Доля «Металіста»: Прихід Ярославського чи тягар для бюджету?

Футбол України 4 Жовтня, 18:40
Вчора генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про повернення харківського футбольного клубу «Металіст» у власність держави.

«Металіст» — найбільшого розквіту досяг в період управління клубом українським бізнесменом-олігархом Олександром Ярославським з 2005 по 2012 роки. «Металіст» був постійним учасником єврокубків та нав'язував серйозну конкуренцію грандам українського футболу - донецькому «Шахтарю» та київському «Динамо».

Грудень 2012 року: З'явилась інформація про конфлікт Ярославського з мером Харкова - Геннадієм Кернесом. Це був перший дзвіночок перед тим, як поплічники тодішнього горе-президента Віктора Януковича таки «віджали» клуб. Олександр Ярославський, за його власними словами, продав все, що мало відношення до «Металіста» - дитячу академію, базу в селищі Високий, землю навколо стадіону. Як повідомляв авторитетний сайт transfermarkt.de, поточна ринкова вартість одних тільки гравців клубу становила $105 мільйонів. Ще мінімум $11 мільйонів коштувала база у Високому. Джерела повідомляють, що за клуб бізнесмен виручив $300 мільйонів.

Підприємство «Газ Україна» було під керівництвом «гаманця» Вікторя Януковича - Олександра Курченка. І саме ця корпорація стала власником харківського «Металіста». Попри заяви нового керманича про те, що основною ціллю клубу буде перемога в Лізі чемпіонів, справи в команди йшли відверто погано. Справжній фінансовий крах клубу відбувся у 2014 році після Революції Гідності і втечі Януковича і його свити, серед якої був і Кученко. Фінансування «Металіста» було фактично припинено, гравцям і персоналу перестали виплачувати зарплату. ТОП-клуби України та Європи розібрали за безцінь усіх якісних гравців. В усій структурі «Металіста» панувала повна розруха, інфраструктура руйнувалася на очах.

22 квітень 2016 року: Комітет з атестації футбольних клубів Федерації футболу України відмовив «Металісту» у видачі атестату на участь в чемпіонаті України сезону 2016-2017 років.

Після цього почалися судові справи щодо скандального бізнесмена і, зрештою, в серпні 2014 року господарський суд Києва заарештував кошти та майно компанії ВЕТЕК Курченка, а також акції харківського ФК «Металіст», стадіон і футбольну базу. А вже 9 червня цього року Господарський суд Харківської області почав розглядати справу про банкрутство футбольного клубу «Металіст». Останнє рішення було 18 серпня - директора клубу було відсторонено і покладено обов'язки на незалежного керуючого. Ймовірно, таким чином рубають кінці з Курченком. Окрім того суддя Усатий, який влаштував прес-конференцію для громадськості пояснив, що у справі ще рано ставити крапку і, можливо, з'явиться інвестор, який погасить всі борги клубу.

Вчора з'явилась інформація, що «Металіст» таки повертається від Сергія Курченка до держави. Генеральний прокурор України Юрій Луценко анонсував, що виконавчі органи країни ухвалять рішення про його використання. Можливий варіант передачі клубу в муніципальне управління, або ж буде організований конкурс для інвесторів.

Що далі? Якщо так завуальовують повернення Олександра Ярославського, то це ще добре... Тим паче, в Харкові цього чекають, як манни небесної. Та й окрім того, сам бізнесмен сказав, що його не цікавить жоден інший клуб, окрім «Металіста» (того справжнього, яким він керував до 2012 року). Тому зараз ймовірно відбуваються процедурні моменти...

Проте генпрокурор обмовився, що можливо клуб покладуть на плечі місцевому бюджету. Звісно ж, усі дороги, школи, дитсадки в ідеальному стані, тож чому б не повісити «Металіст» з бюджетом щонайменше п'ять мільйонів гривень на самих харків'ян. А про рівень муніципальних клубів ми добре знаємо. Таким популістським рішенням вже відзначився мер Запоріжжя Володимир Буряк, клонувавши ще один «Металург». В Харкові ж зараз виступає в другій лізі «Металіст-1925», торік Курченко створив клон СК «Металіст» (минулого року грав в чемпіонаті області, тепер доля невідома). Тепер самі вирішуйте чи потрібен ще один напівживий клуб за гроші платників податків.

Любомир Чотирбок