Увесь минулий рік КДК (читай – ФФУ) фактично стояла осторонь справи «Карпати проти Гудими», яка стала найдовше граючим «баяном» спадщини ери неадекватних зарплат і мутних справ розквіту олігархічного футболу. Функціонери спостерігали за новими й новими поворотам в боротьбі Карпат і Гудими, чекаючи рішення спортивного арбітражу. В Лозанні ж клуб вимагав від ФФУ повторно розглянути справу Гудими, враховуючи отримане на початку року рішення суду загальної юрисдикції, яке не визнавало астрономічний за нинішніми мірками борг перед Гудимою.
Але щойно наприкінці 2017 року Карпати програли в Лозанні, КДК ФФУ довелося ухвалювати рішення, які вдарили по Левах. По-перше, це дуже ймовірний трансферний бан, про який ФФУ не раз попереджувала Карпати, і по-друге, зняття очок.
«Трансферний бан? У мене проблема лежить не в цій площині, а в тому, як підібрати гравців… Чекаємо, коли трансферне вікно в Європі зачинятиметься. У нас же вікно зачиняється на початку березня. Тож можу запевнити, що до цього часу у команді будуть якісні підсилення. Я завжди позитивно налаштований».
Вам не здалося і не почулося – віце-президент Карпат, а фактично нині керівник клубу Олег Смалійчук впевнено констатує: «Селекційний відділ Карпат працює, а сам клуб не зважає за рішення Контрольно-дисциплінарного органу федерації, у чемпіонаті якої виступає».
І Олег Петрович знає, про що говорить – продовження кадрового посилення Карпат в штатному режимі, без всіляких перепон цілком ймовірне. Причому ще до вильоту команди на збір до Туреччини, який заплановано на 24 січня. Леви ще торік винайшли алгоритм обходження рішень КДК, випробували його влітку 2017-го, коли підписали епічну кількість новачків, і знову натиснули кнопку «Пуск» у січні 2018-го.
Юрист Володимира Гудими Андрій Руденко не дарма побоювався повторного звернення Карпат до державного суду. Чому? 15 січня в «улюбленому» Франківському районному суді Львова зареєстровано чергову позовну заяву Карпат проти ФФУ та Гудими. Вимога – визнати незаконним і скасувати рішення Палати вирішення спорів від 2014 року, яке зобов’язує Левів сплатити 74 тисячі доларів заборгованої зарплати футболісту.
Якщо облишити суть суперечки між клубом і футболістом, а зосередитися на формальній стороні справи, то 15 січня Карпати продовжили практику звернення в цивільні суди у футбольних суперечках і вчинили ті самі дії, за які з них зняли у грудні три турнірні очка.
Торік Карпати декілька разів оскаржували рішення Палати спорів в загальних судах, і коли КДК зобов’язав їх забрати позов, то виконали цей припис юридично блискуче – попросили суд залишити позов без розгляду. Цим самим ФК залишив можливість поновити справу в будь-який зручний час (що й сталося у січні). Утім, такий кульбіт коштував команді трьох очок, які КДК зняв під тиском представників Гудими. Найімовірніше, це рішення і оскаржене клубом зараз, адже в турнірній таблиці у Левів зараз ті ж 15 зароблених футболістами команди очок.
У грудні 2016 року Карпати також вже (по факту) мали заборону реєструвати нових гравців, але, подавши на ФФУ та Гудими позов до державного суду, за допомогою ухвали забезпечення позову зупинили дію трансферного бану. Така опція (ухвала забезпечення позову) забороняє ФФУ (чи будь-кому) вчиняти будь-які дії стосовно Карпат, доки триває судова суперечка в даній справі. Тому й січневий позов відкриває Карпатам цю можливість – вберегти себе від будь-яких санкцій в справі Гудими, поки Франківський суд розглядає позов.
Тим більше що у ФФУ та УПЛ мусять бути лояльними до клубу – в країні нині небагато відносно стійких клубів, які хочуть і мають можливість відправляти на зимові збори за кордон не тільки основу, але й дубль та юніорів; клубів із атестованими стадіонами, дитячими академіями (хоч і з власником, який фактично ховається від правосуддя за кордоном).
Таким чином, увесь клубок справи «Карпати vs Гудима» епічно переїхав у 2018 рік.
Дислокація сторін на даний момент така: є рішення Палати з вирішення спорів ФФУ 2014 року, оскаржене Карпатами в державному суді, є заборона реєструвати гравців від 2016 року, штучно зупинена цивільним позовом, є рішення Спортивного арбітражного суду Лозани, яке виправдовує ФФУ у небажанні переглядати справу за новими обставинами.
Щоправда, з’явилася й нова гілка війни: представник Гудими поскаржився до дисциплінарного комітету ФІФА на те, що Карпати не виконують рішення Лозанни в частині сплати 4000 швейцарських франків судових витрат. Причому скарга стосується й КДК ФФУ, який нічого не робить, аби львівський клуб виконав рішення CAS. Відтак стосовно Карпат можливі нові санкції, адже сплатити ці 4 тисячі фактично означає для Карпат визнати (може й частково, але все ж) поразку у війні із Гудимою.
Але саме неймовірне (воно ж саме абсурдне), що цей механізм звернень Карпатами до державного суду може стати циклічним, або ж навіть замкнуто-циклічним. По суті, клуб перед кожним трансферним вікном може подавати в суд на Гудиму (навіть з різних причин, аби не повторюватися), щоб на час трансферного періоду за допомогою ухвали забезпечення позову блокувати трансферний бан від ФФУ. Так вже сталося раз, так, дуже ймовірно, станеться і вдруге. І поки не видно перепон, які завадять Карпатам виставляти такий «щит» від покарань.
Юрій Конкевич