Що саме сталося?
Матч 19 туру Першої ліги між маріупольським «Іллічівцем» та «Гірником-Спорт» з Горішніх Плавнів приніс перемогу господарям з рахунком 3:1. Ніби то нічого дивного – лідер першості обіграв одного з аутсайдерів, дивуватися справді було не варто. Але, як виявилося після матчу, подив настав після того, як повідомили суму ставок на цей матч у букмекерів. Майже $275 тис. «завантажили» гравці в конторах! Причому майже всі ставки виявилися рівно на ті події, які зрештою і сталися в матчі – перемога гостей після першого тайму, перемога господарів з різницею в два м’ячі в підсумку і загальний «тотал» голів в матчі більше 3,5. Неймовірна прозорливість!
Але одразу після матчу голова незалежної європейської організації Federbet, що займається виявленням договірних матчів, Франческо Баранка гнівно висловився щодо такої «удачі» гравців на ставках – на його думку, все було «розписано» в «сценарії» матчу. «Матч був обурливим «договірняком». Вони підлаштували все. Перемогу гостей в першому таймі і господарів в матчі, перемогу господарів з форою (-1), тотал більше 3,5 голи. Огидно», - заявив Баранка. І з цього почалися «розбірки».
Пропонуємо вам на власні очі переглянути огляд цього матчу і зробити власні висновки.
Як відреагували в клубах
Якщо в «Іллічівці» зайняли захисну позицію і висловили нерозуміння всього, про що пише преса і говорить Баранка (головний тренер Олександр Севідов навіть заговорив про те, що «хтось не хоче бачити команду з Донбасу в УПЛ»), то в клубі з Горішніх Плавнів почалось реальне розслідування. Вже сьогодні в клубі чекають перевірки на «детекторі брехні», але і без того, за словами головного тренера Ігора Жабченко, в «Гірнику-Спорт» вже виявили чотирьох гравців, які причетні до «договірняка».
«Звичайно, це ненормальна ситуація, коли одні б'ються, інші - «здають» ігри. Вчора весь день пройшов на нервах. Гра забрала багато нервових клітин, потім і на наступний день не менше довелося понервувати. Зрозуміло, що не дуже здорова атмосфера в колективі. Головне, що ми виявили чотирьох футболістів, які брали участь в цьому договірному матчі. Сподіваюся, що правоохоронні органи зроблять свою роботу і цій справі буде дано хід», - заявив Жабченко.
Як відреагувала ПФЛ
У Професійній футбольній лізі свою позицію об означили так – треба проводити розслідування і виявляти винних. «З урахуванням зазначеного ПФЛ закликає відповідні органи національної федерації до реальних рішучих дій стосовно причетних осіб у випадку з матчем 19-го туру «Іллічівець» - «Гірник-Спорт». Переконані, що Комітет з етики і чесної гри ФФУ зуміє провести об’єктивне розслідування, виявити винних і покарати їх за всіма футбольними законами. Керівництво та Адміністрація Ліги готові співпрацювати та надати по ситуації, що склалась, будь-яке сприяння та допомогу. Звертаємося до названих вище клубів провести власне внутрішнє розслідування і, за необхідності, їх результати оприлюднити у ЗМІ. Інші клуби-учасники змагань ПФЛ просимо вдатися до превентивних мір, щоб у подальшому уникати подібних випадків. ПФЛ – за чистоту футболу!», - йдеться у заяві прес-служби ПФЛ.
Як відреагували у ФФУ
Федерація футболу свою позицію щодо можливого «договірняка» висловила ще більш категорично – голова Комітету з етики та чесної гри Федерації футболу України Ігор Кочетов так прямо і заявив: «Переглянувши рух ставок, хід матчу, дії окремих футболістів, у нас були всі підстави розпочати розслідування. Ознаки того, що матч зіграний з порушеннями принципів чесної гри, для нас очевидний».
Чого чекати далі?
По-перше, цікаво буде дізнатися, що покаже внутрішнє розслідування у Горішніх Плавнях, де сьогодні має відбутися перевірка на поліграфі. Але і без того справа вже «заворушилася». Все той же Ігор Кочетов вже повідомив, що до розслідування «дивного матчу» долучилася національна поліція.
«Будемо уважно вивчати і розслідувати, ми в контакті з національною поліцією, яка також вже звернула увагу на даний матч. Я дуже сподіваюся, що ми доведемо справу до логічного кінця, у всякому разі, комітет етики і чесної гри свою оцінку цього матчу дасть однозначно. Як буде йти хід розслідування в національній поліції, генеральній прокуратурі, я не можу прогнозувати, всі необхідні слідчо-адміністративні дії будуть зроблені, у мене в цьому теж немає сумніву», - заявив Кочетов.
Як можуть покарати винних?
Якщо декілька років тому в такій ситуації винних могли просто відсторонити від футболу і «відправити в забуття», то зараз у спортивних злочинців є всі шанси опинитися за гратами. Ще в кінці минулого року в країні був прийнятий закон про боротьбу з корупцією в спорті (так званий «закон Павелка – Кожемякіна»), і за цим законом вплив на результати офіційних спортивних змагань шляхом підкупу, примусу або вступу в змову з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи передбачає штраф від 200 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (один такий мінімум зараз дорівнює 17 гривням), обмеженням волі на строк від 1 до 3 років, або позбавленням волі на строк до 3 років зі спеціальною конфіскацією.
В Маріуполі, якщо це буде доведено, мав місце прямий вплив на результат, тому по закону є всі підстави як для грошових штрафів, так і для тюремного строку. Останній буде навіть ефективнішою мірою в глобальному плані. Адже тільки так можна непрозоро натякнути всім бажаючим «відкатати договірняк» у майбутньому на те, що робити цього краще не треба.
Дмитр
о Кор
нило