«Футболіст може бути внесений до рапорту арбітра лише за наявності Паспорта футболіста» - говорить п.11 ст.8 Регламенту Всеукраїнських змагань з футболу серед команд клубів української Прем'єр-ліги (УПЛ). «Прізвище футболіста, Який НЕ має паспорта футболіста, НЕ Може бути внесенний до рапорту арбітра», - вторить йому п.25 ст. 17 Регламенту Всеукраїнських змагань з футболу серед команд клубів Професіональної футбольної ліги (ПФЛ).
Наявність паспорта футболіста підтверджується присутністю цього документа разом із заявкою на матч. Якщо ж футболіст бере участь в матчі без футбольного паспорта, його вихід на поле кваліфікується як «участь в матчі незаявленого футболіста», що несе різного роду дисциплінарні покарання.
Згідно з положеннями обох Регламентів, контроль над дотриманням і виконанням даної норми цілком і повністю покладається на головних арбітрів матчів (які перед початком гри повинні перевіряти наявність паспорта футболіста у всіх заявлених гравців).
Проте, не всі українські арбітри ставляться до цього з повною серйозністю і відповідальністю. За даними Sport Arena, за останній місяць в матчах під егідою УПЛ і ПФЛ відбулося відразу кілька випадків, в яких арбітри дозволяли внести в заявку на матч прізвища гравців, у яких на той момент не було паспорта футболіста.
В матчі 9-го туру чемпіонату U-21 «Зірка» - «Сталь» арбітр Юрій Вакс дав «добро» на участь в поєдинку в складі господарів півзахисника Ігоря Калініна без паспорта футболіста. На той момент відповідний документ Калініна до Долинської (де проходив матч) доїхати з Києва не зміг. За деякою інформацією від учасників матчу, Вакс пішов на таке порушення, отримавши усний (!!!) дозвіл на внесення гравця в протокол матчу від когось з Комітету арбітрів ФФУ, а також з Прем'єр-ліги.
Траплялися подібні прецеденти і в деяких матчах Першої ліги. Наприклад, в одному з матчів «Іллічівець» використовував гравця без паспорта футболіста (на момент заповнення протоколу такий документ у гравця був відсутній). І знову арбітр допустив футболіста до гри з усної згоди представників Суддівського комітету ФФУ.
Наші джерела повідомляють, що траплялися і «зворотні» випадки. В одному зі своїх матчів Першої ліги ФК «Полтава» намагався включити в протокол гравця без паспорта футболіста. Але арбітр на порушення Регламенту не пішов, і прізвище футболіста в протоколі так і не з'явилася.
Цікаво, що всі подібні випадки повинні бути предметом розглядів як в суддівському комітеті федерації, так і в Контрольно-дисциплінарному комітеті ФФУ. Але ні там, ні там нічого подібного поки не відбувалося.