У всякому разі, там вони так нерозривно пов'язані, як ніде в Європі. Де ще ультрас однієї з команд здатні розгромити офіси однієї з політичних партій за критику політичних поглядів свого гравця? Або розтрощити стадіон власної команди з метою не дати супернику в одному з міських дербі відіграти тут матч Ліги Європи. Рівень безмежного футбольного божевілля у важкі економічні часи зростає навіть інтенсивніше. А потрясіння, які нині переживає країна і футбол, обіцяють перетворити нарешті стартуючий сьогодні після двотижневої заборони уряду чемпіонат на ще пекельніший. Хоча куди вже далі?
Будні Насильства
Практично щосезону командам Суперліги знімають очки і зачиняють стадіони за поведінку вболівальників і фінансові проблеми. Втім, останні два сезони побили всі рекорди. Навіть протягом останніх семи днів відбулися дві атаки - на фан-клуб «Олімпіакоса» з коктейлями Молотова і на церемонію жеребкування Другого дивізіону з розбитими пляшками, фаєрами і чотирма пораненими. У сезоні 2014/15 чемпіонат був перерваний тричі за прямою вказівкою уряду - через смерть вболівальника, побиття невідомими члена суддівського комітету і сутички з проривом на поле на Великому Дербі Афін. А в сезоні 2015/16 після «аперитиву», а саме підбиття файєром автора нещодавнього голу у ворота збірної України Альфреда Фіннбогассона на матчі між тими ж «Олімпіакосом» і «Панатінаїкосом», в квітні була запропонована «головна страва» - після прориву вболівальників «ПАОКа» на поле під час матчу проти «Олімпіакоса» у чвертьфіналі Кубку Міністр Спорту Ставрос Контоніс прийняв рішення не догравати турнір.
Тоді погрозами вигнати Грецію з УЄФА та ФІФА за «втручання уряду в футбол» сторони досягли компромісу, і турнір дограли за порожніх трибун. Та Контоніс відступати далеко не бажав. І в серпні заборонив починати новий сезон, пояснивши це проханням поліції через безперервне насильство. І скандали у грецькому футболі, які лише провокують вболівальників. Атаку на жеребкування він назвав «знаком глибокої кризи грецького футболу». А ось у Федерації головним винуватцем атак назвали... саме Контоніса, який нібито підбурює хуліганів.
Команда, у якої є місто
У всього цього жаху є причини. Та й не факт, що головним мотивом рішень Контоніса і його ультралівого уряду було саме насильство. Мова скоріше про політичну боротьбу в футболі і в країні. Ще у липні ПАОК, АЕК та «Панатінаїкос» заявили про відмову від участі в лізі, «де судді заздалегідь визначають результат». «Забудьте про «АЕК». Ми не братимемо участь у цьому кримінальному театрі абсурду, ми не будемо частиною цієї злочинної організації». Вищевказані команди протестують проти одноосібного визначення ЕПО (Грецьким Футбольним Союзом) списку арбітрів на сезон, наголошуючи на домовленості з ЕПО та УЄФА про участь у процесі Суперліги та її команд, і про раптову заміну членів Комітету з Етики.
Та й взагалі в Греції вже давно всі, крім вболівальників «Олімпіакоса» і наближених до нього команд, вважають лігу наскрізь корумпованою і заточеною під перемоги «Олімпіакоса». І у них є на те підстави. Власник «Олімпіакоса» Евангелос Марінакіс ледве виліз зі справи щодо договірних матчів в 2011-му, а рік тому потрапив під іншу. На цей раз вже Прокуратура Греції звинуватила Марінакіса в махінаціях, шантажі, відмиванні грошей, організації договірних матчів і взагалі організованої злочинності в грецькому футболі і відсторонила його від футболу.
Щоправда, опоненти впевнені, що він продовжує керувати і клубом, і Федерацією за допомогою підставних осіб, отримуючи повну підтримку і від ЕПО в особі її голови Гіоргіоса Гірцікаса (за сумісництвом голови регіональної ради Ксанті від тієї ж партії, до якої належить Марінакіс), міста Пірея, де в крісло мера Янніс Мораліс пересів два роки тому прямо з крісла віце-президента «Олімпіакоса», і від УЄФА, поточний Генеральний Секретар якої Теодоріс Теодоракіс - син нинішнього віце-президента «Олі» Савваса. Так, УЄФА призначив інспекцію з перевірки стану справ в грецькому футболі. Але особистість інспектора, який працює в адвокатській фірмі, яку очолює син віце-президента УЄФА Анхеля Марії Вільяра, також особливої довіри не викликає.
