Україна і Чехія - гідні один одного суперники. Обидві збірні невдало зіграли у відборі ЧС, переживають перехідний період і часто критикуються уболівальниками і експертами за нестабільну гру. У Чехії не можуть змиритися з новим статусом команди, яка за європейськими мірками є середняком. Тренер Карел Яролім за два роки не зумів визначитися з основною тактичною схемою і часто варіює склад команди. Матч з Україною пропустять три основних футболіста, а базовим клубом збірної стала «Славія» з якої було викликано вісім футболістів.
Довідка. Збірна Чехії
Місце в рейтингу ФІФА - 44
Головний тренер - Карел Яролім
Капітан - Марек Сухі
Найбільша кількість ігор - Петр Чех, 124 (закінчив кар'єру в збірній)
Кращий бомбардир - Ян Коллер, 55 (закінчив кар'єру).
Виклик в збірну восьмих футболістів «Славії» і жодного «Спарти» - чи не найбільш обговорювана тема в Чехії перед матчем Ліги Націй з Україною. Про скандал мова не йде, просто дивовижним є той факт, що найтитулованіший клуб країни не делегував до збірної жодного футболіста. Уявіть, якби «Шахтар» відправив у команду Шевченка вісім футболістів, а «Динамо» - жодного.
Однак всьому є прозаїчне пояснення. «Славія» - лідер чемпіонату Чехії, і в останньому турі перед перервою обіграла чемпіона минулого сезону «Вікторію» Пльзень з рахунком 4:0. «Спарта» йде на третьому в місці в лізі, ще жодного разу не програла, але в основний склад команди входять лише два чеха - Йосеф Шурал і Мартін Фрідек. Карел Яролім вирішив їх не викликати.
За словами хавбека «Славії» Йосефа Хушбауера, присутність стількох гравців його клубу в збірній, не означає, що національна команда буде грати в такий же футбол. «Тренер Яролім і Трпішовскі використовують різні ігрові стилі. Не знаю, скільки з нас зіграють з Україною», - зазначив Хушбауер.
Робота Карела Яроліма отримує неоднозначні оцінки в Чехії. Так, відбір на ЧС був програний, з головним суперником за друге місце - збірної Північної Ірландії було набрано лише одне очко, також команда втрачала бали в іграх з Азербайджаном і Норвегією. Однак проблеми збірної пояснюються зміною поколінь і Яролім отримав ще один шанс.
Матч з Україною стане п'ятим для Чехії в 2018 році. Раніше в березні і червні команда Яроліма виграла у Китаю (4:1) і Нігерії (1:0), програла Уругваю (0:2) і Австралії (0:4). Питань більше, ніж відповідей. З Австралією, в матчі перед чемпіонатом світу, Чехія грала в чотири захисники, і зазнала найбільшої поразки за час своєї незалежності. Ян Коллер назвав цей матч «трагедією», а Карел Поборськи - «ганьбою чеського футболу». Через кілька днів була обіграна Нігерія (в цей раз при схемі в три захисника) і в Чехії заговорили про те, що збірна здатна показувати результат, тільки перебуваючи під великим тиском.
Ігри з Уругваєм і Китаєм теж справили неоднозначне враження. У двох матчах захисники Чехії часто помилялися при створенні штучного офсайду і втрачали свої позиції. Пара нападників Шик - Крменчік змогла розтерзати оборону Китаю, але була безсила проти Уругваю. Залишається питання, чи повинні вони грати разом чи ні? А хто повинен зайняти місце у воротах після того, як збірну залишив Петр Чех? Це питання також залишається невирішеним.
Воротар. На позицію номер один претендують воротар «Ренна» Томаш Коубек і кіпер «Севільї» Томаш Вацлік. Міг би посилити конкуренцію ще й воротар «Вердера» Іржі Павленка, але у нього травма. Коубек пропустив чотири голи від Австралії, а Вацлік зіграв на нуль з Нігерією. Крім того, він перед початком сезону витіснив з «Севільї» Серхіо Ріко, і в цілому знаходиться на підйомі.
Захист. 25-річний центрбек Томаш Калас продовжує знаходиться на контракті з «Челсі», але поки вершиною його кар'єри в «синіх» є знаменитий матч на «Енфілді», коли Моуріньо резервним складом обіграв «Ліверпуль» і позбавив його чемпіонства. Кожен новий сезон Калас відправляється в оренду в новий клуб. Зараз він виступає за «Брістоль Сіті», в збірній не блищить надійністю.
Великою втратою стане відсутність капітана команди Марека Сухі. Якби він був в порядку, то точно зіграв би з Україною. А так, якщо Яролім зіграє в центрбека, то компанію Каласа можуть скласти номінально правий бек Теодор Гебре Селассіє (47 матчів за збірну) або Якуб Брабец з «Різеспор».
Півзахист. І тут у Чехії великі втрати. Проти України не зіграють дуже важливі для команди хавбеки Володимир Даріда («Герта») і Антонін Барак («Удінезе»), які виконують на поле великий обсяг роботи і пов'язують напад з атакою. Проблема першого пасу є значною для Чехії, і ці футболісти часто заповнювали нездатність захисників збірної розвивати атаки. Травмувався також і Боржек Дочкал, і Яролім залишився практично без альтернатив. У грі з Україною можна очікувати появу гравців «Славії» Йосефа Хушбауера, Томаша Соучека і Яромира Змргала в центрі, а також Володимира Коуфала на правому фланзі. Талановитий Якуб Янкто з «Сампдорії» (22 роки) закриє ліву бровку.
Напад. Ніхто не сумнівається в таланті Патрика Шика, самої розкрученої зірки збірної Чехії, але як в «Ромі», так і в збірній 22-річному форварду поки ще можуть знайти позицію на полі, що влаштувала б усіх. Основна позиція Шика - центральний нападник, але в «Ромі» із-за присутності на полі Едіна Джеко, а в Чехії - більш результативного Міхаела Крменчіка (сім голів у 15 матчах за збірну), Шика переводять то на роль другого нападника, то на позицію вінгера. І там, і там, його якості не розкриваються в повній мірі. Однак при схемі 3-5-2, і при відсутності Шурала з «Спарти», Шик і Крменчік можуть утворити пару нападників. Звичайно, в Чехії розуміють, що порівняння їх з чудовим дуетом середини 2000-х Барош-Коллер передчасно, однак, якщо вони зіграються, то можуть мати більший потенціал.
Одна з переваг Ліги Націй - здатність бачити побачити збірної України в матчах з рівними їй суперниками. Багато проблем, властиві українській команді, притаманні і збірної Чехії. І Шевченко, і Яролім не перший рік працюють зі своїми командами, але плоди їх діяльності поки оцінити дуже складно. Поєдинок в Угерске-Градіште стане хорошою перевіркою для обох тренерів.
Бо
р
ис Сор
окін