Дортмунд, у вас проблеми. Коли звільнять Боса?

Світовий футбол 2 Листопада, 15:13
У голландця немає плану Б.

Аякс вийшов у фінал Ліги Європи, граючи в істинно голландський футбол, який для більшості суперників команди став неприємним сюрпризом. Петер Бос довів, що тактика тотального пресингу все ще здатна приносити результат, однак навряд чи розумів, що без адаптації до сучасних вимог гри вона практично марна. А навіть якщо і розумів, то за свою кар'єру він ще жодного разу не відходив від своєї філософії.

І вже хоча б з цієї причини його призначення на пост головного тренера Боруссії виглядало як мінімум дивним рішенням з боку керівництва дортмундського клубу. Спочатку так не здавалося: команда впевнено розпочала новий сезон і вирвалася в лідери Бундесліги. Але як тільки ускладнився календар, Боруссія звалилася в кризу і, швидше за все, буде змушена міняти тренера прямо посеред сезону, який терміново потрібно рятувати.

Після свіжої поразки Ганноверу (2:4) в рамках Бундесліги Босу довелося відповісти на кілька неприємних питань. Кореспондент Sky Sports прямо сказав голландцю, що в грі Боруссії було занадто багато відкритого простору, і запитав, чи було це частиною плану команди на гру. Бос відкинув критику і заявив, що проблемою є нестача агресії в діях футболістів.

Як завжди, правда десь посередині. У матчі проти Ганновера гравці Боруссії майже завжди були другими на м'ячі і грали не тактично - на випередження, а ситуативно, отже, були в ролі наздоганяючих. Система Боса передбачає, що при втраті м'яча команда одразу повинна вступати у відбір, підвищуючи ризики отримати контратаку.

Проблема в тому, що ризик не виправдовувався. Боруссія отримувала контратаку від матчу до матчу - але ніхто в тренерському штабі не задумався, що, можливо, варто щось змінити в своїй грі, хоча всі недоліки лежать буквально на поверхні.

З самого початку сезону Бос показав, в який футбол повинна грати його команда. Домінуючий стиль, акцент на володіння м'ячем. Якщо м'яч втрачений в лінії атаки, півзахист має одразу ж вступати в пресинг на чужій половині поля. Звісно, таким чином оборона залишалася без прикриття, а суперник отримував прекрасний плацдарм для наступу.

Оборонна стратегія Боруссії за Боса. Червона зона за спинами півзахисників - мрія будь-якого суперника (spielverlagerung.de)

Багато хто критикує воротаря Бюркі за слабку гру і моментами критика цілком заслужена. Але чомусь багатьма ігнорується той факт, що тактика Боса залишає голкіпера практично беззахисним проти нападу суперника. Коли Боруссія володіє м'ячем, вболівальнику хочеться спати, а будь-яка обрізка, яка трапляється при найменшому тиску, перетворюється практично в гольовий момент.

Персональна опіка у виконанні Ганновера - непідйомна проблема для Боруссії. Напрямки для передач перекриті, мобільності немає, а будь-яке перехоплення - небезпечна атака на ворота Бюркі (spielverlagerung.de)

Босу часто говорять про брак мобільності в грі нападників, а тренер подібні заяви амортизує відсутністю агресії, хоча саме зайва агресія в пресингу є головною проблемою. І той факт, що Дортмунд позиційно не домінує на полі в матчах проти більш-менш організованих суперників, ще більше підкреслює проблеми команди в обороні. У сучасному футболі настала ера команд, які в першу чергу вміють тримати стрій в захисті.

Бос потрапив під критику, тому що регулярність повторення ним одних і тих же помилок говорить про відсутність плану Б. Свого часу з подібним зіткнувся Юрген Клопп, який і зараз заявляє, що Ліверпуль вміє оборонятися, хоча всім очевидно, що Червоні зі своїми амбіціями занадто багато пропускають. І той, хто чекає від Боса виправлення ситуації в найближчих матчах, просто дивиться в нікуди: він ще жодного разу в своїй кар'єрі не відходив від своїх принципів.

Чи готовий голландець переступити через себе або ж довести обґрунтованість того, як він захищає свою команду від тиску, покажуть найближчі матчі. У суботу Борусія зіграє з Баварією, яка, без сумніву, буде грати жорсткіше, ніж більшість суперників Дортмунда. Щільність гри в обороні може створити мюнхенцям проблеми, що вже на особистому прикладі показав Лейпциг, який навіть в меншості не залишав за спиною полігонів.

Однак з точки зору пресингу Боруссія зараз грає не в стилі Атлетіко або того ж Лейпцига, а так, як того хоче Бос. І в цьому велика проблема як клубу, так і самого тренера.