Без ризику втрат. Навіщо Руслан Ротань «Динамо»?

Динамо Київ 5 Січня, 12:28
Дуже цікавий хід від «Динамо»...

«Старий кінь борозни не зіпсує»; «дешево і сердито: адаптований до українських реалій гравець, не підпадає під ліміт, з помірними фінансовими запитами»; «дядько з нагайкою для молодих»… Перехід Ротаня до «Динамо» офіційно ще не відбувся, але вже встиг набути різних не позбавлених логіки та змісту значень. Але навряд чи тренерський штаб на чолі з Хацкевичем, розглядаючи подібний варіант підсилення, користувався лише цими простими, наче двері, істинами…

Навіщо Руслан Ротань «Динамо»?

ПЕРША ПЕРЕДАЧА

Команда Хацкевича не любить вовтузитися з м'ячем. Філософія нинішнього «Динамо» полягає у швидкості та динаміці. М'яч повинен стрімко минати центр поля, потрапляти до вінгерів і нападників. Перша передача у виконанні центральних захисників або півзахисників за такої стратегії набуває чи не фундаментального значення.

І саме з першою передачею у «Динамо» є проблеми. Тамаш Кадар та Євген Хачеріді володіють лише поверховими навиками елементу. Тому основне навантаження першого пасу падає на плечі центральних півзахисників, серед яких у «Динамо» немає реально класного розігруючого.

Микита Корзун – це суто оборонний варіант (до того ж, доволі низького класу). Денис Гармаш корисний біля чужого штрафного майданчика, Сидорчук – доволі різносторонній, але вразливий до травм. Володимир Шепелєв – талановитий і перспективний, з відмінними, але наразі не відточеними до рівня майстра задатками.

Шепелєв дуже вдало розпочав сезон, але після невдачі в протистоянні з «Янг Бойзом» почав «здуватися». Можливо, молодика підкосив психологічний удар, можливо, Володимир в силу віку не витримав зваленого на його плечі тягаря відповідальності (десь здригнувся Віктор Коваленко). Так чи інакше, сьогодні в особі Шепелєва ми бачимо здібного юнака, який повинен обростати м'язами поруч з досвідченими зубрами, але не тягнути ярмо виключно на своїй шиї.

Ще один недолік Шепелєва – його слабка гра у відборі. Ротань у цьому плані значно жорсткіший, що дозволятиме використовувати поруч з Русланом вибухового Віталія Буяльського. Останній – гравець дотику і імпульсу. Його несподівані підключення до атак часто заганяють суперника в ступор, але невміння / небажання відпрацьовувати у захисті збільшують вразливість «Динамо». Присутність за спиною Ротаня приховала б недоліки Буяльського в плані захисної гри і сприяла б його розквіту в улюбленій для Віталія іпостасі.

ТАКТИКА

Ротаня Хацкевич не буде використовувати як глибинного плеймейкера. Руслан буде одним з двох центральних півзахисників за тактичної схеми 4-2-3-1 або 4-4-2. Руслан звик до такої гри в «Дніпрі» і збірній України.

Хоча його задатки згодилися б для формації 4-1-4-1, де потрібно балансувати між лініями, ущільнювати, зв'язувати гру і прискорювати розвиток атак. Так «Динамо» діяло при каденції Реброва-Ріанчо, але Хацкевич не продовжив напрацювань. І позбувся одного з ідеологів такої гри – Сергія Рибалки.

Останнього забракували, мотивуючи рішення невідповідністю стилю гри Рибалки командній філософії. Втім, зараз Хацкевич розуміє, що погарячкував, тому і фігурує інформація про повернення Сергія до «Динамо» влітку. Рибалку з користю можна використовувати і по-іншому. Наприклад, залишаючи його в глибині поля і висуваючи вперед другого опорного півзахисника. Так Хацкевич спробує зіграти з Ротанем, а вже влітку прийматиме остаточне рішення. Тому мова і йде лише про півроку контракту з можливістю подальшої пролонгації.

МЕНТАЛЬНИЙ ЛІДЕР

Після втрати Ярмоленка «Динамо» позбулося ментального лідера на полі і поза його межами. Гармаш не тягне через свою імпульсивність та неврівноваженість; Хачеріді годиться для чорнової роботи на полі, але не здатен заряджати енергією і гуртувати. Микола Морозюк просто не відповідає традиціям лідера, а Олег Гусєв, схоже, просто не зацікавлений у такій ролі. Єдиний по-справжньому харизматичний легіонер уже провів перше тренування з «Бешикташем», а нових Хацкевича, Балькевича, Каладзе і Віду, можливо, доведеться чекати дуже довго. Футболіст же, здатний згуртувати, зарядити і струсити команду, «Динамо» потрібен негайно.

Як тут не згадати про «хворобу» киян, симптоми якої проявлялися у вигляді флегматично-інфантильної гри в першій половині матчів. Лише після перерви, - отримуючи, очевидно, добрячого стусана від Лужного, - «Динамо» поставало в більш-менш агресивному образі. Іноді гру освіжала молодь (як це було в матчі Ліги Європи проти «Скендербеу»), а іноді ніщо не допомагало і відбували номер навіть досвідчені і самовіддані бійці на кшталт Хачеріді.

Ротань же славився своїм авторитетом у «Дніпрі»; досі виконує роль капітана збірної України. Це той, кому достатньо лише погляду для вгамування пристрастей, наведення «різкості» або «вправлення мізків».

РЯТІВНЕ КОЛО

Олександр Хацкевич чудово розуміє, що в силу віку і фізичних кондицій на Ротаня не можна розраховувати як на незамінну бойову одиницю в кожному матчі. Але на Руслана й не покладатимуть непідсильних для нього функцій. Наявність такого футболіста, за задумом Хацкевича, розширить можливості тренерського штабу в процесі порятунку матчів.

В першій частині сезону «Динамо» не уникнуло поєдинків, коли суттєву ігрову перевагу не вдавалося втілити в перевагу матеріальну (проти «Ворскли», «Карпат», «Вереса», «Чорноморця»). Ротань – той, хто зможе виходом на заміну акумулювати командну енергію і спрямувати натиск у найвразливіше для суперника місце. Іншими словами, позбавить гру «Динамо» сумбуру і підвищить її ефективність передачами, дальніми ударами, виконанням стандартних положень.

Ось такі мотиви, ймовірно, й спонукали «Динамо» піти на цей нетривіальний крок. Від переходу Ротаня кияни точно нічого не втратять, а отримати, - при сприятливому збігу обставин, - зможуть чималі дивіденди. Гріхом було б не спробувати…

Фото - UA-Футбол