Українські тренери в Азії: від Сирії до Малайзії

Динамо Київ 22 Червня, 12:30
Сергій Ребров - далеко не перший український тренер, який вирушив працювати в Азію. До нього це робили десятки фахівців - відомих і не дуже.

Близький Схід

За радянських часів азіатські країни любили робити запити на адресу Федерації футболу СРСР з проханням надіслати їм кваліфікованих тренерів. У 1980-і роки таким чином Віктор Носов потрапив на Мальдіви, Валерій Яремченко та Анатолій Азаренков - в Сирію.

Яремченко через кілька років повернувся в Донецьк, Азаренков в Азії залишився надовго. Він двічі очолював національну збірну країни, в 1990-ті працював з Аль-Ахлі (Оман) і Аль-Арабі (Катар). А ще допомагав Валерію Лобановському створювати футбольну систему в Кувейті, очолював молодіжну збірну країни (1993-1997).

За два роки до від'їзду в ОАЕ Валерій Лобановський став віце-чемпіоном Європи у ФРН. фото ifef-lobanovsky.com

Для Лобановського Кувейт був другою зупинкою в Азії - після ОАЕ, де киянин теж очолював національну команду. В Еміратах він працював в 1990-1993 роках, в Кувейті - в 1994-1996. Разом з ним працював Володимир Веремєєв.

А в 1995-1996 роках на чолі олімпійської збірної Кувейту стояв Олег Базилевич.

Затребуваним в Еміратах був Володимир Кожухов, який вісім років працював тренером-викладачем, очолював місцевий Аль-Ахлі (не плутати з однойменним клубом із Саудівської Аравії, де буде працювати Ребров).

Михайло Фоменко в 1990-му їздив у відрядження в Ірак.

Далекий Схід

Два киянина - Анатолій Бишовець і Семен Альтман - працювали зі збірною Кореї (1994-1996). Були наші і в Китаї. У 1994-му - Сергій Морозов, в 2000-му туди потрапили Анатолій Бузник і Леонід Колтун. Причому останній розповідав, що цей варіант з'явився абсолютно випадково. У Києві він зустрівся в одному з ресторанів з професором, який викладав в інфізі, а у нього в аспірантурі працював китаєць, який мав відношення до футбольного клубу. Там був потрібний тренер. Все склалося стрімко. Потім Колтун згадував: «Я за два роки в Китаї заробив більше, ніж за всю кар'єру».

Зараз в Південно-Східній Азії трудиться молодий спеціаліст Олег Старинський. Спочатку він працював в одній з академій в Малайзії, потім очолював юнацьку збірну цієї країни. Після цього перебрався до В'єтнаму.

Олег Старинський з Білої Церкви працював у Малайзії, тепер у В'єтнамі

Середня Азія

Зрозуміло, багато українських тренерів побувало в колишніх радянських республіках Середньої Азії - Казахстані, Туркменістані, Таджикистані, Узбекистані та навіть Киргизстані. Віктор Пожечевський та Володимир Безсонов тренували туркменську національну команду.

Але осібно стоїть Анатолій Дем'яненко, який у 2011 році привів Насаф (Узбекистан) до перемоги в Кубку АФК. Це азіатський аналог Ліги Європи.

Тепер будемо стежити за Ребровим.