УПЛ: тенденції літнього трансферного вікна

Футбол України 19 Липня, 12:36
Відсутність «свіжої крові», ставка на вільних агентів, безкоштовні трансфери і готовність їхати куди завгодно. MatchDay - про особливості цьогорічного трансферного вікна в українському футболі.

Ставка на своїх

В умовах кризи, скорочення кількості команд і неналежного фінансового становища більшості учасників Прем'єр-ліги, вітчизняні клуби воліють не витрачати гроші на придбання нових футболістів, спираючись на збереженні нинішніх складів, підписанні вільних агентів або ж оренді гравців. Це не жарт: за чотири дні до старту нового чемпіонату 12 команд елітного дивізіону не витратило жодного євро на придбання нових футболістів. Причому, це стосується і благополучних з фінансової точки зору клубів - «Динамо» і «Шахтаря».

Відсутність «свіжої крові»

Звідси і поки що мала кількість абсолютних дебютантів (про футболістів, які прийшли з других команд клубів еліти, ми поки не говоримо). Точніше, їх на даний момент всього троє, і всі вони прийшли в одну команду - «Сталь». Так, клуб з Кам'янського підписав контракти з двома форвардами з Нідерландів - Сільвано Комваліусом (останній клуб - німецький «Хессен») і Боєм Деулом ( «Єммен»), а також захисником з Сербії Мілошем Стаменковичем, останнім клубом якого був вірменський «Ширак». Втім, і цей крок, який вибивається із загальної тенденції, пояснюється просто. Стаменкович у Вірменії грає з 2013 року і добре знайомий з реаліями футболу СНД, перехід в Україну - крок вперед у його кар'єрі. Що стосується Деула і Комваліуса, то, напевно, ключову роль в їх переїзді в Україну зіграв голландський наставник «Сталі» Ерік ван дер Меєр.

Вибір на користь екзотики

Футболісти, які мали солідні контракти в українських клубах (чи отримували вони те, що повинні - інше питання), змушені шукати щастя за кордоном. Причому, готові їхати куди завгодно, навіть в екзотичні, або, м'яко кажучи, далеко не найсильніші в футбольному плані країни. Напевно, нікого вже не дивують переходи українських гравців в клуби Молдови (хоча спроба Дениса Кожанова, погравши у збірній країни, перейти в «Дачію» все ж стала несподіванкою зі знаком «мінус»). А тепер до списку країн, на футбольні поля яких «ступала нога» українців, додався і Іран, куди вирушили Олексій Полянський та Володимир Прийомов. І, судячи з усього, це ще не фінальна крапка в списку найбільш несподіваних переходів.

Безкоштовні трансфери

Небажання / неможливість клубів виконувати взяті на себе в «ситі» роки, коли в українському футболі ще остаточно не зійшла нанівець «гонка озброєнь», фінансові зобов'язання призводить і до безкоштовного виходу гравців. Ще одна сумна цифра: поки що за час трансферного вікна 12 команд еліти, за даними порталу Transfermarkt, заробили 2 мільйони 700 тисяч євро. Точніше, заробили всього два клуби: «Динамо» отримало два мільйони від «Спортинга» за трансфер Петровича, і «Карпати», які заробили 700 тисяч за переходи Ігоря Пластуна в «Лудогорец» (500 тис.) і Олексія Гуцуляка в «Вільярреал» ( 200 тис.). Решта клубів просто відпускають футболістів як вільних агентів, полегшуючи зарплатну відомість. Наприклад, той же «Дніпро», що втратив практично весь торішній склад. Вже відбулися переходи Чигринського, Шахова, Гами, Руїса, Матеуса, Матоса, Безуса і Томечака, а також плануються трансфери Піко, Дугласа, Ротаня, Лаштувки, Федецького, за яких «Дніпро» не отримає ні копійки. І він в цьому плані не самотній.