Поза часом. Десять найдорожчих футболістів з урахуванням інфляції

Світовий футбол 22 Лютого, 14:07 3299
Поза часом. Десять найдорожчих футболістів з урахуванням інфляції | 19-27
Про трансферні бомби минулого.

В епоху Відродження полотно Рафаеля коштувало в 23 рази дешевше, ніж дзеркало того ж розміру. До 1778 року в Іспанії указом короля було обов'язково топити всю виявлену платину – як брак при видобутку срібла. Аляска була продана за 7.2 млн доларів, а острів Манхеттен – взагалі за кілька ковдр і дрібничок. Інфляція диктує свої порядки, речі, продукти і вміння людей в різні часи цінуються принципово по-різному.

Звичайно ж, футболісти не є винятком. Футбол відкриває нові ринки, завойовує нову аудиторію. Тільки за Венгера і Фергюсона англійські клуби почали працювати з фанатами на Сході, а зараз неможливо уявити топ-клуб без міцних контактів у Китаї. Зарплати і суми трансферів ростуть як на дріжджах, рекорди б'ються кожні кілька років… Але скільки б коштували генії минулих десятиліть при нинішньому фінансовому кліматі?

На наше щастя, знайшлися майстри, які зуміли це підрахувати досить об'єктивно. Нейромережi, масив у вигляді сум десятків тисяч угод дозволяють з достатнім ступенем точності визначити, у скільки разів умовний мільйон за зірку 10 і 20 років тому був більш значущий за мільйон зараз. Як наслідок, перед вами десятка найдорожчих футболістів в історії зі зкидкою на епохи.

Жан-П'єр Папен

Звідки: «Марсель»
Куди: «Мілан»
Коли: 1992 рік
За скiльки: еквівалент 10 800 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 152 008 497 фунтів

Папен був справжньою зіркою футболу початку дев'яностих – неймовірно обдарованою і при цьому стабільною. П'ять останніх сезонів перед переходом Жан-П'єр незмінно ставав найкращим бомбардиром чемпіонату Франції, чотири останні роки вигравав лігу з «Марселем», а в 1991-му додав до нагород ще й Золотий М'яч. Все у нього було, за єдиним винятком пiд назвою Кубок Чемпіонів. Навіть там француз три сезони поспіль ставав найкращим бомбардиром турніру, але програвав то фінал «Црвені Звєзді», то півфінал «Бенфіці».

А про «Мілан» тієї пори говорили, що хто сьогодні заб'є клубу Берлусконі, завтра одягне його футболку. Навіть нинішні «Ман Сіті» і «ПСЖ» відпочивають на тлі того, як «россонері» купували зірку за зiркою: на момент переговорів з Папеном на «Сан-Сіро» вже грали ван Бастен, Райкаард, Гулліт, Бобан і Джанлуїджі Лентіні, якому тільки автокатастрофа завадила стати настільки ж великим гравцем. Все це при великому Фабіо Капелло, який склав з Тассотті, Костакурти, Барезі і Мальдіні, можливо, найсильнішу оборону в історії футболу.

Папен в першому ж сезоні розділив з ван Бастеном статус найкращого бомбардира команди, але таким же значущим гравцем в новому клубі не став. Багато в чому йому завадили травми і ліміт на легіонерів: тоді в європейських чемпіонатах не можна було випускати на поле більше трьох іноземців. Проте, своєї мети він домігся: в сезоні-93/94 «Мілан» виграв Кубок Чемпіонів, а француз забив чотири голи в шести матчах. Після цього Жан-П'єр поїхав в «Баварію» за ціною, що приблизно в п'ять разів поступалась тій, яку за нього викладав «Мілан».

Ален Бокшич

Звідки: «Марсель»
Куди: «Лаціо»
Коли: 1993 рік
За скiльки: еквівалент 9 900 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 153 164 269 фунтів

І ще один трансфер з «Марселя» в Італію. Parmalat тільки-тільки освоювався в Римі: тим же літом на «Олімпіко» переїхали П'єрлуїджі Казірагі, Роберто ді Маттео й Лука Маркеджані, але головним уловом Серджо Краньотті виглядав саме Бокшич. Найкращий бомбардир переможця Ліги чемпіонів – чи потрібно що-небудь до цього додавати?

