— Україна ввійшла в четвірку футбольних ліг за чистим прибутком за 2016 рік. Наскільки реальні ці показники?
— Показники чистого прибутку пов’язані з продажем гравців. Нічого іншого за цим не стоїть. Все інше – бухгалтерські тонкощі, які «простому смертному» не зрозуміти. Ясно, що в нас на футболі ніхто не заробляє. Той же «матчдей», тобто прибутки від продажу квитків, футбольної атрибутики та всього іншого, що продається на стадіоні та до чого має відношення клуб у день футбольного матчу, в багатьох чемпіонатах є дуже серйозною частиною прибутків. У нас це смішні суми з різних причин. Тим більше, зважаючи на падіння показників чемпіонату, інформація про те, що ми в лідерах, та ще й за чистим прибутком, сприймається як «бенкет під час чуми».
Як я розумію, ці всі цифри взяті із фінансового звіту УЄФА, який був недавно викладений на сайті. Саме звідти була взята інформація, що «Динамо», «Шахтар» та «Дніпро» мають дуже серйозний чистий прибуток і є одними з лідерів в Європі за цими показниками. Ще раз відзначаю, що це дані за 2015 рік і вони далекі від актуальності. В будь-якому разі, в найкращому випадку, це сезон 2015/16 і підсумки 2015 року, тому що підсумки 2016-го ще не можуть бути підбиті, чисто фізично. Це я можу гарантувати.
Яка методика підрахунку в цій ситуації? В принципі, я не можу сказати, що УЄФА «сліпо» відноситься до України. Сюди приїжджають емісари, як у клуби, так і в федерацію. Вони прекрасно знають нашу ситуацію. Вони дуже тиснуть на наші клуби в плані відкритості. В тому же звіті досить добре помітна одна неприємна річ, що в нас частина клубів взагалі невідомо кому належить. Ця ситуація й мене непокоїла і продовжує непокоїти.
Я не можу щось точно сказати з приводу методики, але з приводу того, як наші клуби виходять на чистий прибуток, можу задати питання. Бо бухгалтерія – річ дуже особлива. Наприклад, якісь прибутки можуть залишитися в одному фінансовому періоді, а витрати можуть бути перенесені в інший. За рахунок цього може вийти чистий прибуток в «космічних масштабах», що може змусити повірити, що в нас все добре. Я не бачу жодного чистого прибутку на футболі. Ці цифри суперечать здоровому глузду. Українські клуби зараз заробляють на продажі футболістів – хтось більше, хтось менше. Не здивуюся, якщо «Дніпро», після продажу Лучкевича, за результатами цього року покаже великий фінансовий прибуток. Тому, швидше за все, витрати команд були перенесені в якісь окремі статті. Як це може бути — невідомо.
Розмовляв Микола Тимощук