Провести фінал Ліги чемпіонів – це дуже, дуже престижно. Уявіть, суботню битву Старої Сеньйори і вершкових подивилися близько 600 млн осіб! А в Кардіфф приїхало десятки тисяч фанатів футболу, які принесли місцевому бізнесу чималу вигоду.
Факти IСTV розбиралися: наскільки столиця України готова прийняти настільки масштабну подія і які вигоди ми від цього отримаємо.
Готовність
Стандарти УЄФА для проведення головного матчу найпрестижнішого клубного турніру у світі дуже високі:
стадіон категорії Еліт.
необхідно надати 2 тис. 600 номерів у п’ятизіркових і чотиризіркових готелях;
без проблем прийняти близько 60 тис. уболівальників;
організувати дві зони гостинності для команд, які зіграють у фіналі;
надати гарантії УЄФА від Міністерства фінансів і Державної служби інтелектуальної власності;
надати гарантії безпеки всім учасникам майбутнього матчу, починаючи від футболістів, закінчуючи вболівальниками.
Практично за всіма цими показниками Київ вписується в рамки. Є стадіон класу Еліт (НСК Олімпійський), близько 8 тис. готельних місць (5 *, 4 * і 3 *, які можна порівняти з 4 *), в добу аеропорт Бориспіль і Жуляни можуть прийняти на двох 47 тис. туристів (40 тис . Бориспіль і 7 тис. Жуляни).
Також УЄФА вже отримай відповідні гарантії від Міністерства фінансів і Державної служби інтелектуальної власності.
Єдине, що може турбувати – це питання безпеки. В умовах війни масла у вогонь підливають вболівальники, які постійно змушують звертати на себе увагу. Систематичні штрафи за фашистську свастику, заборонені кричалки, петарди, фаєри – не дають розслаблятися службам безпеки.
Імідж
За всю 60-річну історію турніру в Східній Європі матч такого рівня проводився лише раз – у 2008 році в Москві на Лужниках зіграли Челсі і Манчестер Юнайтед (по пенальті перемогли “червоні”).
Для прикладу: фіналів Ліги (а раніше – Кубка) чемпіонів ніколи не було в Скандинавії (Швеція, Фінляндія, Норвегія, Данія), а також в Польщі, Румунії, Чехії, Болгарії, Угорщини, не кажучи вже про країни СНД (крім разового випадку з Москвою) .
Крім того, весь турнір Ліги чемпіонів сезону 2017/2018 пройде під девізом Road to Kyiv- Дорога до Києва. Непогана можливість знову заговорити про Україну в позитивному ключі.
Також, за попередніми даними, матч у Києві подивляться близько 600 млн осіб, що є солідною рекламою як для столиці, так і для країни в цілому.
Досвід
Київ уже приймав фінал Євро-2012 і зовсім нещодавно провів Євробачення-2017. Приїжджі туристи відзначали високий рівень організації заходів.
Є багатий досвід в організації фан-зон. Як на Євро, так і на Євробаченні на Хрещатику встановлювалися масштабні фан-зони, де вболівальники могли не тільки провести час за переглядом футболу/концерту на великих екранах, але й приємно провести час. Благо, розваг там вистачало.
Наприклад, на Євро 2012 матч за участю України та Англії на київській фан-зоні відвідало 120 тис. вболівальників!
Прибуток
Столиця може заробити виключно на вболівальниках, адже виручку від квитків та продажу прав на телетрансляцію в повному обсязі забирає УЄФА.
Під час Євро-2012 середній чек футбольного туриста, який приїхав в Україну, склав 200-300 доларів. Якщо на фінал приїде близько 70 тис. Туристів, то вони залишать в Україні близько 14-21 млн доларів.
Білети
Придбати тікети можна тільки на офіційному сайті УЄФА або вже у перекупників. При чому їх реалізація проходить за такою ж системою, як і на Євро-2012 і 2016.
Тобто спершу, йде попередня заявка, потім між усіма заявниками проводиться лотерея, і якщо вам пощастить, надається можливість викупити заповітні квитки.
Але українцям особливо радіти нічому. У попередні роки УЄФА розподіляла квоти на фінал за такою схемою: по 20 тис. квитків отримували вболівальники команд-суперниць, близько 25 тис. квитків резервувалося для представників оргкомітету, спонсорів турніру, національних федерацій і почесних гостей (так звана Сім’я УЄФА), і лише 5-6 тис. тіккетів для нейтральних уболівальників надходили у вільний продаж. Але за їх також доведеться поборотися з фанатами команд фіналістів. Пощастить, звичайно, якщо у фіналі гратимуть Шахтар із Динамо.
До речі, їх вартість становить від 70 і до 440 євро.