Додам, втім, що Ален забив 23 голи за сезон Ліги 1, а в ЛЧ відзначився шістьма голами в восьми матчах. На момент переходу йому було всього 23 роки, він вже зарекомендував себе на топ-рівні – тобто не дивно, що за нього виклали гроші в районі світового рекорду. Той факт, що у Бокшича була велика історія травм (наприклад, сезон-91/92 він майже повністю пропустив) панів з «Лаціо» не бентежив.

Що сказати: вони помилилися. Сезон в «Марселі» так і залишився єдиним, по ходу якого Бокшич зіграв хоча б в тридцяти турах чемпіонату – ані в «Лаціо», ані в «Ювентусі», ані в «Міддлсбро» Ален не зміг на сто відсотків реалізувати свій талант через травми. Безумовно, Ален був дуже корисним гравцем на полі і допоміг обом італійським грандам виграти скудетто, але… Просто подивіться на суму з урахуванням інфляції. «Лаціо» виплачував колосальні гроші, щоб роздобути лідера на довгі роки, а Бокшич забив за клуб лише 43 голи за шість сезонів.

Роналдо

Звідки: «Інтер»
Куди: «Реал»
Коли: 2002
За скiльки: еквівалент 40 500 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 155 210 616 фунтів

Якщо Бокшичу травми завадили заграти в «Лаціо», то Зубастику – ймовірно, стати найвеличнішим гравцем в історії футболу. Саме в «Інтері» він отримав свої найжорстокіші травми, після яких ребром постало питання: чи здатний бразилець в принципі витримувати навантаження професійного спорту. Але коли Роналдо чудово відіграв чемпіонат світу-2002, додав до золотої медалі турніру статус кращого бомбардира і міг рахувати дні до вручення йому Золотого М'яча, стало ясно – він в змозі пiдсилити будь-яку команду.

За фактом, Роналдо став передостаннім перед Бекхемом трансфером для «Галактікос» й останнім однозначно успішним. Два чемпіонські титули, 118 голів у 194 матчах, перемога в бомбардирських перегонах Прiмери в сезоні-2003/04 – його зв'язка з Раулем була чудовою. Ішов Зубастик через конфлікт з Капелло, який здорово його обмежував, але й це вийшло на краще: возитися зі старіючим і хворим бразильцем довелося вже «Мілану».

Зінедін Зідан

Звідки: «Ювентус»
Куди: «Реал»
Коли: 2001
За скiльки: еквівалент 69 750 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 157 531 382 фунти

«Реал» купував не гравця – він купував місце в пантеоні. За попередні два сезони «бланкос» виграли Лігу чемпіонів і чемпіонат – і ви можете собі уявити, щоб, наприклад, «Ліверпуль» цього літа погодився б бити всі трансферні рекорди заради, наприклад, Мессі? Флорентіно Перес створював на «Бернабеу» справжнє сузір'я – він і Фігу відразу після перемоги в ЛЧ підписав головним чином з цією метою.

Команда мрії з Зіданом, Фігу, Раулем, Роберто Карлосом, а через рік і Роналдо була створена. Вона виграла тільки одну Лігу чемпіонів, а в гірші часи переживала і боротьбу за зону ЛЧ з Кейрушем, і дві зміни тренера за сезон, але успіх тих «Галактікос» значущий за будь-яких кубків і медалей. Завдяки сузір'ю великих майстрів на «Бернабеу» «Реал» завоював величезну кількість фанатів по всьому світу, що дозволяє завжди, незалежно від результатів, бути одним з найприбутковіших клубів світу. І, звичайно, в цьому величезна заслуга людини, який переїхав в Мадрид у статусі чемпіона світу і Європи, а потім подарував «Реалу» дев'ятий Кубок Чемпіонів, забивши геніальний гол «Байєру».

