21 листопада генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив про те, що екс-директору «Олімпійського», керівнику фірми-підрядника ТОВ «АК Інжинірінг» і директору компанії-субпідрядника – компанії «Спецпостач» Міжнародного благодійного фонду «Безпека країни» оголошено про підозру у даному провадженні. За його словами, збитки державі тільки від закупівлі крісел для стадіону склали 27 млн грн в 2011 році.
Ця справа розслідувалася прокуратурою Києва та Головним управлінням по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю СБУ.
Причому столична прокуратура уточнила, що місцезнаходження колишнього керівника НСК «Олімпійський» встановлюється. До суду внесено клопотання про застосування щодо підозрюваних запобіжного заходу у вигляді арешту з можливістю внесення застави в розмірі 13 млн грн кожному.
Про кого, ймовірно, йде мова?
Генеральний прокурор не назвав імен підозрюваних, тому доводиться оперувати припущеннями, виходячи з названих Луценком дат (2011 рік).
21 жовтня 2010 року в.о. гендиректора НСК «Олімпійський» був призначений Володимир Барковський, який до цього обіймав посаду технічного директора з реконструкції та будівництва стадіону.
На цій посаді Барковський замінив португальця Житесса Аркіссандаша, у якого був досвід будівництва не одного стадіону, зокрема, лісабонського «Ештадіу да Луш». Аркіссандаш був призначений гендиректором НСК в квітні 2010 року.
23 серпня 2011 року вже без приставки «в.о.» гендиректор Барковський заявляв про повне і своєчасне виконання фінансових зобов'язань як перед співробітниками НСК, так і перед генпідрядними організаціями, зокрема, «АК Інжинірінг». Причому він вказував, що кількість генпідрядників збільшили з одного до трьох, тому що один не впорався б з поставленими завданнями.
Якщо мова йде про 2011 рік, то можна припустити, що мова якраз про Володимира Барковського.
Володимир Якович Барковський народився 8 лютого 1956 року в Російській Федерації (можливо, саме там його зараз і потрібно шукати?). Освіта вища – у 1985 році закінчив Фрунзенський політехнічний інститут за фахом інженер-будівельник, кваліфікація – промислове та цивільне будівництво.
Після «Олімпійського» в 2013-2014 роках він працював директором з будівництва держпідприємства «Міжнародний аеропорт Бориспіль».
Засновником «АК Інжинірінг» є Володимир Артюк. За даними сервісу YouControl, керівником компанії з 2010 по 2012 рік був Григорій Коптілін.
У компанії є сайт, на якому, зокрема, йдеться про те, як компанія брала участь в реконструкції НСК. В тому числі, «за підсумками реконструкції спортивної зони компанія «АК Інжинірінг» встановила 68 055 сидінь на двох ярусах трибун, змонтувала висококласні системи звуку та світла, встановила найбільші в Європі електронні табло, обладнала футбольне поле і сектори для проведення змагань з більш ніж 10 видів спорту» .
Підприємством «Спецпостач» фонду «Безпека країни» керує з 2010 року Олег Баркар. Воно знаходиться в Києві і займається оптовою торгівлею. Засновниками фонду є кілька жителів Дніпра, Києва і навіть одна мешканка російського Єкатеринбурга.
Реконструкція «Олімпійського» і її вартість
Як відомо, реконструкція НСК «Олімпійський» почалася в 2008 році.
У 2011 році її вартість кілька разів збільшували. Так, в лютому тодішній уряд Миколи Азарова підняв її на 872,5 млн грн – до 3 млрд 878,43 млн грн.
Щоправда, в березні 2011 року віце-прем'єр Борис Колесніков зазначав, що вартість робіт по реконструкції НСК «Олімпійський» складе приблизно 500 млн доларів, що приблизно на 20% менше, ніж аналогічні витрати, які несла в той час Варшава на стадіон «Народовий».
У квітні 2011 року вартість реконструкції існуючих і будівництва нових об'єктів Національного спортивного комплексу збільшили ще на 722 млн грн – до 4,6 млрд грн.
У травні Кабмін затвердив скоригований проект і титул реконструкції «Олімпійського» із загальною кошторисною вартістю в розмірі 4,59 млрд грн.
Проектом було передбачено будівництво спортивної арени на 68 055 місць, двоярусних трибун, підземного паркінгу на 9,35 тис. кв. м, VIP-зони, зони преси та обслуговування глядачів (36,07 тис. кв. м), естакади з дорогою і вбудованими приміщеннями (2,64 тис. кв. м) та ін.
У березні 2012 року «АК Інжинірінг» отримали ще 75 млн грн на виконання додаткових робіт на «Олімпійському».
У вересні 2012 року уряд додав ще 106,896 млн грн і підняв загальну вартість реконструкції до 4 млрд 697,219 млн грн.
Цей варіант скоригованого проекту розробило ТОВ «ІБК Трансекспо» (Київ), тоді як попередній варіант проекту вартістю 4 млрд 590,323 млн грн розроблявся компанією GMP von Gerkan, Marg und Parter Architekten (Німеччина).
А в березні 2014 року Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція) в ході ревізій держпідприємства «Національний спортивний комплекс «Олімпійський» виявила порушення, внаслідок яких підприємство зазнало збитків у розмірі 48,8 млн грн. З них 13,2 млн грн спорткомплекс надмірно сплатив субпідрядним організаціям, які завищили вартість робіт з будівництва та реконструкції об'єктів Національного спортивного комплексу «Олімпійський». Матеріали були передані в Генеральну прокуратуру і Міністерство внутрішніх справ, за результатами їх розгляду було порушено кримінальну справу.
Нинішній стан НСК «Олімпійський»
Як відомо, останнім часом періодично піднімається тема боргів НСК «Олімпійський» і незадовільного фінансового та господарського стану спорткомплексу.
У березні 2017 року стало відомо, що майно і банківські рахунки НСК були арештовані у зв'язку з великим обсягом заборгованості перед кредиторами. Згідно з інформацією Державної аудиторської служби України, у НСК борги перед підрядниками за виконані будівельні роботи на суму понад 145 млн грн.
Як стверджують в Держаудитслужбі, держава не виконала свої зобов'язання щодо повного фінансування будівництва та реконструкції стадіону до Євро-2012, а також не надала підтримку в погашенні зобов'язань. При цьому спорткомплекс запозичив кошти у державного підприємства «Фінансування інфраструктурних проектів» під державні гарантії в міжнародних організаціях, і заборгованість НСК перед ним становить майже 2 млрд 231 млн грн, також комплекс повинен щорічно сплачувати 800 тис. грн.
На початку жовтня 2017 року Кабмін виділив «Олімпійському» 103 млн грн на погашення боргів, які виникли при реконструкції до Євро-2012.