Легенди «Динамо» презентували книгу «Золота команда» до 90-річчя клубу

Динамо Київ 19 Травня, 17:38
У п’ятницю, 19 травня, у конференц-залі стадіону «Динамо» імені Валерія Лобановського не було куди яблуку впасти.

Ветерани клубу, тренери та вихованці ДЮФШ «Динамо» імені Валерія Лобановського, журналісти та прості вболівальники зібралися на презентацію книги «Золота команда», видання якої було приурочено до 90-річчя ФК «Динамо» Київ.

Це книга, яка відтворює великий період славетної історії київського «Динамо» - з 1961-го до 1990-го років. Видання книги ініціював клуб, а над її створенням працювала група відомих вітчизняних спортивних журналістів на чолі з Юрієм Корзаченком. У книзі детально змальовані видатні епохи та «золоті» сторінки клубної історії, ексклюзивні матеріали, розбавлені унікальними історичними кадрами. Усе це лягло більше ніж на чотириста сторінок книги, яка буде цікавою та стане чудовим подарунком як тим людям, хто бачив на власні очі, як створювалася ця історія, так і сучасному поколінню шанувальників футболу.

Під час презентації легендарні гравці «Динамо» різних поколінь - Андрій Біба, Володимир Мунтян, Леонід Буряк, Володимир Безсонов та Олексій Михайличенко - зайняли місця у президії, адже їх так само можна вважати повноправними авторами книги, саме вони разом із іншими видатними динамівцями створювали славетну історію великого клубу.

Та не лише вони, спеціально запрошені на презентацію, були присутніми в конференц-залі стадіону, а й багато відомих динамівців різних епох та поколінь - Анатолій Сучков, Анатолій Крощенко, Віталій Хмельницький, Олександр Шпаков, Олександр Дамін, Юрій Ковальов, Сергій Журавльов, Андрій Анненков, Юрій Дмитрулін та інші.

Головний редактор проекту Юрій Корзаченко спершу скромно зайняв місце у глядацькій залі, й приєднався до спікерів лише після запрошення від віце-президента «Динамо» Олексія Семененка, який виступив у ролі ведучого презентації. Саме він першим виступив перед присутніми.

Юрій Корзаченко, автор книги «Золота команда»:

- На обкладинці книги немає прізвищ авторів, тому що її справжні автори сидять тут. Вони творили історію, творили цю книгу, а нам залишалося лише все записати, задокументувати та скласти цей пазл. Я вдячний цим людям, які зараз тут, у залі, оскільки розумію, яка це відповідальність та пошана. Велика подяка клубу за рішення, що така праця має бути затребуваною. Саме за замовленням керівництва «Динамо» (Київ), яке ми сприйняли з піднесенням та великою радістю, ми починали працювати над цією книгою, й кожен, хто вклав у неї частинку своєї душі, отримав величезне задоволення. З нашої точки зору, наша праця, яка, я сподіваюся, вийшла гідною, – це спроба повернути певний борг київському «Динамо» й тому футболу, на якому ми виховувалися, який дарував нам незабутні емоції та радість. З іншого боку, нехай ця книга стане певною відправною точкою, тому що про «золоту» команду та її історію можна писати нескінченно. Ми охопили період з 1961-го до 1990-го року, але команда продовжувала радувати вболівальників, здобувати гучні перемоги надалі. Я сподіваюся, попереду – нові книги, а у нашої улюбленої команди – нові перемоги.

Андрій БІБА, гравець «Динамо» 1950-1960-х рр.., чемпіон СРСР 1961, 1966, 1967 рр.:

- Сьогоднішній захід – це дуже хороший привід зібратися нам усім, а книга є чудовим подарунком до 90-річчя клубу, який має славетну історію. Починаючи з 1960-х років, ми пишаємося тим, що зробили тоді. У 1961-му нам вдалося розвіяти міф про непереможність московських клубів, а 1960-ті роки загалом минули під знаком протистояння між київським «Динамо» та московським «Торпедо». Відзначив би тренерський геній неперевершеного спеціаліста Віктора Маслова, який у 1960-му виграв «золото» з «Торпедо», а наступного року став найкращим уже з нами. Якщо трохи пофантазувати, то в 1965-му та 1969-му роках ми також цілком могли ставати чемпіонами, але прикрі ситуативні поразки залишали нас без золотих нагород. Але можу з упевненістю сказати, що нам за ті роки не має бути соромно.