Ріо Фердiнанд

Звідки: «Лідс Юнайтед»
Куди: «Манчестер Юнайтед»
Коли: 2002 рік
За скiльки: 41 400 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 158 659 741 фунт

Як же довго цей трансфер був найдорожчим в історії футболу для захисників! «Лідс», який за рік до цього грав у півфіналі Ліги Чемпіонів, йшов на дно під гнітом величезних фінансових боргів: протягом року команду покинули ще й Роббі Кін, Джонатан Вудгейт, Лі Бойєр і Роббі Фаулер. За Фердiнанда «павичі», проте, торгувалися до останнього: всім було абсолютно очевидно, що у них в команді є захисник з потенціалом ідеальної гри на років десять. Вийшло навіть більше: за дюжину років на «Олд Траффорд» Ріо допоміг виграти шість чемпіонських титулів і викликав серйозні нарікання хіба що в останній сезон, при Мойесi.

Гарет Бейл

Звідки: «Тоттенхем»
Куди: «Реал»
Коли: 2013
За скiльки: 90 000 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 166 605 071 фунтів

Думка, що «Реалу» не варто було купувати Бейла, стала останнім часом занадто поширеною. Звичайно, контракт з Гаретом не варто було продовжувати – тоді б «бланкос» не вели б зараз принизливі переговори з гравцем, який готовий хоч жодної гри в найближчі два роки не провести, тiльки б викачати з клубу максимум грошей. Втім, ніхто про це не згадував, коли ідеальний атлет, який витягав в ЛЧ навіть бездарний «Тоттенхем» Віллаш-Боаша, виграв чотири ЛЧ за п'ять років і здорово допоміг в завоюванні як мінімум двох «капловухих».

Ромаріо

Звідки: ПСВ
Куди: «Барселона»
Коли: 1993 рік
За скiльки: еквівалент 10 800 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 167 088 293 фунти

Це той випадок, коли суму, виплачену за гравця, варто привести і в оригінальній валюті. В історію увійшли слова Христо Стоїчкова: «Трясця! На нього витратили 600 мільйонів песет! Краще б взяли 200 мільйонів і купили Любослава Пєнєва». У 1993-му році «Барселона» зважилася посилити атаку зіркою збірної Бразилії, яка п'ять попередніх сезонів провела в ПСВ.

Результат можна описати просто: Ромаріо подарував казку. Слів недостатньо, щоб описати всю ту магію, яку творив бразилець в синьо-гранатовiй футболці – часом здавалося, що впоратися з ним неможливо. І це не мої слова - сам Алекс Фергюсон висловився про зв'язку бразильця з Стоїчковим: «Не уявляю, як їх зупинити». Як наслідок, «Барселона» виграла чемпіонат, здобувши в тридцяти останніх турах 28 перемог, а Ромаріо став найкращим бомбардиром з тридцятьма м'ячами. Не пощастило бразильцеві, що 1994-й рік став останнім, коли Золотий М'яч вручали тільки європейцям – титул пішов Стоїчкову, але немає ніяких сумнівів, що якби розширення до світового масштабу відбулося трохи раніше, дорогоцінний титул дістався б бразильцю.

Але, як завжди в таких випадках, було одне «але». Ромаріо не просто не цікавив режим – як висловився Стоїчков, «Його цікавили тільки футбол і секс. У нього були великі проблеми через його спосіб життя». Він не заїжджав на базу перед матчами, вимагав від Кройфа відпустити його на карнавал і в упор не помічав партнерів, окрім Христо. Остаточно перестав цікавитися європейським футболом Ромаріо після перемоги на чемпіонаті світу – тоді він спочатку повернувся в «Барсу» з запізненням, а потім просто зажадав себе продати. Більше на такий рівень він так ніколи і не вийде: буде грати яскравими, але відрізками, внаслідок чого навіть не потрапить на ЧС-2002.

Кріштіану Роналду

Звідки: «МЮ»
Куди: «Реал»
Коли: 2009 рік
За скiльки: 84 600 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 195 166 553 фунтів

Ось він, гравець, стосовно якого навiть розпухла завдяки інфляції сума не залишає сумнівів: хто-хто, а він ці гроші відпрацював. Егоманьяк, який ніколи не визнавав і не визнає, що в світі є хтось кращий за нього, вже приїжджав на «Бернабеу» видатним гравцем, але примудрився стати там ще краще. Гра головою, атлетизм, грамотність пересувань серед оборонних порядків суперника – все це у Роналду в білій футболці стало ще краще. Як підсумок – 450 голів за «Реал», чотири перемоги в Лізі Чемпіонів і стільки ж Золотих М'ячів.

