Євген Рудаков. Надійний та спокійний

Динамо Київ 2 Січня, 15:28
До 75-річчя з дня народження Євгена Рудакова.

В історії футболу є гравці, прізвища яких назавжди вписані в цю історію великими літерами. Саме такий – один із найкращих воротарів минулого століття Євген Рудаков, 75-та річниця з дня народження якого припадає на 2 січня 2017 року.

Народився Євген у Москві, у родині, що мешкала недалеко від заводу ім. Лихачова, саме там, де спорт для дітей у ті роки був невід’ємною частиною життя. Його старший брат Юрій був непоганим волейболістом, сестра Тамара серйозно займалася баскетболом, а Женя назавжди прикипів до футболу. Починав він, як усі, з дворової команди, і через свій високий зріст грав із хлопцями, які були старші за нього. Через той же зріст його й ставили частіше у ворота (він і прізвисько мав відповідне – «Шнур»). До речі, по сусідству мешкали відомі згодом футболісти та тренери Віктор Маслов та Слава Метревелі. Хлопці з його оточення мріяли потрапити до юнацької команди «Торпедо», марив цим і Євген. Він, навіть не будучи зарахованим до команди, більше року просто приходив на тренування (подавав м’ячі, на ньому тренували свої удари нападники). Саме через це, коли його 1959 року зарахували до юнацької команди, він одразу ж потрапив до дублюючого складу. Однак перспектив у Москві юний голкіпер на той час не мав. Тодішній тренер «Торпедо» Віктор Олександрович Маслов просто порекомендував 19-річному хлопцю пограти поки що за якусь більш скромну команду.

Цією командою став миколаївський «Суднобудівник», де вже наступного року він зайняв постійне місце у воротах. До того ж Рудаков саме одружився з дівчиною, яку знав із дитинства. Вона мешкала в сусідньому під’їзді. Валентина переїхала з Євгеном до Миколаєва, тож слід було думати, як забезпечувати сім’ю.

Саме тоді молодого воротаря примітив легендарний Антон Ідзковський і запросив на перегляд до Києва. Євген спочатку не сприйняв цього серйозно й відмовився. Удруге запросив його вже Віктор Терентьєв – знову не набрався сміливості. Коли ж до нього звернувся сам В’ячеслав Соловйов, тодішній тренер «Динамо», Рудаков повірив йому й переїхав до Києва, як потім виявилося, назавжди.

13 серпня 1963 року Євген дебютував у складі «Динамо» в міжнародному товариському матчі проти «Стягул Рошу» з Румунії (2:2) і пропустив два м’ячі. Тоді й почалося… Були прикрі помилки в матчах дублюючого складу, несприйняття вболівальниками… Але наставники вірили в нього і сприймали невдачі з розумінням. Працювати доводилося чимало: тренування по п’ять годин щодня і з командою, і без неї, виконання спеціальних «воротарських» вправ. І нескінченно ловити й ловити м’ячі!

Лише тоді, коли тренером «Динамо» став земляк Віктор Маслов, настав час першого виходу Євгена Рудакова в стартовому складі команди. У грі проти «Крильєв Совєтов» із Куйбишева він відстояв матч «всуху». Вдало склалися й наступні два поєдинки, а ось на четвертий раз сталася невдача. У матчі проти свого «рідного» московського «Торпедо» Рудаков не зміг показати хорошої гри – і кияни поступилися. Розгніваний невдачею в поєдинку проти своєї колишньої команди Маслов перевів Рудакова в дубль на цілих два роки.

Та настав 1966 рік, багато в чому доленосний у житті Євгена Рудакова. Основний голкіпер «Динамо» Віктор Банников у складі збірної команди СРСР поїхав на Кубок світу до Англії, а після повернення побачив, що його місце у воротах досить успішно займає вчорашній дублер. Того року, граючи майже нарівні з Банниковим, Рудаков пропустив лише 10 м’ячів у 29 матчах, причому в 22 зберіг динамівські ворота на замку.

У тому ж році в складі «Динамо» Євген Рудаков завоював відразу два головних трофеї країни: Кубок СРСР і золоті медалі чемпіонату. Потім ще двічі ставав чемпіоном СРСР – 1967 і 1968 років. А 1969 року його визнали кращим воротарем СРСР.

Майстерна гра молодого голкіпера не могла не звернути на себе уваги тренерів збірної СРСР – і його запросили до турне по Південній Америці. Дебют у збірній припав на матч зі збірною Мексики (1:1), і ще того ж року він зіграв проти збірної Австрії (3:1). А вже 1970 року Рудаков став основним воротарем збірної й допоміг їй завоювати путівку на Кубок світу до Мексики. Однак важка травма в контрольному матчі (перелом лівого плеча з вивихом і розривом зв’язок) ледь не поставила хрест на воротарській кар’єрі Євгена й не дозволила йому поїхати до Мексики. Та він упорався з недугою.

Воістину зоряним став для Рудакова 1971 рік – його вдруге визнали кращим голкіпером СРСР, а також і футболістом року, що з воротарями трапляється в рідкісних випадках. У тому ж сезоні він повернувся й до збірної СРСР, дуже вдало відіграв усі матчі відбіркового циклу чемпіонату Європи. Наступного року збірна в півфіналі цього чемпіонату у важкому поєдинку здолала угорців (Рудаков парирував 11-метровий удар) – і він став володарем срібної медалі, встановивши рекорд, не побитий і досі жодним із голкіперів: його «суха» серія дорівнювала 463 хвилинам! Звісно, тоді вже ні в кого не було сумнівів, що саме Рудаков є першим воротарем Радянського Союзу. А 1973 року йому було присвоєно не тільки звання «Майстер спорту міжнародного класу», але й також звання «Заслужений майстер спорту СРСР».

