17 спостережень зі стану збірної, які допоможуть вам зрозуміти вибір Фоменка

Збірна України 2 Червня, 23:25
Журналіст телеканалу «2+2», який провів із збірною України п'ять днів в Італії, поділився найсвіжішою інформацією зі складу національної команди.

Збір на Сардинії був закритим для журналістів, тому потрапити на тренування чи взяти інтерв’ю було не легше, ніж завдання в грі «Форт Буаяр». Мені вдалося подивитись одне тренування на Сардинії та заняття в Турині перед матчем із Румунією. Ну і сам матч на «Стадіо Олімпіко». Оскільки наш тренерський штаб не коментує свої рішення і взагалі намагається давати мінімум інформації, спробую дещо прояснити і висловити свою думку на певні кадрові та ігрові моменти.

• На тренуванні збірна поділилась на дві команди і грали двосторонній матч. Микита Шевченко працював за індивідуальною програмою (у воротах стояли Бойко та Пятов), Андрій Шевченко грав у полі, Ротань був нейтральним, тобто грав за тих, у кого був м’яч. Одного гравця потрібно було залишити на лавці. Ним став Євген Шахов, який був розчарований таким рішенням і пішов працювати індивідуально із фітнес-тренером. Стало зрозуміло – Шахов перший кандидат у списку з шести футболістів, яких потрібно буде відчепити.

• Більше того, одне з тренувань Шахов проводив з температурою 38 градусів. Нікому про це не сказав, тому що бажання потрапити до заявки було більше за біль. До кінця відбігати не зумів. Лише потім тренери дізнались про його стан.

• Виявляється, Кравець у «Штутгарті» грав із травмою спини. Напевно, через це він не проявив себе в Бундеслізі з найкращої сторони. На тренуванні 28 травня Артем отримав ще й ушкодження коліна в зіткненні з Тимощуком. Перед матчем із Румунією Кравець взагалі не тренувався з командою. Якщо до цього ушкодження тренери думали відчепити в нападі когось із пари Селезньов-Будківський, то після ушкодження Кравця все вирішилось само собою.

• На тренуваннях дуже багато награвали стандартні положення. Найчастіше робили подачі Ротань та Рибалка.

• Величезну роль, як ніколи раніше, в збірній відіграють довгі передачі Ракицького. Тривалий час у команді не могли навчитись створювати вільну зону на фланзі для вбігання гравців під пас Ракицького. Зараз цей елемент почав значно краще виходити. На сьогоднішній день Ракицький один із найкращих у грі ногами при атаці серед усіх центральних захисників Європи. Це, звісно, потрібно використовувати.

• Олександра Зінченка викликали на збір останнім. Він прилетів у Турин 29 травня. Зінченко був одним із головних кандидатів на повернення додому. Але тренування в Турині змінило все. На ньому Зінченко, наймолодший у команді, вразив своїм креативом та розрізними пасами. Він кілька разів виводив гострими передачами партнерів на небезпечні позиції для удару. Саме цим тренуванням та своєю активністю, швидкістю мислення, впевненістю та баченням поля Зінченко заслужив вихід на заміну проти Румунії, в якому забив перший гол. Він може зіграти і в центрі, і на будь-якому фланзі, навіть відтягнутого форварда. У Франції Зінченко може стати справжнім джокером України. Хоча його мінус – гра в захисті та пересування без м’яча. Коваленко в цьому компоненті сильніший.

• У другому таймі матчу з Румунією Фоменко випустив трьох футболістів – Бутка, Селезньова та Зінченка, які були в зоні сумнівів щодо участі на Євро. Ці 45 хвилин мали показати, поїдуть додому вони чи Каменюка, Будківський і, як виявилось, Гусєв. Бутко та Зінченко сподобались, Селезньов дещо менше, але ушкодження Кравця залишило Євгена в збірній.

• Одними з найкращих на зборі в Італії були Петряк та Малишев. Мало говорили, дуже багато працювали. В майбутньому – два футболісти основного складу збірної, якщо продовжать так само прогресувати. Петряк мав вийти проти Румунії на останні 20 хвилин, він уже перевдягнувся, але ушкодження Шевчука на 68-й хвилині та пропущений гол дещо згодом змінили плани Фоменка. На поле вийшов Караваєв. Серія дрібниць не дозволила Петряку поїхати на Євро.