Неймар

Звідки: «Барселона»
Куди: «Парі Сен-Жермен»
Коли: 2017 рік
За скiльки: еквівалент 199 800 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 202 025 615 фунтів

Бразилець, між іншим, набив за новий клуб вже сто очок за системою «гол плюс пас», причому для цього йому знадобилося всього 75 ігор. Він дійсно крутий і по техніці, і по розумінню гри, і по вмінням вирішити конкретний епізод… І, тим не менш, все цеані краплі не допомагає відігнати думку, що разом «ПСЖ» і Неймар просто даремно витрачають один на одного час.

Скандал з Кавані з приводу того, хто заслуговує виконувати пенальті; абсолютно унікальні привілеї на кшталт заборони іншим гравцям грубо грати проти нього на тренуваннях; загадкові травми кожен березень, коли його сестра відзначає день народження… Перебування Неймара в Парижі включило в себе стільки нефутбольних моментів, що це більше нагадує якусь мелодраму, а не спорт.

Неймар був щасливий в «Барселоні». Він грав в атаці з ідеальними партнерами, вигравав титули і показував свій максимум, був головним претендентом на те, щоб перервати двовладдя Мессі і Роналду на футбольному троні. Він купився на гроші «ПСЖ», почав заробляти величезні гроші, але тепер не головна зірка навіть в своєму клубі. Тому він і хотів минулого літа повернутися в «Барсу», тому й не хоче продовжувати контракт… Любов не можна купити і в футболі теж.

Джанлука Віаллі

Звідки: «Сампдорія»
Куди: «Ювентус»
Коли: 1992 рік
За скiльки: еквівалент 14 850 000 фунтів
З урахуванням інфляції: 209 011 684 фунтів

І все ж найбожевільнiша трата в історії – це не Неймар. Це підступний хід, практично диверсія для команди, за яку тільки закінчував перший сезон Олексій Михайличенко.

«Ювентус» не просто прагнув стати сильніше – він намагався позбавити головного козиря одного з конкурентів. Такої зв'язки, як Віаллі-Манчіні, не було та до переходу Ромаріо не буде у всій Європі – «Сампдорія» без Джанлуки фактично позбавлялася статусу суперклубу. «Я завжди говорив йому, що Роберто пощастило грати зі мною – я можу забити навіть після найбільш корявого пасу», - жартував Віаллі. «А я говорив, що це йому пощастило – після моїх передачі залишалося тільки підставити ногу» - відповідав Манчіні.

Ні до, ні після «Сампдорія» не була настільки сильна, як з цією парою. З нею та Вуядіном Бошковим біля керма генуезцi виграли єдиний Кубок Кубків у сезоні-89/90, єдиний чемпіонат в сезоні-90/91 і вийшли в єдиний свій фінал Кубка чемпіонів у сезоні-91/92. А «Ювентус» закінчував тим часом уже шостий сезон без чемпіонства і потребував топ-пiдсилень…

Сума, яка була за мірками 1992 року просто неймовірною, включила всі можливі націнки: за зірку, за трансфер з суперклубу, за трансфер до клубу, який був явно слабкіший на момент переходу. Результат? Результату довелося почекати ще два роки: через адаптацію і травми Джанлука за цей час забив всього десять разів, але його 17 м'ячів в чемпіонаті-94/95 дозволили «Юве» повернути нарешті скудетто, а два голи «Нанту» в півфіналі ЛЧ допомогли виграти єврокубок, який досі залишається для «бьянконері» останнім в історії.

Дорослішання дель П'єро не залишило 32-річному форварду місця в складі «Ювентуса». Він поїхав до «Челсі», де встиг попрацювати навіть граючим тренером і саме в такій якості привів «синіх» до виграшу Кубка Англії і Кубка Кубків. За фактом, Джанлука провів на «Делле Альпі» всього два хороших сезони, але… Не все вимірюється цифрами та балами. Такі угоди, як Віаллі, повернули «Ювентус» на вершину.

Віталій Пасічний