Марінакіс заперечує ці звинувачення. А Гірцікас - звинувачення його та ще 26-ти нинішніх і колишніх функціонерів ЕПО (вже передані до суду) у фінансових махінаціях, особливо в привласненні 29-ти мільйонів євро від держави, отриманих на медичне страхування футболістів. Обидва вважають ці події політичним переслідуванням. І це цілком реально. Адже Марінакіс та Гірцікас - видатні діячі правої партії Нова Демократія, наближені до попереднього прем'єр-міністра Антоніса Самаріса. Нині ж при владі їх головний суперник - ультраліва партія Syriza Алексiсa Ціпраса. До того ж відомо, що «АЕК» та «ПАОК» - головні опоненти і критики Гірцікаса і Марінакіса (традиційно правий «Панатінаїкос» не так категоричний) - традиційно вважаються клубами ультралівих та анархістів. І Марінакіс готується до довгого бою - кілька місяців тому він придбав за приблизно 80 мільйонів євро одну з найбільших телекомпаній в країні.
До речі, традиційно «ліві» вболівальники «Олімпіакоса», серед них багато впливових політиків-соціалістів, аж ніяк не в захваті від «правого» і неоднозначного власника їх клубу. До того ж, і Контоніс з Ціпрасом не відступають. Вчора закінчився термін їх ультиматуму семи функціонерам ЕПО на чолі з Гірцікасом, і всі подали у відставку. Нові вибори призначені на жовтень. А Суддівський Комітет Греції тимчасово очолив відомий у минулому арбітр Кірос Вассарас. Той самий, якого в 2012-му році після його листа до УЄФА зі звинуваченнями в корупції в Комітеті вигнали з нього. Саме останнє призначення, на якому наполягали «ПАОК», «АЕК» і «Панатінаїкос», запалило «зелене світло» початку чемпіонату. Тому що, як ви розумієте, насильство нікуди не зникло. Запитайте в учасників церемонії жеребкування Другого дивізіону.
Константинопольський Фенікс
Досить про бруд. Давайте краще про футбол. При всій неповазі до Марінакіса, його клуб - єдиний фінансово стабільний в країні. Решта грандів нажили собі борги в десятки мільйонів євро, а середняки й аутсайдери взагалі ледве жевріють. В «АЕКу» протягом 20-ти років змінилися 20 президентів, у 2004-му уряд списав податкові борги. Та все одно вже за вісім років борги знову зросли, до 170-ти мільйонів євро. Тож після вильоту з Суперліги «орли» вирішили почати все спочатку і за власної ініціативи подалися до Третього, аматорського, дивізіону. За грецькими законами, таке банкрутство означає вихід всіх акціонерів клубу з висячими на них боргами. Тож клуб дуже вдало позбувся 90-та відсотків боргів. І Дімітрісу Меліссанідісу, ще одному корабельному і нафтовому магнату (другому в країні в останній галузі), одному з колишніх президентів клубу, було з чого починати. І нині «АЕК» - здоровий фінансово клуб, який навіть має намір побудувати новий чотиризірковий стадіон на 35 тисяч глядачів (запросивши архітектора Массімо Мазовєцки, який побудував «Ювентус Стадіум»). При чому у традиційно «АЕКівському» районі «Неа Філадельфія», де і був розташований старий стадіон команди, зруйнований 14 років тому. Меліссанідіс ще у Третьому дивізіоні уклав спонсорські контракти з поважними компаніями на кшталт букмекерської контори OPAP, телеканалом Nova Sports, відомими компаніями Carrefour, Fujitsu та Lancia.
Звісно, все це з грецьким колоритом, з мало не бійками і образами на адресу Марінакіса, розмовами про мафію та корупцію, з нападом вболівальників на опонентів будівництва стадіону у мерії з пораненнями заступника мера Афін та інших чиновників. Та все ж немає сумнівів - АЕК бажає «жити по-новому», будувати команду, а не проїдати чиїсь гроші та кредити. Лише шість гравців старші за 28-річний вік (з них половина, в тому числі Дмитро Чигринський, лише 29-річні), зменшення кількості статусних в минулому, але відверто дограваючих легіонерів - так будують здорову команду. Чигринський, який уклав контракт за схемою 2 + 1, очікує від себе «стати одним з лідерів команди, незамінимим, повернути собі добре ім'я». У здоровому клубі він має всі шанси на це. Навіть незважаючи на підписання в останні дні серпня 34-річного англійця Джолеона Лескотта.
