - всього лише частина тих успіхів, які домагалися наші команди за часів незалежності. Нам є, чим пишатися, і є причини вірити, що список цих тріумфів буде тільки поповнюватися і рости. Можливо, найближчі великі перемоги чекають нас вже цього літа - на ЄВРО-2016. Вперед, Україно!

БОНУС. Перемога Юнацької збірної на ЄВРО-2009

Були у нашої країни і тріумфи на юнацькому та молодіжному рівні. Серед них - і вихід «Шахтаря» у фінал Юнацької Ліги УЄФА минулого року, і фінал молодіжного ЄВРО-2006, але головною перемогою, звичайно, є перемога нашої команди U-19 на ЄВРО-2009. Ми тільки нещодавно згадували про тріумф команди Юрія Калитвинцева і долю тієї команди, але не можемо ще раз не відзначити, наскільки успішно виступив той колектив Гармаша, Кривцова, Шахова та інших. На домашньому чемпіонаті українці пройшли весь шлях до фіналу і там обіграли англійців, завоювавши таким чином трофей чемпіонів Європи. Фантастичний успіх, який до цих пір змушує нас неймовірно пишатися!