Прийшов час поговорити про аргентинського нападника Шахтаря Густаво Есек'єля Бланко-Лещука, якого активно сватають в збірну України. Відомо, що у футболіста є українське коріння, і це давало привід припустити, що Бланко-Лещук зможе стати під прапори збірної України за спрощеною процедурою. Чи так це насправді? Давайте про все по-порядку.
Нагадаємо, що процес зміни футбольного громадянства можна розділити на два етапи. Спочатку потрібно отримати власне паспорт з тризубом на обкладинці. А потім легалізувати свій новий статус в футбольному світі - отримати дозвіл від ФІФА про зміну асоціації, що дає право виступати за команду нової асоціації. В даному випадку - збірну України.
За допомогою у вирішенні законодавчого ребуса КОМАНДА1 звернулася до головного юрисконсульта Всеукраїнської асоціації футболістів-професіоналів, члену Юридичної комісії НОК України Юрія Юрченка.
Не будемо з головою занурюватися в юридичні тонкощі, якими оперує наш експерт, зупинимося на найбільш принципових моментах. Отже, нагадаємо, що основний документ для вступу в українське громадянство - це Закон України «Про громадянство України». Крім того, потрібно брати до уваги і Закон України «Про імміграцію». На прикладі Марлоса, ми розібралися, що там немає чітких критеріїв зміни громадянства для футболіста-професіонала. Але при цьому прийшли до висновку, що відповідно до Закону України «Про громадянство України», окремі пункти (в тому числі - вимога п'ятирічного проживання на території України і видача дозволу на імміграцію) не поширюються на осіб, які мають «видатні заслуги перед Україною», а також на осіб, «прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України».
Можна довго сперечатися про ці формулюваннях і наскільки той же Бланко-Лещук їм відповідає, але українське коріння Густаво напевно спростить процедуру отримання ним українського громадянства. Загалом, думаю ніхто із співвітчизників не сумнівається, що в Адміністрації Президента України в разі потреби напевно щось придумають. Тому припустимо, що Бланко-Лещук уже обзавівся українським паспортом.
Тепер що стосується громадянства футбольного (юридичною мовою це називається «зміна асоціації, за яку виступає футболіст»). Тут все набагато ясніше, хоча теж є нюанси. Отже, вимоги ФІФА, прописані в статуті організації, дозволяють змінити футбольне громадянство лише за умови, що футболіст не був заграний в офіційному змаганні в будь-якому вигляді футболу за будь-якої асоціації. У нашому випадку - це Аргентина. Як відомо, Бланко-Лещук в аргентинську команду поки навіть не викликався.
Якщо цей критерій виконаний, то футболіст може грати за іншу асоціацію в чотирьох випадках:
1. Він народився на території цієї асоціації;
2. Йоо біологічні батько або мати (хоча б хтось один) народилися на території цієї асоціації;
3. Його дідусь чи бабуся народилися на території цієї асоціації;
4.
Він постійно проживав на території відповідної асоціації мінімум п'ять років після того, як йому виповнилося 18 років.
Почнемо з останнього пункту. Саме за цим критерієм ФІФА дозволила грати за збірну України Марко Девичу і Едмару. Цей же пункт в разі прийняття футболістом і тренерами національної команди відповідних рішень дозволить грати за синьо-жовтих і Марлосу.
Нині 25-річний Густаво Бланко-Лещук перейшов в Карпати, свій перший український клуб, в лютому 2016 року. Відповідно за цим критерієм він зможе виступати за збірну України тільки з лютого 2021-го. У той рік форварду виповниться вже 30. Чи буде він в такому солідному, як для футболіста, віці, представляти інтерес для національної команди України - погодьтеся, велике питання.
Прадід форварда народився у Рівному...
Пам'ятаючи про українське коріння футболіста, довелося покопатися в родоводі нападника. З огляду на те, що сам форвард і його батьки народилися в Аргентині, вся надія була на дідусів і бабусь форварда. З'ясувалося, що за лінією батька нападника шукати українське коріння сенсу немає - там суцільно все аргентинці. Зачіпка була в батьках мами - Анни Лещук, яка народилася в Аргентині 7 червня 1968 року.
Бабуся мами Густаво знову таки виявилася уродженкою Аргентини. А ось його дідусь Алесандро... По суті, це останній шанс Густаво в очах ФІФА стати українцем за прискореною програмою.
Так ось, батьки дідуся дійсно українці - Ігнасіо (швидше за все, на батьківщині він був Гнат) Лещук народився в Рівному в 1888 році, його дружина Анастасія Шкрел, народилася в 1895 році, - уродженка Волині. Але ось їхній син Алесандро народився 21 липня 1931 года... вже після того, як Ігнасіо і Анастасія переїхали в Аргентину!
Таким чином, українське коріння Густаво Бланко-Лещука не дає йому права змінити футбольне громадянство за прискореною процедурою. Для цього є тільки один шлях - п'ять років відіграти в Україні, і залишатися в такій формі, щоб і в рік свого 30-річчя претендувати на місце в національній команді України. У ФІФА в такому випадку заперечень не буде.