«Не забив Деметрадзе – забив Каладзе». Феєрична «грузинська» перемога «Динамо» над «Баварією»

Динамо Київ 22 Березня, 17:48
Згадуємо особливий матч Ліги чемпіонів, що відбувся 22 березня 2000 року.

«Ми думали, що зможемо повторити цей шлях. Але якось не зрослося»

. Так лаконічно хавбек «Динамо» Артем Яшкін підсумував спогади про сезон 1998/99, у якому команда Лобановського дійшла до півфіналу ЛЧ. Уже в наступному розіграші найпрестижнішого єврокубка кияни не потраплять навіть у чвертьфінал, хоча докладуть до цього значно більше зусиль.

Ліга чемпіонів 1999/00 розширила свою географію і змінила формулу розіграшу. Тепер після групового етапу йшов… другий груповий етап. І лише після цього – плей-офф, чвертьфінали.

«Динамо» проводило перший сезон без Андрія Шевченка, який перейшов у «Мілан». На щастя, залишився Ребров, у пару до якого кияни придбали у Першій лізі Росії нікому не відомого узбецького форварда Максима Шацьких. Новачок зробив суттєвий внесок у подолання двох кваліфікаційних раундів – по два голи «Жальгірісу» та «Ольборгу». А ось у першому груповому етапі його реалізація викликала чимало нарікань – лише один гол «Байєру». Бомбардирську ношу тягнув на собі Ребров (3 голи) і навіть центральні захисники Ващук та Головко. «Динамо», відверто кажучи, провалило групу, набравши лише 7 очок, але завдяки подвигу словенського «Марібора», який в останньому турі відібрав очки у «Байєра», фінішувало на другій сходинці – одразу після нестримного «Лаціо».

Другий етап стартував двома турами на перетині листопада-грудня. «Динамо» поступилося «Реалу» на засніженому «Олімпійському», а також невдало з’їздило до “Баварії». Забивав лише Ребров, тому взимку кияни знову вийшли на трансферний ринок. Їм пригледівся грузинський нападник «Аланії» Геогрій Деметрадзе – найкращий бомбардир чемпіонату Росії-1999 (21 гол).

Демі забив у товариському матчі «Динамо» проти «Мілана», але відновилася Ліга чемпіонів – і він принишк. Тим не менше, кияни здійснили неймовірний спурт – двічі обіграли «Русенборг» і ледь не вивезли три очки із «Сантьяго Бернабеу» (2:2). Перед останнім туром «Баварія» вже забронювала за собою першу сходинку, а от «Реал» та «Динамо» мали порівну – по 7 балів. Чемпіону України належало перемагати мюнхенців, а також сподіватися, що «Реал» втратить очки у Тронхеймі.

Мадридці повели у рахунку вже на 4-ій хвилині – відзначився Рауль. Натомість «Динамо» упродовж 33 хвилин розхитувало напіврезервний склад німецького гранда. Два дуже схожі моменти змарнував Георгій Деметрадзе – партнери розрізними передачами виводили його на побачення з голкіпером, але щоразу зайвий рух форварда дозволяв захисникам заблокувати удар.

Де не спромігся Деметрадзе – там забив Каладзе. На 34-ій хвилині Олександр Головко переадресував м’яч головою на дальню стійку, а там Каха буквально з метра заштовхав його у ворота – 1:0! Після перерви Демі продовжив тероризувати захист «Баварії». Небезпечно зі штрафного підкручував Белькевич. У «Байєрна» не йшла гра. Оттмар Хітцфельд, розчарований своїми підопічними, розчаровано похитував головою. А «Реал» паралельним курсом продовжував вести з мінімальним рахунком.

Зрештою наполегливість Деметрадзе втілилася у маленький шедевр. Мамедов вкинув аут, Гусін головою продовжив політ м’яча, а Георгій у центрі штрафного майданчика блискавично склався і пробив через себе – 2:0! Перший офіційний м’яч форварда за «Динамо» і суто «грузинська» перемога, у якій вже не було жодного сумніву. «Русенборг» таки не допоміг киянам – «Реал» посів друге місце, хоч і мав помітно гіршу різницю забитих-пропущених, ніж «Динамо» (при рівній кількості очок на перше місце виходили особисті зустрічі конкурентів, де іспанці зіграли краще – 2:1, 2:2).

«Що ж, все закономірно: такий серйозний турнір, як Ліга чемпіонів, помилок не пробачає, – підсумував на післяматчевій прес-конференції Олексій Михайличенко, помічник Валерія Лобановського. – Ми втратили «свої» очки восени, якраз їх нам і не вистачило. З іншого боку, в березні «Динамо» здійснило невеликий спортивний подвиг, зумівши набрати в чотирьох поєдинках 10 очок – посередня команда такого результату навряд чи добилася б. І якщо коротко оцінювати наш виступ в цьому розіграші Ліги чемпіонів, думаю, він був гідним».

Варто згадати і про ще один незабутній факт із цього матчу. На українському телебаченні його коментував Олександр Гливінський у парі із легендарним маестро спортивних ефірів – грузином Коте Махарадзе. Той, наче маючи передчуття феєричної гри своїх співвітчизників-«динамівців», радо погодився на запрошення у Київ.

– Цей варіант виник завдяки продюсерам тогочасної спортивної редакції Першого Національного, – пригадує у розмові з «Футбол 24» Олександр Гливінський. – Безперечно, для мене це стало подарунком долі, адже коментарі Коте Махарадзе я пам’ятав із дитинства. Зустрітися з ним – це щось фантастичне.

– Махарадзе виявився дуже безпосереднім, теплим, душевним чоловіком. Постійно жартував. Між нами не було ніякої дистанції. Казав, що у мене «опасная фамилия – Глевински» (Усміхається). За кілька років до цього був гучний скандал із секретаркою тодішнього президента США Монікою Левінскі.

– Паралельно відбувався матч «Русенборг» – «Реал». Йшла перекличка і там Рауль відкрив рахунок. Махарадзе подивився і каже з таким грузинським колоритом: «Может быть напрасны наши ожидания?» Цікаві пасажі… Або, наприклад: «Не забил Деметрадзе – забил Каладзе». Але коли відзначився ще й Деметрадзе – радості було понад край. Таке дивовижне співпадіння: приїхав Махарадзе і два грузини київського «Динамо» забили, наче на замовлення. Це найбільш світлі спогади в моїй коментаторській кар’єрі.