Портал «Евро-Футбол.Ру» вирішив назвати десятку найдорожчих придбань місцевих клубів із іноземних чемпіонатів. Це важлива ремарка, тому що зараз в топ-10 покупок входить Елкесон, якого «Гуанчжоу Евергранд» продав за 18,5 мільйонів євро в «Шанхай СІПГ». Також відразу відзначимо, що всі ціни вказані за даними порталу
transfermarkt.de
.Цікаво, що в цей список не потрапив досвідчений нападник Демба Ба, а також Карлос Тевес, який недавно переїхав у Китай. Фредді Гуарін, Ассамоа Гьян, Бурак Йимаз, Папісс Сіссе й Есекьєль Лавессі також не увійшли до топ-10.
10. Пауліньо
Вік на момент переходу: 26 років
Звідки: «Тоттенхем» (Англія)
Куди: «Гуанчжоу Евергранд»
Сума: 14 млн євро
«Гуанчжоу Евергранд» почав купувати гравців в Європі, коли для китайських клубів це ще не стало мейнстрімом. При Марчелло Ліппі була ставка на італійців, а потім Луїс Феліпе Сколарі почав купувати своїх співвітчизників з Бразилії. Пауліньо взагалі-то зіркою в Європі не був.
В «Тоттенхем» він приїжджав у статусі перспективного, але програв конкуренцію і осів у запасі, не показавши нічого особливого. Його продаж напрошувався, а 14 мільйонів євро в 2015 році здавалися вигідною операцією.
Пауліньо - один із системоутворюючих футболістів «Гуанчжоу Евергранд». У Китаї він уже двічі виграв чемпіонат і взяв азіатську Лігу чемпіонів. Мабуть, Пауліньо просто знайшов у Піднебесній свій рівень.
9. Рікардо Гуларт
Вік на момент переходу: 23 роки
Звідки: «Крузейро» (Бразилія)
Куди: «Гуанчжоу Евергранд»
Сума: 15 млн євро
Рікардо Гуларт на батьківщині два роки поспіль ставав чемпіоном Бразилії у складі «Крузейро». Природно, що перед півзахисником постало питання, що далі. В Європі топ-клуби їм не цікавилися, так що можна було їхати або в середняк, або відразу їхати в Китай на великий контракт. Бразилець вибрав другий варіант, підписавши контракт із місцевим грандом «Гуанчжоу Евергранд».
З китайським клубом Гуларт вже двічі виграв чемпіонський титул, а також встиг здобути першість у азіатській Лізі чемпіонів. Бразилець - лідер свого клубу, за два роки він провів 56 матчів у китайській суперлізі, забив 38 голів і зробив 23 передачі. Загалом, це зірка чемпіонату.
8. Граціано Пелле
Вік на момент переходу: 30 років
Звідки: «Саутгемптон» (Англія)
Куди: «Шаньдун Лунен»
Сума: 15,25 млн євро
Граціано Пелле вибрав вдалий момент, щоб відправитися в Китай. Форвард розкрився лише ближче до 30, а минулого літа в складі збірної Італії з'їздив на чемпіонат Європи. Пелле тверезо розумів, що в майбутньому великої кар'єри його вже не чекає, так чого б не заробити на старості років?
У Китай італієць приїхав на друге коло, провів 13 матчів, забив 5 голів і зробив 2 результативні передачі. В цілому, результат гідний.
7. Жервіньо
Вік на момент переходу: 28 років
Звідки: «Рома» (Італія)
Куди: «Хебей Чайна Форчун»
Сума: 18 млн євро
Колись Жервіньо грав за «Арсенал», лідером не був, але саме запрошення в Лондон показує його талант. З Англії івуарієць перебирався в Італію, де в «Ромі» був міцним гравцем страхової обойми. Однак значне з фінансової точки зору запрошення з Китаю не залишило африканця байдужим. Сам Жервіньо не приховував, що відправився в Піднебесну через гроші.
Перший сезон африканця в суперлізі вийшов неоднозначним. Спочатку Жервіньо старався, в перших 12 турах забив 3 голи і зробив 5 результативних передач. Однак на цьому івуарієць зупинився. У наступних 18 турах Жервіньо лише шість разів вийшов на поле (позначилася в тому числі і травма), очок результативних не набирав, але відзначився видаленням.
6. Аксель Вітсель
Вік на момент переходу: 27 років
Звідки: «Зеніт» (Росія)
Куди: «Тяньцзінь Цюаньцзянь»
Сума: 20 млн євро
Аксель Вітсель став найдорожчим європейцем, який відправився в Китай. Бельгієць неабияк здивував багатьох. Півзахисник був за крок від переходу в «Ювентус», який чекав його з літа, а в підсумку опинився в «Тяньцзінь Цюаньцзянь». Сам Вітсель чесно зізнався, що від таких пропозицій не відмовляються. Мрія - це добре, але нею ситий не будеш. Мільйонер бельгієць порахував, що краще стати мультимільйонером, ніж боротися за перемоги в Лізі чемпіонів. Це його право, і за такий вибір засуджувати його точно не варто.
«Ювентус», можливо, і пережив культурний шок, але, напевно, знайде іншого футболіста подібного класу без проблем. Вітсель же буде піднімати новачка китайської суперліги до вершин.
