Суд постановив

Футбол України 30 Вересня, 13:10
В останні дні вересня футбольна громадськість знову повернулася до обговорення нагальної теми – боротьби з договірними матчами в Україні.

Формальним приводом для організації засідання тематичного «Футбольного прес-клубу» в Будинку футболу ФФУ став галас, що здійнявся з приводу першого винесеного в Україні судового вироку за договірний матч.

Корупційний прецедент був створений екс-гравцями харківського «Металіста» Даниїлом Соломахою і Русланом Ковтком. Ажіотаж у вітчизняному спортивному середовищі викликало «найм'якше», на думку багатьох фахівців та вболівальників, покарання у вигляді 8,5 тисячі гривень за здачу матчу.

Чому не покарані замовники «договорняків», як визначається міра покарання для виконавців і, в цілому, чи існує якась специфіка застосування Закону «Про запобігання впливу на результати офіційних спортивних змагань корупційних правопорушень», співавтором якого є президент ФФУ Андрій Павелко? Питання практичної реалізації механізмів боротьби з нечесною грою стали предметом публічного обговорення між керівництвом ФФУ, фахівцями профільних комітетів федерації, представниками правоохоронних органів та ЗМІ.

Футбольне життя до прийняття «закону Павелка» ...

З моменту набрання чинності законом «Про запобігання впливу на результати офіційних спортивних змагань корупційних правопорушень» минуло вже десять неповних місяців, а перший випадок з притягненням до відповідальності конкретних осіб, які брали участь у договірному матчі, був зафіксований лише зараз. У зв'язку з цим у багатьох небайдужих до футболу людей виникло цілком логічне здивування: чи реально працює цей законодавчий акт у боротьбі з корупцією в спорті? Чи не є це черговою популістською кампанією?

Відповідь на це запитання треба починати шукати ще в 2012-2014 роках, коли в Україні панував так званий «тоталізаторний бум», такої думки дотримується віце-президент ФФУ, голова Комітету з етики та чесної гри Ігор Кочетов. «Нове керівництво Федерації зрозуміло, що необхідно мати інструмент, за допомогою якого залучати правоохоронні органи до тривалого процесу пошуку, затримання та притягнення до відповідальності осіб, які роблять незаконний бізнес шляхом організації договірних матчів. Адже сама національна асоціація не мала правових важелів для всебічного дослідження цього процесу.

Комітетом і спеціально створеною службою розслідувань було піднято цілий пласт матчів, які викликали підозру в УЄФА. Ми почали активну співпрацю з клубами, які поступово повернулися обличчям до цієї проблеми. Також ми створили систему моніторингу букмекерських бірж і контор, де робляться ставки. На сьогоднішній день Комітет виніс вердикти вже з приводу восьми матчів і передав усі необхідні матеріали до КДК», - окреслив Ігор Кочетов хронологічний ланцюжок розслідування договірних матчів в межах компетенції ФФУ.

... І після прийняття «закону Павелка»

«Закон Павелка» створив підґрунтя для підключення до процесу викриття футбольних злочинців слідчі органи – Національну поліцію та прокуратуру. З моменту вступу нормативного акту в силу національна асоціація співпрацює з правоохоронцями у форматі консультативного органу, що відразу дало перші позитивні наслідки.

Були проведені кримінально-процесуальні дії стосовно футболістів харківського «Металіста» Даниїла Соломахи та Руслана Ковтка, які пішли шляхом співпраці зі слідством. Саме тому, за словами Андрія Мадзяновського, заступника голови Комітету з етики та чесної гри, який брав активну участь у розробці цього законопроекту, суд обрав найбільш м'яке покарання для двох правопорушників. Їм присуджено сплатити штраф у розмірі – 500 неоподатковуваних мінімумів, тобто, 8,5 тисяч гривень.

«Головний сенс цього покарання полягає в тому, що це «пілотний» вирок. Подібного прецеденту в Україні ще не було. Але перший крок уже зроблено. Якби не було «закону Павелка» та ретельного розслідування цього злочину з боку правоохоронних органів, довести провину гравців, які брали участь у договірному матчі, було б неможливо. Таким чином, закон виступає каталізатором процесу, який вже приніс реальні позитивні результати».

Поспішай повільно

Коли футбольна громадськість дізнається про випадки організації договірних матчів, уболівальники обурюються і вимагають негайно покарати порушників футбольних законів. Адже більшість свідомих громадян прагне до того, аби в країні панував принцип невідворотності покарання. У той же час не слід забувати і про універсальне правило життя – сім разів відміряй, перш ніж раз відрізати.

«ФФУ працює в умовах постійного дефіциту часу, тоді як кожна окрема справа вимагає ретельного розслідування, а журналісти або вболівальники вимагають винесення обвинувачення за принципом «тут і зараз». Але на карті - доля людини, кар'єра, яка може передчасно завершитися. Позбавлення права на професію – одне з найгірш можливих рішень для будь-якого футболіста», - пояснив Ігор Кочетов складність і подекуди неквапливість ведення процесу з виявлення учасників договірних матчів.

Все пізнається у порівнянні

Президент ФФУ Андрій Павелко раніше зазначав, що робота над законопроектом велася, враховуючи міжнародний досвід боротьби з договірними матчами, зокрема в таких країнах, як Італія, Туреччина і Польща. Оскільки за останні п'ять років саме там були виявлені найбільш масштабні корупційні дії в сфері футболу. Щоправда, як випливає зі слів фахівців ФФУ, є істотне «але»: вищевказані національні асоціації стояли по інший бік барикад, коли спалахували скандали за участю тамтешніх гравців в матчах з фіксованим результатом.

«Ні італійська, ні турецька, ні польська федерації на той час не брали участі у виявленні осіб, які займалися організацією цього вбивчого для футболу злочину. Головним нашим досягненням є те, що керівництво ФФУ не стало замовчувати цю проблему, а навпаки – ініціювала боротьбу з ганебним і небезпечним явищем. УЄФА досі ставить Україну в приклад іншим асоціаціям…», - підкреслив Ігор Кочетов.

Немає межі досконалості

Незважаючи на позитивні зрушення у боротьбі з договірними матчами в Україні, «закон Павелка» все ж не можна назвати досконалим. Тому його розробники покладають великі надії, в тому числі, і на подібні дискусійні формати. Адже, саме завдячуючи експертному середовищу, можна буде зібрати вже у найближчій перспективі кваліфіковані оцінки та поради для внесення змін і доповнень до цього важливого документа.