Два з половиною роки тому нова команда очолила Федерацію футболу України. Що вам вдалося зробити за цей час?
Основним нашим гаслом стало: «Чим більше футболу, тим більше класних гравців». Тому ви вирішили піти «до низу» і почали створювати умови для залучення у гру якнайбільшого числа дітей та юнаків. Для розвитку дитячого футболу необхідні в першу чергу відповідні методичні напрацювання. Для цього ФФУ, спільно з Національним університетом фізичної культури і спорту, створила Інститут футболу. В найближчий рік у нас вже будуть перші випускники інституту, які почнуть працювати з юними футболістами.
Паралельно ФФУ реалізує нову концепцію і формат роботи з маленькими гравцями. Зокрема, в цьому році ми суттєво розширили вікову категорію дітей, які беруть участь у щорічному турнірі «Шкіряний м’яч». Якщо раніше в цих змаганнях брали участь гравці 10-14 років, то зараз за призи турніру можуть позмагатися і хлопці 5-9 років. Спеціально для малечі ми запустили в рамках проекту «Шкіряний м’яч» принципово новий проект – «Фестиваль чемпіонів». Головна особливість змагань – переможцем стає кожен учасник. Справа в тому, що результат в цій віковій категорії значення немає, головне прищепити дітям любов до футболу і спорту в цілому, подарувати їм незабутні позитивні емоції. Тільки там можна сформувати основу для залучення дітей в ДЮСШ в майбутньому.
Крім того, в перспективі на базі спортивного комплексу ім. Баннікова ми плануємо відкрити Академію футболу. Вже зараз у нас тут діють 5 футбольних міні-полів з штучним покриттям, де одночасно можуть грати 10 команд. В Академію плануємо набирати дітей з 6-7 років. А юні футболісти з інших областей зможуть займатися в 5 регіональних центрах (Схід, Захід, Центр, Юг і Північ), які будуть базуватися на вже побудованих за програмою УЄФА «Хет-Трик» стадіонах у різних регіонах країни.
Ми чудово розуміємо, що для розвитку дитячого футболу потрібен основний інструмент – м’яч. В цьому році кожна обласна федерація футболу отримала від ФФУ по 1 тисячі м’ячів сам для розвитку масового дитячого футболу. Також в кожній області побудовані міні-стадіони, а в цілому по Україні зведені 5 повноцінних стадіонів з сучасним штучним покриттям. Це комплексний підхід: інструмент – м’яч, знання тренерів і інфраструктура – стадіони. Це філософія діяльності нинішнього керівництва ФФУ.
Нещодавно ФФУ відкрила перший в Україні завод з виготовлення штучного покриття для полів та майданчиків. Які плани пов’язані з цим підприємством?
Цей проект було реалізовано за допомогою ФІФА, УЄФА і спонсорів ФФУ. Ми не взяли з державного бюджету жодної копійки і в той же час створили десятки робочих місць. А в майбутньому зможемо зекономити чималі кошти, які раніше витрачалися на імпорт покриття з-за кордону. Завод стане одним з найбільших виробництв штучного покриття для стадіонів у Європі. Головною перевагою підприємства є те, що воно належить Федерації, а отже – усім вболівальникам України. Проектна потужність заводу дозволить виготовляти 700 000 тис. квадратних метрів покриття на рік, а це орієнтовно 100 футбольних полів або 700 міні-полів.
З початком роботи підприємства футбольні колективи з різних регіонів отримають додатковий стимул удосконалювати свою ігрову майстерність. Адже, одним з головних призів для переможців дитячо-юнацьких змагань , які проводяться під егідою ФФУ, будуть сертифікати на обладнання на території відповідних навчальних закладів нових футбольних майданчиків. Загалом, у цьому та наступному році, спільно з урядом і відповідно до профільної програми, ми плануємо збудувати в Україні близько 500 майданчиків (42х22 м). Крім того, не відмовляємось і від будівництва повноцінних стадіонів: тільки в Київській області в наступному році може з’явитися 6 таких арен.
Разом з тим, ми чудово розуміємо, що вболівальники оцінюють роботу Федерації футболу, перш за все, за підсумками виступів національної збірної. За період роботи нашої команди було поставлено завдання – вихід у фінальну частину Чемпіонату Європи-2016 за спортивним принципом. Воно виконано. Так, сам виступ головної команди у Франції був невдалим. Але ми отримали великий досвід, як у ігровому, так і в адміністративному плані, який допоможе нам в роботі над помилками і сприятиме досягненню успіхів у майбутньому.
Оскільки вже зачепили тему національної збірної , всіх цікавить питання участі нашої головної команди у фінальній частині Чемпіонату світу ФІФА, який пройде в Росіїї…
Ми, як спортивна федерації, у першу чергу ставимо завдання щодо досягнення найвищих результатів. Тому, зараз нам важливо одержати перемогу в двох останніх матчах в нашій відбірковій групі і отримати путівку у фінальну частину турніру. Інші питання поки не розглядаються.
Якщо наша команда все ж не поїде в Росію, нам загрожують ті чи інші санкції ФІФА?
Санкції існують і можуть застосовуватись щодо країн, які порушують регламент ФІФА. Але ми їх навіть не розглядаємо. Спочатку потрібно виграти і отримати 6 очок.
Кажучи про збірну, не можна не торкнутися питання натуралізації Марлоса. Як виникла ця ідея і як вона реалізовувалась?