Чигринський та Лескотт, Хуго Алмейда, Роланд Варгас, Томаш Пекхарт - ось і всі відомі за межами Греції гравці. Місцеві футболісти - вихованці клубу або середняків, не блискучі, але готові боротися. І Чигринський довів, що здатний стати важливим гравцем, дуже впевнено відігравши у Кваліфікації Ліги Європи проти «Сент-Етьєна». Один пропущений в двох матчах не з його вини, як і жодного забитого.
«Добрий цар»
«Панатінаїкос» вирішив стати клубом у володінні уболівальників, але користі поки мало. «ПАОК» же пішов іншим шляхом - шляхом «доброго царя». Іван Саввідіс (Саввіді), король тютюнового ринку Росії і один з наближених до її президента людей, з понтійських греків (хоча грецькою не розмовляє), поступово встановив контроль над 80-ма відсотками акцій клубу, поступово призначив до Ради Директорів своїх людей. Він протягом шести років вклав у клуб близько 80-ти мільйонів євро (більше, ніж будь-хто інший в історії ліги), домовився з владою про виплату боргів клубу (уряд дозволив сплатити половину з 20-ти мільйонів). ПАОК продовжує втрачати по десять мільйонів євро щосезону, однак Саввіді компенсує всі втрати. Він налагодив відмінні зв'язки з попереднім урядом, взяв під управління найелітніший готель Грецької Македонії (60 відсотків якої вболівають за «ПАОК») і агітує за віддалення Греції від західного світу і наближення її до «православного».
Недоброзичливці кажуть, що він пробиває шлях для путінської Росії у Греції і його мета насамперед політична. Але поки що метою він декларує повернення «ПАОКа» до кращих часів і перемогу в чемпіонаті. Він відмовився від менеджерів з колишніх футболістів клубу і залучив закордонних, спочатку кіпріота Яковоса (Джека) Ангелідіса, який досяг успіху в тель-авівському «Маккабі», а потім і добре відомого нам Любоша Міхела, надавши йому обов'язки і президента, і спортивного директора. Він спробував і статусного іноземного тренера (Хуб Стевенс), і такого ж місцевого (Ангелос Анастасіадіс), молодого тренера з досвідом (Ігор Тудор), а нині призначив Владіміра Івіча - молодого без досвіду з юнацької команди.
Саме Міхел відповідальний за підписання добре йому знайомих Євгена Шахова та Лео Матоса. І своєю головною стратегічною метою словак бачить пошук і швидке підписання пристойних вільних агентів. Його принцип - контракт на три роки, щоб не втратити потенційно успішного гравця і дати і гравцям, і тренерам попрацювати. Міхел та Івіч вбачають Шахова конструктивним гравцем у середині центральної трійки за схеми 4-3-3. І хоча у Єврокубках він поки виступав нерівно і головним чином невиразно в атаці, він отримуватиме достатньо шансів.
Суперлігу сезону 2015/16 «Олімпіакос» виграв з рекордною перевагою в 30 очок, втратив лише п'ять протягом 30-ти турів, почав сезон з 17-ти перемог поспіль і з 25-ти вдома. Однак поразка від ізраїльського «Хапоеля» з Беер-Шеви у Кваліфікації Ліги чемпіонів і звільнення тренера Віктора Санчеса (його замінив Паулу Бенту), який прийшов лише на початку літа - ознака кризи. Уряд також не зменшить тиск на клуб. Тож Кубок, вельми несподівано виграний АЕКом - це не лише подарунок клубу за розумний вихід з жорстокої кризи, а й, можливо, свідоцтво ослаблення багаторічного гегемона. Шанси у клубів, заснованих вихідцями з Константинополя («К» у абревіатурах «ПАОК» та «АЕК» розшифровується саме так), клубів Дмитра Чигринського та Євгена Шахова з Артемом Козаком безсумнівно вищі, ніж минулого сезону. А «Платаніас», команда Віталія Приндети, яка за лічені хвилини почне сезон матчем в гостях проти «Керкіри», сподівається щонайменше повторити попередній з дев'ятим місцем. А сам Приндета - залишити по собі таку ж добру пам'ять в Ханії, як Євген Селін минулого сезону.