Особисті образи стають все більш жорсткими, але обидва обіцяють не зупинятись та розказати набагато більше «цікавого». Можна вже не сумніватись, що йде війна на знищення опонентами один одного. Хто переможе – питання відкрите.
Зараз дуже часто вболівальники та медіа пишуть та розповідають про те, що почалась війна між Павелком та Суркісом. Це не зовсім так: війна вже давно триває.
Точну дату її початку встановити неможливо (Павелко зайняв пост президента ФФУ в 2015 році, але при цьому дав Григорію Суркісу, віце-президенту УЄФА, можливість мати посаду в Федерації – почесним президентом, що необхідно для перебування в європейському футбольному союзі). Але для історії я занотував би наступний день – 16 червня 2017 року.
Це день проведення 20-го Конгресу ФФУ. Саме в цей день з вуст Григорія Суркіса, почесного президента Федерації, віце-президента УЄФА, прозвучали дуже несподівані слова, які не дуже вписувались в парадигму дружби двох футбольних чиновників, їх союзу або хоча б мирного співіснування.
Григорій Суркіс тоді в своїй промові присвятив багато уваги «маріупольському питанню» (а саме акценту на небезпеку гри в цьому місті), а також потролив діючого президента ФФУ про автобус, в якому Павелко обіцяв їхати з Динамо на матч в Маріуполь:
«Тепер протилежний приклад. Після терористичного акту в Дортмунді постало питання про відміну матчу Борусії та Монако. І знаєте, УЄФА не звертався до Борусії, мовляв, та ви не бійтесь, їдьте… А щоб вам спокійніше було, то до вас в автобус президент УЄФА Александр Чеферін сяде… …Хочу наголосити: мої слова – не є оцінкою того, можна грати в Маріуполі чи ні. А конкретніше – чи безпечно там грати клубам УПЛ. Мої слова – це чергова засторога: не можна замість вирішення такого відповідального питання влаштовувати навколо нього популістські піар-акції».
На той момент «війну» можна було назвати розпочатою, але публічно такі слова з вуст однієї зі сторін прозвучали, здається, вперше.
Цей тролінг тоді різонув вухо, але то були лише квіточки. Поступово словесна, інформаційна війна між Андрієм Павелком та Григорієм, а також його братом Ігорем Суркісом набирала все більших обертів.
Однією з головних тем словесних баталій було «маріупольське питання», але цим все не обмежилось. З часом Павелко та Суркіс перейшли на особистості.
В квітні 2018 року протистояння досягло поки що свого апогею. Андрій Павелко та Григорій Суркіс дали декілька коментарів та інтерв'ю, а діючий президент ФФУ вперше за довгий час провів прес-конференцію, яку я колись назвав «тайною вечерею» за формат заходу (персональне запрошення ЗМІ). Павелко на прес-конференції ще більше пройшовся по опоненту, згадавши в тому числі про «унітази», які об'єднують Суркіса та Януковича.
Отже, декілька найгостріших цитат з останніх інтерв'ю опонентів.
Андрій Павелко:
«Зарубіжні ЗМІ пишуть, що саме Григорій Суркіс є хрещеним батьком корупції в українському футболі. Всі і так знають про суддівське свавілля, яке панувало в українському футболі за часів його правління. А договірні матчі? У нас же це все розквітло саме в той період, і я змушений зараз боротися із цією раковою пухлиною. Випалювати розпеченим залізом!..»
«Проблеми, які переживає зараз Динамо, впевнений, пов'язані тільки з менеджментом. Давайте згадаємо – на початку 90-х брати Суркіс отримали Динамо абсолютно безкоштовно. Разом з клубом їм відійшло ще чимало активів. Говорити про дивіденди, які вони витягли як господарі такої легендарної команди, не доводиться».
«Знаю, наприклад, що зараз нинішні господарі Динамо вже позичають гроші на утримання клубу у багатьох олігархів і при цьому не поспішають їх віддавати. Хоча на замовні матеріали проти мене і інформаційну війну з ФФУ кошти знаходяться».
«Григорій Суркіс, коли очолював ФФУ, був народним депутатом, агітував за СДПУ (о) разом з Динамо та збірною. Він агітував за блок «Не так» разом з головним тренером національної збірної України Олегом Блохіним. Також Григорій Суркіс роздавав по всіх федераціях, щоб ми роздали дітям м'ячі з підписом «За Януковича». Ми знайшли цю «реліквію» і демонструємо її для розуміння того, хто привів політику у футбол і хто займався політикою в футболі.
«Не знаю, що об'єднувало Суркіса і Януковича в той час. Можливо, любов до унітазів. Один любив золоті унітази, інший починав свою бізнес-кар'єру з сантехніки. Можливо, це їх об'єднало в політиці. Не буду це коментувати. Це їх особисте життя»
Григорій Суркіс:
«Сьогодні Федерація фактично перетворилася в політичну структуру, де популізм править балом, де абсолютно відсутній здоровий глузд, де на сьогоднішній день немає місця моралі, моральності й етики по відношенню до своїх членів, які десятки років вірою і правдою служили розвитку футболу».
«Для цього було дуже багато зроблено. Після виконкому я подзвонив Павелку та президенту країни, було багато щастя, радості і всі вітали це. Але в мене таке враження, що в пана Павелка до отримання цього фіналу мають стосунок навіть його прибиральниці, а пан Суркіс, на жаль, не має можливості бути запрошеним на таку подію, яку організовує ФФУ. Не важливо, люблять мене чи ні, але є якійсь принцип корпоративної етики».
«Пан Павелко не може за помахом чарівної палички взяти й стати віце-президентом УЄФА. Як би цього не хотів. Стрибнути можна на 2 чи 4 метри, але неможливо стрибнути відразу на 100 м вгору та на 100 м за горизонталлю. Є влучний англійський вислів «step by step» – крок за кроком. Потрібно вміти, терпіти, працювати та не популяризувати себе персонально. Футбол треба популяризувати, щоб він у нашій країні отримав імпульс до розвитку. Для того, щоб за биттям у груди зі словами «Я – патріот» не ховався лжепатріотизм. Впевнений, що час усе розставить на місця. За заслугами отримає кожна людина».
***
Все дуже серйозно. Обидві сторони обіцяють ще більше, набагато більше цікавих подробиць один про одного.
Андрій Павелко натякнув про це на зустрічі з журналістами, а позицію Григорія Суркіса на своїй конференції озвучив головний редактор журналу Футбол, екс-член виконкому Артем Франков:
«Ніякого відношення Павелко до отримання фіналу Ліги чемпіонів для Києва не мав, тільки рот широко розкривав в потрібних компаніях. Це виняткова заслуга самі знаєте кого, людини, у якого достатній європейський авторитет – Павелко ж просто ніде було його напрацювати, особливо в 2014 році, про який він сам говорить. Втім, нехай той самий чоловік про себе розповість сам. Якщо захоче. Правда, коли Григорій Михайлович заговорить ПРО ВСЕ, Павелку буде дуже мало місця. Зокрема, про те, як Павелко взагалі став президентом Федерації футболу України».
***
Отже, далі буде.