Чому українські вболівальники не ходять на футбол

Динамо Київ 12 Жовтня, 20:08
Чому падає відвідуваність чемпіонату України з футболу та єврокубкових матчів наших клубів.

Голосування ногами

Ні для кого не таємниця, що український футбол переживає системну кризу. Більшість клубів опинилися на межі виживання, деякі зникли, а Прем'єр-лігу залишили десятки кваліфікованих гравців. У самому елітному дивізіоні замість нещодавніх 16 клубів, грає лише 12.

Наслідком цього всього стала ще одна неприємна тенденція - за останні два роки суттєво впала відвідуваність матчів чемпіонату України. Минулого сезону було зафіксовано абсолютний антирекорд національної першості – 5008 глядачів у середньому за матч. Не краще ситуація й у новому чемпіонаті, ігри якого відвідує у середньому 5392 вболівальника. Це з урахуванням того, що тепла пора року закінчилася, а бажаючих йти на стадіони глибокої осені та у грудні буде, як завжди, обмаль.

Звичайно, можна сподіватися, що глядачі краще заповнюватимуть трибуни навесні, коли у розпалі буде другий етап чемпіонату України, у якому клуби розіб'ються на дві шістки. Але, якщо інтерес до матчів команд, які боротимуться за медалі зросте, то ігри невдах Прем'єр-ліги, навряд чи викличуть ажіотаж, тож у слабшій шістці, відвідуваність навіть впаде.

Що вже казати про чемпіонат України, якщо у Києві навіть на іграх Ліги чемпіонів «Динамо» не може зібрати аншлаг. На стартовий матч киян у груповому раунді проти італійського «Наполі» на 70-тисячний НСК «Олімпійський» прийшло 35 тисяч глядачів.

Низька конкуренція

Але природа тенденцій у чемпіонаті України та єврокубках дещо різна. На матчі чемпіонату України погано ходять через відсутність особливої інтриги у турнірі, де два клуби – «Динамо» та «Шахтар» помітно переважають більшість конкурентів.

Зараз «Металіст» та «Дніпро», які нещодавно кидали киянам та донеччанам виклик у медальній суперечці, цього робити нездатні. Харківський клуб влітку взагалі припинив існування і зараз його відродили ентузіасти на аматорському рівні. «Дніпро» значно скоротив бюджет та зробив ставку на «необстріляну» молодь, яка поки перебуває у нижній частині турнірної таблиці – на восьмому місці і ризикує розпочати там другий етап чемпіонату.

Звичайно є «Зоря», яка поки розташовується на третій позиції, але ключову роль у луганському клубі відіграють футболісти орендовані у «Шахтаря». У матчі попереднього туру проти донеччан вони не зіграли за угодою між клубами, що допомогло «гірникам» перемогти 1:0.

Що стосується єврокубків, то тут вболівальника відштовхують результати українських команд у Лізі чемпіонів, де виступають усі найкращі клуби континенту. Навесні «Динамо» грало у плей-офф турніру вперше з сезону 1998/99. Кияни настільки відівчили своїх вболівальників від успіхів, що навіть попри таку тривалу паузу фани не заповнили трибуни «Олімпійського» вщерть – на домашньому матчі 1/8 фіналу проти англійського «Манчестер Сіті» було лише 53 тисячі глядачів.

«Золоті» сезони

Це лише на 2 тисячі більше, ніж у 2012 році прийшло на пересічну гру чемпіонату України між «Динамо» та столичним «Арсеналом». Саме того сезону розпочався бум відвідуваності матчів чемпіонату країни, на які у середньому приходило 11 269 глядачів. Рекорд же було поставлено у сезоні 2012/13, коли було зафіксовано 12 628 глядачів за гру.

Саме тоді конкуренція у чемпіонаті України була найвищою, а на золоті нагороди розраховували одразу чотири команди – «Динамо», «Шахтар», Металіст» та «Дніпро». Стався у країні значний сплеск інтересу до футболу і через проведення Євро-2012, матчі якого приймали, Київ, Харків, Львів та Донецьк.

До чемпіонату Європи у цих містах звели сучасні арени, також було модернізовано стадіони у Одесі та Дніпрі, тож не дивно, що вболівальники із задоволенням йшли на футбол, дивитися який стало набагато комфортніше. Проте бум тривав недовго, і зараз справа дійшла до критичних показників.

Не додав популярності грі провальний виступ збірної України у фінальній частині чемпіонату Європи-2016, де вона не здобула жодної перемоги та стала найгіршою командою турніру.

Команди – біженці

Ну й, звичайно, великий вплив на стан справ мали й трагічні події, які сталися у країні – російська військова агресія та окупація частини Донбасу та Криму. Багатьом стало просто не до футболу. Донецькі «Шахтар», «Олімпік», луганська «Зоря» втратили можливість грати вдома, суттєво зменшилася й відвідуваність їхніх матчів.

«Шахтар» з 2014 року проводив свої матчі у Львові. Якщо на матчах Ліги чемпіонів проти «ПСЖ» та «Реалу» донеччани з допомогою зіркових суперників ще збирали на «Арені Львів» аншлаги, то ігри чемпіонату України проходять майже за порожніх трибун.

На матчах проти «Зірки» та «Олександрії» приходило лише по 1500 глядачів. Це, а також традиційні симпатії більшості львівських фанів до «Динамо», примусило донеччан приймати київський клуб у Харкові на стадіоні «Металіст», який уже цього сезону може остаточно стати домашньою ареною для команди Паулу Фонсеки. Матчі цього розіграшу Ліги Європи «Шахтар» й надалі проводитиме у Львові, де матч проти португальської «Браги» 29 вересня прийшло дивитися 12 тисяч глядачів.

Проте, чи досягнуть донеччани бажаного збільшення відвідуваності у Харкові, теж питання. Не виключено, що, як і Львові, інтерес буде тимчасовим, а по 39 тисяч вболівальників на ОСК «Металіст» буде приходити лише на матчі з «Динамо».

Вболівальники хочуть бачити на полі боротьбу та інтригу, якою в чемпіонаті України можуть похвалитися поодинокі матчі. А на аншлаги в єврокубках, тому ж «Динамо», буде важко розраховувати на успіх, поки його футболісти залишатимуться статистами, а не ставитимуть перед собою завдання більші, ніж просто потрапляння до групового раунду.

Дмитр

о Мар

ценишин