Володимир МУНТЯН, гравець «Динамо» 1960-1970-х рр., чемпіон СРСР 1966, 1967, 1968, 1971, 1974, 1975, 1977 рр., володар Кубка Кубків та Суперкубка УЄФА 1975 року:

- Переглядаючи книгу, перше, що кидається в очі, – це ілюстрації. Ви собі просто уявити не можете, який обсяг роботи довелося виконати авторам цього видання, аби зібрати матеріали та ексклюзивні фотографії. Той же Юрій Корзаченко стільки разів дзвонив та приходив до мене, аби я щось знайшов у своєму архіві, що я просто почав відмахуватися від нього (посміхається). Зараз же я хочу щиро подякувати авторам за те, що довели справу до кінця, й книга – це хороша пам'ять для молодих хлопців, від тих, які грають у першій команді, до тих, які займаються в дитячій Академії, нагадування для них про те, яку історію ми творили на футбольних полях як Радянського Союзу, так і всієї Європи. Я навіть побачив, що мене порівняли в цій книзі із бразильцем… Але який я бразилець – я свій (посміхається).

Леонід БУРЯК, гравець «Динамо» 1970-1980-х рр., чемпіон СРСР 1 1974, 1975, 1977, 1980, 1981 рр., володар Кубка Кубків та Суперкубка УЄФА 1975 року:

- Розповісти про цілу епоху зараз дуже важко, зате все добре змальовано у книзі. Я хотів би подякувати Юрі Корзаченку, тому що завдяки цій книзі більше людей може познайомитися зі славетною історією клубу. У першу чергу, це стосується тієї молоді, яка сидить у залі, наших юних футболістів. Повірте, нам було дуже непросто створювати великий бренд «Динамо» (Київ). Кожна гра - це була велика відповідальність, адже в середньому матчі «Динамо» збирали по 90 тисяч глядачів, навіть у іграх із аутсайдерами. І люди отримували задоволення від матчів. Якщо ми грали навіть один матч у сезоні внічию, це вже прирівнювалося до трагедії. Не одне покоління легендарних гравців кувало цю історію, яка лягла на сторінки цієї книги. Це дуже славетне ім'я, яке належить нести і вам, і тому поколінню футболістів, яке зараз грає в першій команді. Вони в боргу перед нами, ми чекаємо від них перемог. Ми маємо рухатися вперед. Нам мало перемог у чемпіонаті України. Хочу побажати футболістам, щоб вони, виходячи на поле у футболці «Динамо», грали так, щоб люди знову пішли на стадіон.

Володимир БЕЗСОНОВ, гравець «Динамо» 1970-1980-х рр., чемпіон СРСР 1977, 1980, 1981, 1985, 1986, 1990 рр., володар Кубка Кубків 1986 року, учасник чемпіонатів світу 1982, 1986, 1990 рр.:

- Величезна подяка авторам книги за виконану роботу. Прочитавши її, відразу згадав пам’ятні моменти з ігрової кар’єри. Думаю, й ви, якщо прочитаєте її, відразу відчуєте себе причетними до великої історії київського «Динамо». Але при цьому варто розуміти, що за всіма цими досягненнями стоїть величезна робота над собою, й окрему подяку хочу висловити тим поколінням, які свого часу передавали нам «естафетну паличку», оскільки, приходячи до «Динамо» (Київ), ти розумів, що аби як грати ти просто не маєш права. Мені пощастило вперше стати чемпіоном СРСР у 19-річному віці, в 1977-му році, виходячи на поле поряд із такими майстрами, як Мунтян, Буряк, Веремеєв, Блохін тощо. І вже тоді я розумів, що марку «Динамо» (Київ) потрібно тримати на певному рівні, а, можливо, навіть піднести її ще вище. І тоді ми, футболісти, виходили на поле з єдиною метою – перемогти за будь-яку ціну, навіть якщо потрібно принести себе та своє здоров’я в жертву. Цього хочу побажати й нинішньому, й наступним поколінням нашого славетного клубу.

Олексій МИХАЙЛИЧЕНКО, гравець «Динамо» 1980-х рр., чемпіон СРСР 1985, 1986, 1990 рр., володар Кубка Кубків 1986 року, Олімпійський чемпіон 1988 року:

- Учора цілий вечір я провів із цією книгою, й дізнався багато цікавого для себе. Мені пощастило, що я пройшов школу київського «Динамо». Але, напевно, лише з роками я зрозумів, що основне, чому я навчився у динамівській школі, – це не бити по м’ячу, а посідати лише перше місце, оскільки іншого для «Динамо» не дано. Виховуючись на переможних традиціях славетного клубу, по-іншому просто не може бути. І мені дуже сподобалося, що книга завершується словами «Далі буде…»