5. Рамірес
Вік на момент переходу: 28 років
Звідки: «Челсі» (Англія)
Куди: «Цзянсу Сунін»
Сума: 28 млн євро
Рамірес в деякому роді став першопрохідцем. До нього в Китаї вже грали Дідьє Дрогба і Ніколя Анелька, але вони їхали догравати. А Лукас Барріос, Даріо Конка й інші попередники не були зірками першої величини. Рамірес же став зіркою в розквіті сил, хто поїхав до Китаю. Так, він вже до того моменту в «Челсі» не був гарантовано основним футболістом і в збірній Бразилії не мав твердого місця в складі, і все ж минулої зими він ще вважався топ-гравцем. Однак Рамірес, отримавши вигідну пропозицію, відправився в Азію.
В «Цзянсу Сунін» бразилець є основним футболістом, в минулому сезоні він провів 26 матчів, забив 4 голи і зробивши 1 результативну передачу. Загалом, свій клас Рамірес доводить.
4. Джексон Мартінес
Вік на момент переходу: 29 років
Звідки: «Атлетіко» (Іспанія)
Куди: «Гуанчжоу Евергранд»
Сума: 42 млн євро
Джексон Мартінес протягом декількох років був лідером «Порту», і всі чекали, куди і за скільки він піде. Колумбійця сватали в багато топ-клубів світу, але він лише влітку 2015-го року опинився в «Атлетіко». У систему Дієго Сімеоне Мартінес не вписався і всього через півроку вирушить до Китаю. Рішення Мартінеса виглядало очевидним, в його віці розраховувати на перехід в інший топ-клуб було наївно, а грати в середнякові навряд чи він хотів.
Судячи з усього, сам Мартінес відправився в Китай просто заради грошей, статистика його виступів показує, що він не дуже вколює. За сезон форвард провів у суперлізі всього 10 матчів, забив 4 голи і зробив 1 результативну передачу. Частину матчів Мартінес пропустив через травму, але не завжди він виходив на поле, коли і був здоровий. Зате колумбієць став чемпіоном Китаю.
3. Алекс Тейшейра
Вік на момент переходу: 26 років
Звідки: «Шахтар» (Україна)
Куди: «Цзянсу Сунін»
Сума: 50 млн євро
Минула осінь була для Алекса Тейшейри дуже вдалою. Бразилець став лідером «Шахтаря» і показував феноменальну результативність. У 15 турах української прем'єр-ліги він забив 22 голи і зробив 3 результативні передачі. Бразилець, здавалося, ось-ось дебютує в збірній, а за ним уже вишикувалася черга європейських топ-клубів. Головним претендентом був «Ліверпуль», але домовитися не вдалося. А ось пропозицію з Китаю «Шахтар» прийняв, 50 мільйонів євро - це було занадто багато, щоб відмовитися.
У Китаї Алекс не став розслаблятися, за сезон в 28 матчах суперліги він забив 11 голів і зробив 10 результативних передач. Додайте до цього 6 точних ударів і 5 асистів у 7 поєдинках Кубка Китаю. Влітку преса відправляла Тейшейру назад в Європу, в міланський «Інтер», який належить тій же компанії, що і «Цзянсу Сунін», але цього не сталося.
2. Халк
Вік на момент переходу: 29 років
Звідки: «Зеніт» (Росія)
Куди: «Шанхай СІПГ»
Сума: 55,8 млн євро
До нинішньої зими очолював список найдорожчих придбань китайських клубів виходець із російської футбольної прем'єр-ліги. Влітку «Зеніт» зумів продати Халка, причому дорожче, ніж колись купив у «Порту». Мабуть, дивуватися вчинку бразильського нападника сенсу немає. Коли в розквіті сил Халк віддав перевагу «Зеніту», а не європейським клубам, його пріоритети стали зрозумілі. І хоча сам бразилець розповідав, що мріє з Санкт-Петербурга перебратися у великий клуб, на ділі він поїхав в Китай за довгим юанем. Через травму перші півроку в Піднебесній вийшли у нападника змазаними. Халк провів лише 7 матчів в суперлізі, але встиг за цей час забити 4 голи і зробити 1 результативну передачу.
1. Оскар
Вік на момент переходу: 25 років
Звідки: «Челсі» (Англія)
Куди: «Шанхай СІПГ»
Сума: 60 млн євро
Очолює рейтинг зовсім недавній новачок китайської суперліги. «Шанхай СІПГ» додав до Халка ще одного бразильця. Колись Оскар здавався новим лідером «Челсі», робили на нього ставку і в збірній країни. Однак після жвавого старту в Європі півзахисник став зменшувати. Минулий сезон він провалив, не зміг Оскар переконати і Антоніо Конте в своїй необхідності. «Челсі», можливо, і не продавав би взимку бразильця, залишивши його для лавки, але від таких пропозицій просто не відмовляються. 60 мільйонів євро - це сума, яку б лондонці ніколи не змогли виручити за свого резервіста. Сам Оскар також отримав вкрай вигідний контракт.
Хоча все ж трохи прикро, що футболіст в розквіті сил віддав перевагу грошам, а не футболу. У послугах бразильця, за даними преси, був зацікавлений «Ювентус», але бразилець обрав інший варіант.