Рішучі реформи
Обране минулого року нове керівництво ФІФА на чолі з Джанні Інфантіно продовжує перебудовувати світовий футбол на свій розсуд. Вболівальники ще не прийшли до тями після новини, що з 2026 року на чемпіонаті світу замість 32 гратимуть 48 збірних, як керманичі світового футболу ошелешили новою порцією сумнівних інновацій.
Нещодавно призначений технічним директором ФІФА легендарний голландський екс-футболіст та тренер Марко ван Бастен розповів Sport Bild про масштабні плани, щодо реформування правил гри. Лише деякі з пропозицій виглядають прийнятними, але є й насправді абсурдні пункти.
Суперечливий офсайд
Найсуперечливішою виявилася позиція, щодо скасування положення «поза грою». Зараз офсайд фіксується у гравця атакуючої команди, якщо він перебуває ближче до чужих воріт, ніж останній захисник суперників.
«Було б цікаво подивитися за грою без офсайдів. Сьогодні футбол схожий на гандбол, коли одна команда захищається у власному штрафному майданчику в 9-10 гравців. У такій ситуації супернику складно забити. Без правила «поза грою» буде більше гольових моментів, ми отримаємо більше голів, а це те, чого хочуть вболівальники», - переконаний ван Бастен.
Шкідливим скасування офсайдів виглядає передовсім тому, що воно перетворить футбол на абсолютно іншу гру. Саме положення «поза грою» є визначальним при формуванні тактики, побудові атакувальних та захисних дій. Якщо його прибрати - уся структура гри розсипеться.
Футбол стане значно примітивнішим, оскільки у форвардів зникне необхідність маневрувати по полю, балансувати на межі офсайду, намагаючись перехитрити суперників. Нападники зможуть просто стояти у чужому карному майданчику та чекати на передачу.
У півзахисників, у свою чергу, зникне необхідність розігрувати багатоходові комбінації та віддавати вишукані паси, адже набагато простіше не мудруючи жбурнути м'яч у напрямку чужих воріт. Деградують і захисники, які замість того щоб тримати лінію, перейдуть на персональну опіку та «висітимуть» на атакувальних гравцях суперника.
Так, результативність заросте, матчі закінчуватиметься з хокейними рахунками – 6:5 чи 8:4, але чи компенсує це усі перераховані недоліки – питання. Можливо у ван Бастені говорить колишній форвард та голландець забув, що футбол це не лише забиті голи. Адже вболівальники цінують гру не лише за взяття воріт, але й за змістовну гру, інтелектуальну дуель тренерів та футболістів на полі.
Нові покарання
До непізнаваності футбол можуть змінити і декілька інших пропонованих новацій. Зокрема, у ФІФА хочуть відкоригувати систему покарань за порушення. Ван Бастен заявив про можливість запровадження, на додачу до жовтої та червоної, третьої картки – помаранчевої. «При отриманні помаранчевої картки гравець міг би відбувати 10 хвилин покарання, якщо порушення було недостатнім для пред'явлення червоної картки», - розповів голландець.
Крім цього, ФІФА розглядає варіант з повним скасуванням жовтих краток. Їх мають змінити персональні фоли, як у баскетболі. У такому разі футболіст вилучатиметься з поля у разі отримання п'яти таких попереджень.
Це призведе до переоцінки ступеню провини гравців за фоли, що несе неабиякі ризики. Якщо зараз за два грубих порушення футболіст отримує червону картку, то за нової системи він теоретично матиме змогу здійснити чотири таких фоли та залишитися на полі. Нова система потягне за собою й велику кількість тактичних фолів, які збиватимуть темп гри. До затягання часу може також призвести необхідність арбітру фіксувати численні фоли у 22 польових гравців.
На догоду рекламодавцям
З баскетболу функціонери планують запозичити й розподіл ігрового часу – замість двох таймів по 45 хвилин команди гратимуть чотири чверті з трьома перервами. Щоправда, наразі незрозуміло, якою у такому разі буде тривалість кожного з періодів – оскільки поділ на 22,5 хвилини виглядає, м'яко кажучи, трохи нетрадиційно.
І знову ж, попри розповіді ван Бастена про динаміку, поділ ігрового часу зламає темп матчу – гравці ледве розпочнуть період, як треба буде йти на перерву. А перед нею багато команд люблять тягти час, діяти на утримання рахунку, тож гра може стати набагато нуднішою. А щодо зайвих двох перерв – то вони порадують хіба що рекламодавців.
Булліти замість пенальті
Більш прийнятні трансформації можуть торкнутися звичної у кубкових матчах серії післяматчевих пенальті. Ван Бастен пропонує їх замінити на булліти. «Гравець міг би починати пенальті з точки в 25 метрах від воріт і поступово наближатися до них з м'ячем. Але час на виконання такого пенальті має бути обмежена 8 секундами. При такому пробитті пенальті багато б вирішувала майстерність, а не удача», - розповідає технічний директор ФІФА.
Тут з голландцем важко сперечатися, адже почасти пенальті дійсно перетворюються на лотерею, а переможців великих турнірів – чемпіонатів світу, Європи та єврокубків визначає випадок. Цікаво, що свого часу післяматчеві булліти практикувалися у головній американській футбольній лізі – МЛС.
Слушною виглядає й ідея про скорочення кількості матчів і навантаження на футболістів. «Гравці не можуть показати свій максимум, бо за сезон їм доводиться проводити по 75 матчів. Це дуже багато, варто обмежити кількість 55-60 іграми», - переконаний ван Бастен.
Проте у дійсності скоротити кількість матчів нереально. У ФІФА мають розуміти, що для клубів кожен матч це прибуток – від проданих квитків, спонсорів та телевізійників. Втрачати ці прибутки вони нізащо не захочуть.
Слово за британцями
Слід зауважити, що ФІФА не може самотужки змінювати футбольні правила. На це уповноважена Міжнародна рада футбольних асоціацій (ІФАБ), до складу якої, окрім чотирьох делегатів ФІФА, входять представники британських футбольних асоціацій – Англії, Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії, які стояли біля витоків футбольних правил.
Останні радикальні зміни у футбольних правил ІФАБ внесла у 1992 році, коли воротарям заборонили брати м'яч в руки після передачі від партнерів по команді та у 1995 році, коли замість двох замін впродовж матчу дозволили робити три.
Дмитр
о Мар
ценишин