Хочу відзначити, що рішення було прийнято самим Марлосом, ми його до цього не підштовхували. Підкреслю: отримати українське громадянство вирішив не тільки сам гравець, а й вся його сім’я. Вони давно хотіли пов’язати своє подальше життя з Україною. Це свідомий вибір і Марлос подавав документи на отримання громадянства не тільки для себе, а й для дружити та дітей. Після трьох років гри за «Металіст», 4 років перебування в складі «Шахтаря» і продовження персонального контракту Марслос заявив, що хоче залишатись в нашій країні і надалі. Для нас важливо, що футболіст такого високого рівня вирішив пов’язати свою долю і долю своєї сім’ї з Україною. Впевнений, що тренери багатьох європейських країн хотіли б бачити такого класного гравця у складі своїх збірних. Побачив його і Андрій Шевченко. Прихід Марлоса в головну команду країни – це підсилення і зростання конкуренції в складі збірної. В подальшому все залежатиме лише від самого гравця.
Наша національна команда проводить збори у різних комплексах. Коли у збірної нарешті буде своя база?
Це питання обговорюється протягом не одного десятиліття. Сходе, що збірна України – одна з небагатьох в Європі, у якої немає свого спортивного комплексу. В цьому контексті ми знайшли підтримку ФІФА і УЄФА щодо пайової фінансової участі у зведенні такого об’єкту. Також розраховуємо і на підтримку вітчизняних меценатів і спонсорів. Це, орієнтовно, будуть рівні долі. Про конкретну суму можна буде говорити тільки після затвердження проекту будівництва. Як показує досвід зведення подібних центрів, це кілька мільйонів євро.
На даний момент йде предметний пошук земельної ділянки для такого будівництва. Планується, що частину площі ми придбаємо у власників, а частину візьмемо у довгострокову оренду. Мені задавали питання про те, що, начебто, раніше виділялися ділянки для будівництва комплексу. Відзначу: на даний момент у ФФУ немає ніяких документів, які б підтверджували землевідвід чи володіння ділянками під базу. Ми хочемо розмістити центр для збірних в одному з районів Київської області. Бажано, щоб це було неподалік від міжнародного аеропорту «Бориспіль». До речі, саме туди, з часом, ми плануємо перемістити і футбольну Академію ФФУ.
Що зараз робиться для реалізації цього «академічного» проекту?
Реконструюючи футбольну інфраструктуру під Академію футболу безпосередньо на території Федерації (НТК ім. Баннікова), ми прагнемо залучити до занять дітей у віці від 6 до 14 років. Вивчаючий передовий досвід таких країн, як Іспанія, Німеччина, Італія ми будемо реалізувати на практиці сучасні тенденції розвитку дитячо-юнацького футболу. На даний момент для занять відбираються хлопці 2010 року народження. Наразі ми зосереджуємо увагу на дітях з столиці і прилеглих населених пунктів. Але коли буде готовою база для збірних, то там, буде окрема інфраструктура для проживання учнів Академії. Там зможуть навчатися діти з усієї України.
Вихованці зможуть не тільки жити і тренуватися на базі, а й отримувати загальноосвітні знання. Шкільне навчання ми ставимо на перше місце, оскільки не всі випускники Академії стануть знаменитими футболістами. Серед наших вихованців ми також хочемо бачити майбутніх тренерів і спортивних менеджерів. Потім вони, можливо, захочуть отримати знання у нашому профільному Інституті футболу.
А якщо футбольні клуби почнуть переманювати в свої дитячо-юнацькі команди кращих гравців з Академії ФФУ? Ви будете вітати таку практику, адже футболіст може реалізувати себе в дорослому віці лише в клубі?
Якщо це станеться, то будемо говорити про те, що Академія на правильному шляху. З іншого боку, в даний момент Федерація розробляє кодекс взаємовідносин між дитячими клубами, спортивними школами і професійними командами. Це надзвичайно гостре питання. Яскравий приклад – трансфер Андрія Ярмоленка в дортмундську «Боруссію». Зараз так і не вдається знайти першу команду, яка його підготувала: вже немає ні тієї чернігівської ДЮСШ, ні чернігівської «Десни»… Вирішити ці питання може запуск єдиної інформаційної бази даних по усьому українському футболу і робота над її створенням ведеться вже зараз.
За деякими оцінками, саме в структуру дитячого футболу Чернігова від трансферу Ярмоленка могло б надійти від 300 тис. до 500 тис. євро. За ці кошти можна було збудувати розкішний стадіон, створити там пристойну спортивну інфраструктуру і екіпірувати не одну команду. Потрібно віддати належне самому Андрію, який з власних коштів допомагає рідній області, але в майбутньому ФФУ хоче мінімізувати ризики таких фінансових втрат для підліткових футбольних структур, які виховують футбольних зірок.
Також у нас існує доволі дивна практика «відмовних листів», при якій клуби, які виховали талановитих гравців, відмовляються від належних їм бонусів за трансфери. До речі, такої практики немає в роботі жодної європейської країни. І ми займаємось тим, щоб вирішити цю проблему в українському футболі.
Які основні заходи ФФУ планує реалізувати найближчим часом?
Безумовно, це фінали Ліги Чемпіонів УЄФА, які пройдуть у Києві в наступному році. Чоловічий – на НСК «Олімпійський», жіночий – на стадіоні «Динамо» імені Лобановського. Федерація футболу спільно з державними та муніципальними органами влади прагне провести ці заходи на найвищому рівні. Виконавши це завдання і знову яскраво представивши можливості України всій Європі, ми будемо претендувати на право проведення наступних знакових змагань.