Варіантів безпечного застосування піротехніки у відведених для глядачів зонах не існує, пише офіційний сайт УЄФА.
На основі дослідження, проведеного на замовлення УЄФА та Міжнародної асоціації футбольних уболівальників (FSE), зроблені наступні висновки:
- Існує значний ризик для здоров'я та безпеки при використанні піротехніки в безпосередній близькості від інших людей і при ігноруванні безпечної відстані, зазначеної на піротехнічних виробах.
- Піротехніка несе значний ризик для безпеки тих, хто її використовує, інших уболівальників, працівників стадіону, гравців і офіційних осіб.
- На всіх піротехнічних виробах вказано безпечну відстань застосування, а цим обмеженням неможливо слідувати на заповненому вболівальниками стадіоні.
- Використання на футбольному стадіоні будь-якого піротехнічного виробу небезпечне.
Серед виявлених в доповіді ризиків для здоров'я і безпеки - опіки шкіри, займання одягу, викликані вогнем пошкодження будівель і пожежонебезпечних матеріалів, ударна дія вибуху на людей і будівлі, токсична дія і задимлення, пряма ударна дія на голову, очі, зір і слух, виникнення паніки.
У доповіді говориться, що треба розробити практичні заходи на випадок, коли на стадіоні застосовуються піротехнічні вироби. Очевидно, що їх не можна брати в руки, поки вони повністю не вигорять. Тільки після вигоряння з ними можуть працювати навчені та належним чином екіпіровані співробітники.
«Дані говорять, що піротехніка використовується більш ніж на 25% матчів під егідою УЄФА. Нова доповідь ще раз доводить, що піротехніці немає місця на футбольних трибунах», - прокоментував результати дослідження голова робочої групи УЄФА з піротехніки Міхаель ван Прааг.
«У доповіді говориться, що піротехніка має ті ж властивості, що й вибухові речовини, і по суті нічим від них не відрізняється. Там сказано, що такого поняття, як безпечне використання піротехніки, в настільки замкнутих просторах не існує, - додав голландець. - УЄФА намагається допомогти національним асоціаціям робити все можливе для зменшення ризику і шкоди від піротехнічних виробів. Це має на увазі спільну роботу і ефективну профілактику їх використання на стадіонах».
Ван Прааг додав:
«УЄФА визнає, що в деяких країнах піротехніка може бути частиною фан-культури. Багато вболівальників не змінять поведінку за один день. Але посил цього звіту очевидний: використання піротехніки несе ризик для здоров'я, безпеки та життя уболівальників».
«Уболівальники повинні контролювати свою поведінку і визнати, що заходи по боротьбі з піротехнікою на стадіонах вводяться заради їх же власної безпеки і здоров'я. Не варто розглядати ці заходи як атаку на фан-культуру », - підкреслив ван Прааг.
УЄФА надасть допомогу національним асоціаціям і клубам, а також співпрацюватиме з Радою Європи та ЄС, щоб розробити комплексний підхід для боротьби з піротехнікою на футбольних стадіонах на європейському, національному та місцевому рівнях.
Основою для цього стане Конвенція Ради Європи по комплексному підходу забезпечення безпеки і послуг на футбольних матчах та інших спортивних заходах, яка з'явилася в 2016 році.
УЄФА буде працювати з партнерами в державних органах, щоб гарантувати застосування ефективних заходів з виявлення та покарання тих, хто пов'язаний з використанням піротехніки на стадіонах. Заходи торкнуться тих, хто використовує піротехніку, і тих, хто їм сприяє, але не простих уболівальників або фан-групи в цілому.