За збірну СРСР Євген Рудаков грав із 1971 по 1977 рік, провів 48 матчів (у тому числі 6 поєдинків за олімпійську збірну), а за «Динамо» з 1963 по 1977 рік він провів 258 матчів, до того ж увійшов до символічного Клубу Льва Яшина: 206 матчів без пропущених м’ячів!

У середині 1970-х збірна СРСР і київське «Динамо» були, по суті, синонімами. 1972 року в складі збірної Євген Рудаков завоював не тільки європейське «срібло», але й бронзові медалі Олімпійських ігор в Мюнхені. Найвищого успіху він досяг саме 1975 року, коли динамівці вперше у своїй історії завоювали Кубок володарів кубків УЄФА, а потім здобули й Суперкубок.

Ось цитата з інтерв’ю, яке Євген Рудаков дав кореспонденту газети «Советский спорт» у листопаді 1971 року. На запитання, чим він пояснює успіхи київського «Динамо», адже й інші команди теж готувалися дуже серйозно до перемог, він відповів:

«Можливо

,

у

се

пояснюється ставленням до футболу

.

Адже м

ожн

а

в

и

йти на поле, провести на н

ьому

дев’яносто

хвилин і

,

навіть

не

стомившись

,

по

вернут

и

ся

до роздягальні

. А можн

а

Хоч

а я

наведу такий приклад

.

У

наш

ій

команд

і

гра

є

Колотов.

Справжній боєць

. М

е

н

і

не раз

казали хлопці

:

«Дивишся на

н

ьо

го, зм

и

леного,

і соромно стає

за себ

е

,

якщо гра

не кле

ї

т

ь

ся

»

. Так м

и й

грали, к

ожний

пе

ресилюючи

себ

е

,

намагаючись віддати всі сили поєдинку

.

М

е

н

і

здаєть

ся,

у

сер

йо

зном

у

ставленні

до

футболу,

до

сво

єї

гр

и

й слід

шукати пояснення нашого успіху».

То чи не саме у відсутності цього й є причина невдач нинішнього «Динамо»?

Євген Рудаков на футбольному полі був завжди спокійним, навіть флегматичним, упевненим у собі. Грав без зовнішніх ефектів, але надійно, часто демонструючи феноменальну майстерність, яка дивувала суперників. Як він сам казав, воротар – це

«

существо другой породы

»

... Яких тільки епітетів не заслужив Рудаков у футбольному світі! Його часто називали і «довгоруким дияволом», і «чорною пантерою», і «воротарем-павуком», і «воротарем-восьминогом»... Та заради справедливості варто відзначити, що Євген Рудаков завжди відчував надійну опору партнерів-захисників: Конькова, Матвієнка, Решка, Трошкіна, Фоменка... Недарма ж саме з цими іменами пов’язаний і найвищий зліт команди «Динамо» в її історії.

Ось що казав про Рудакова партнер по команді Володимир Мунтян, який його добре знав як на футбольному полі, так і в повсякденному житті:

«

Футболістів на полі багато, а воротар – один, його надійність і впевненість передавал

и

ся і захисту, і півзахисту, і нападу. Від його дій залежала гра всієї команди. Женька, як по-дружньому називали його всі хлопці, залишив яскравий слід

у

нашій історії. Та й

у

житті він був чудовою людиною. Не пам’ятаю, щоб хоч раз підвищив на когось голос, на щось претендував або, як зараз прийнято говорити, намагався

«

пробити

»

.

У цей час у сім’ї Євгена та Валентини Рудакових росло двоє дітей: старшенькій Оленці – 12 років, а молодшому Олексію – 2. Навесні 1977 року Євген прийняв рішення закінчити воротарську кар’єру після прикрої поразки в півфінальному матчі розіграшу Кубка європейських чемпіонів УЄФА проти німецької «Боруссії» з Менхенгладбаха. Його прощальний матч відбувся 10 вересня 1977 року на стадіоні «Динамо». Однак прощатися з командою та з футболом він не схотів. Разом із колишнім центральним захисником Вадимом Соснихіним півтора роки тренував динамівських хлопчиків 1959 – 1960 років народження. 1979 року вирішив самостійно попрацювати з дорослою командою – і поїхав до івано-франківського «Спартака», але через рік повернувся до Києва. 1994 року була ще одна спроба попрацювати з дорослими: Рудаков тренував команду «Кремінь» (Кременчук), яку не тільки врятував від вильоту з вищої ліги, але й запам’ятався останнім матчем саме з київським «Динамо», якому його команда програла в дуже впертій боротьбі з рахунком 2:3.

Судячи з усього, Євген Рудаков відчував більшу схильність до роботи з дітьми. Майже 10 років, з 1980-го по 1989-й, він працював в СДЮШОР «Зміна» тренером дитячої команди, а потім ще понад два десятиліття – з 1989-го по 2000-й – тренером у Київському спортивному інтернаті, а з 2001-го й до останнього дня свого життя – у футбольній школі «Динамо» імені Валерія Лобановського. Таким чином, дитячому футболу він віддав понад 30 років! Та навіть у досить уже похилому віці Євген Рудаков ніколи не відмовлявся постояти у воротах команди ветеранів «Динамо».

Великий воротар пішов із життя 21 грудня 2011 року, не доживши трохи до свого 70-річного ювілею, у рідному вже йому та його родині Києві. Похований він на Байковому цвинтарі. Попрощатися з ним прийшло багато шанувальників футболу, близьких і знайомих. На його честь у Києві був заснований турнір юнацьких команд «Кубок пам’яті Рудакова», який щорічно розігрується під егідою Федерації футболу Києва. На честь його досягнень засновано символічний «Клуб українських воротарів імені Євгена Рудакова».

Анатолій Коломієць