• На даний момент чітко виділяється основне тріо в центрі поля: Степаненко-Ротань-Сидорчук. Сидорчук провів не найкращий сезон у «Динамо», але в збірній прекрасно себе проявив на тренуваннях і у матчі проти Румунії. Його конкуренти – Коваленко та Зінченко. В опорній зоні на підміні – Рибалка та Гармаш. Обоє провели в «Динамо» слабкий сезон. Рибалка важко виглядав проти Румунії. Думаю, Фоменко до останнього мізкував над тим, кого залишити, його чи Малишева. Пощастило Рибалці. Перевага Сергія – більший досвід та вміння краще починати атаку.

• Малишева відчепили лише через велику конкуренцію. Якщо він продовжить так прогресувати, як і в минулому сезоні – стане першим опорником в Україні після Ротаня, який грає якісно як в обороні, так і в атаці. Макс переважає більшість своїх опонентів в бажанні та дисципліні, але поступається в досвіді всім. Подібна ситуація була в Степаненка перед Євро-2012. Він тоді також не потрапив до фінальної заявки. Дуже скоро тріо «Шахтаря» Степаненко-Малишев-Коваленко може стати основним у збірній.

• Скажемо так – є підозри, що Гармаш гратиме на Євро-2016 мало.

Тимощук пресингував Коноплянку і вдарив його по ногах. Євген впав і з подивом подивився на Тимощука, у відповідь почув: «Вставай і грай»

• Вважаю, що Фоменко абсолютно вірно зробив, залишивши Тимощука в команді. Він не розглядається як основний футболіст, думаю, навіть як гравець, який виходитиме на заміну. На тренуваннях його награвали лише в центрі захисту. Але є як мінімум один момент, чому Тимощук залишився в заявці. Це можна побачити лише на тренуваннях та провівши певний час у команді. В збірній є три харизматичні лідери за характером, які ніколи не опускають руки і не дають це робити іншим: Шевчук, Федецький, Тимощук. На зборах перед чемпіонатом Європи футболісти намагаються не йти в стики та часто недопрацьовують в обороні. Це розслаблює атакувальних гравців. У Турині на передматчевому тренуванні Тимощук на фланзі пресингував Коноплянку і вдарив його по ногах. Євген впав на газон і з подивом подивився на Тимощука, у відповідь почув лише: «Вставай і грай». Для того, щоб збити ніжний пил із певних футболістів, Тимощук і потрібен.



Замість Гусєва, який зіграв би ні краще, ні гірше, ніж від нього очікують, в заявку потрапив Зінченко

.

• Чому відпав Гусєв? Це рішення здивувало багатьох. Але мало хто поставив себе на місце тренерів збірної. Їх усі критикували за консерватизм, небажання йти на зміни. Зараз ці зміни сталися – замість ветерана Гусєва, який зіграв би ні краще, ні гірше, ніж від нього очікують, в заявку потрапив Зінченко, який може як стати відкриттям команди, так і розчинитись на полі. Вперше Фоменко пішов на такий радикальний крок. Що стосується Гусєва, то він, безумовно, авторитетний ветеран збірної, але не такий харизматичний, як Тимощук. Олег – більш замкнена в собі людина, яка спілкується переважно зі старшими гравцями. Ну і на його позиції є Коноплянка та Ярмоленко, Коваленко, Зінченко, Караваєв.

• Караваєв та Коваленко – головні універсали команди. Можуть зіграти на 4-5 позиціях. Швидкість, працездатність, концентрація, тактична грамотність, активний рух без м’яча – головні козирі цих футболістів.

• Пятов залишиться основним воротарем навіть після невдалого матчу проти Румунії. Він із тих голкіперів, які намагаються вийти на поле з дуже спокійним настроєм. Андрій не налаштовує себе на красиві сейви чи ефектні падіння, як Бойко. Але інколи цей спокій переходить в самозаспокоєння, що відбулось в матчі з Румунією. Пятов – розумна людина, тому вміє швидко розбиратись у своїх помилках.

• Основний склад збірної на сьогоднішній день: П’ятов – Шевчук, Ракицький, Хачеріді, Федецький – Ротань, Степаненко – Коноплянка, Сидорчук, Ярмоленко – Зозуля

• Тренування збірної тепер знімає спеціальний дрон. Він записує відео занять з високої точки, що дозволяє набагато якісніше та інформативніше аналізувати дані. Ідея нововведення належить Андрію Шевченку.