Колись ми це вже проходили. У січні 2001 року національна збірна країни проводила серію контрольних матчів з українськими клубами - на штучному полі динамівського манежу в Кончі-Заспі. Тоді синьо-жовтими керував Валерій Лобановський, він же тренував і київське «Динамо», тому такий збір був зручний для всіх...
У нинішнього наставника національної команди Андрія Шевченка в плані організації подібного заходу, який, нагадаємо, не стикується з датами ФІФА (в міжнародному календарі вже кілька років немає зимових вікон), проблем набагато більше. У ті роки ще не було такого гострого конфлікту інтересів між «Шахтарем» і «Динамо». Гірники тільки починали свій шлях до визнання, вони були, безумовно, корисні в збірній, але тоді киян можна було просто переодягнути - і з легкістю називати національною командою. Тепер все по-іншому, і треба віддати належне головному тренеру синьо-жовтих за те, що на нещодавній зустрічі в Будинку футболу він зумів переконати провідні клуби піти назустріч інтересам збірної України. Давайте спробуємо розібратися, що може собою представляти зимовий етап підготовки команди Андрія Шевченка. Він уже дав зрозуміти, що він буде носити широкомасштабний характер і пройде упереміш зі зборами «Шахтаря», «Динамо», а також молодіжної збірної Олександра Головка.
400 км між «Динамо» і «Шахтарем»
Місцем проведення збору на 99% стане Іспанія. Вже більше 10-ти років тільки там проводить свою зимову підготовку київське «Динамо», яке постійно базується в Марбельї. В Ла-Манзі минулої зими проводили збори футболісти донецького «Шахтаря» - це приблизно в 400 км від динамівців. Потім гірники перебралися до Португалії, але це було пов'язано не стільки з місцем народження їхнього головного тренера, скільки з географічною близькістю Віго, де підопічним Паулу Фонсеки належало зіграти з «Сельтою».
Як саме Андрій Шевченко збирається возз'єднати дві команди, говорити поки рано. Точно відомо, що наставник синьо-жовтих планує провести два контрольні матчі - з «Шахтарем» і «Динамо» (домовитися з якимись збірними не в дату ФІФА і в зручний для нас час практично нереально). Для клубів це будуть непогані спаринги.
В кінці січня і на початку лютого в Іспанії не так просто знайти кваліфікованих суперників. На той час уже відновляться баталії в провідних європейських чемпіонатах, а китайські команди, які ростуть не по днях, а по годинах, тільки почнуть підготовку до сезону, тому будуть далекі від своєї оптимальної форми. Так що зіграти зі збірною буде корисно.
Збір триватиме п'ять-шість днів
Інше питання, в якому складі буде сама збірна. У розмові з журналістом КОМАНДИ1 Андрій Шевченко дав зрозуміти, що в разі виходу команд у плей-офф Ліги чемпіонів або Ліги Європи йому буде складно розраховувати на виклик гравців, яким треба буде готуватися до єврокубків. У зв'язку з цим, як видно, в планах наставника і фігурує молодіжка, представники якої можуть пройти своєрідний перегляд в головній команді країни.
Місце дислокації збірної визначать її менеджери. Можливо, збір пройде десь на нейтральній території - між «Динамо» і «Шахтарем». Бути може, національна команда, а її Шевченко планує зібрати на п'ять-шість днів, буде їздити на спаринги до клубів. Насправді це не так важливо. Важливо, що тренерський штаб точно зможе подивитися в справі найближчий резерв своєї команди і, можливо, зіграти його якимось чином з її основними силами.
Як приклад - Соболь і Матвієнко
У футбольному сенсі це буде дуже корисний захід. У цю пору року тренери синьо-жовтих і так знаходяться в Іспанії, де спостерігають за роботою та іграми збірників «Динамо» і «Шахтаря», тому, якщо навіть їх не вдасться залучити, то перегляд все одно відбудеться - і перегляд, по всій видимості, більш якісний.
Важливо і саме вивчення молоді. Вже якщо Андрій Шевченко в змозі за кілька днів визначити істинні можливості хлопців, які тільки починають грати у великий футбол, і переконатися в їх спроможності (згадайте впевнені дебюти Едуарда Соболя і Миколи Матвієнка), то за тиждень такої масштабної в кадровому сенсі підготовки, до якої увійдуть дві контрольні зустрічі, він напевно відкриє для себе не одне нове ім'я.