Історія єврокоефіцієнтів. Коли «Чорноморець» був корисніший за «Динамо» та «Шахтар»

Футбол України 24 Березня, 14:22 2138
Історія єврокоефіцієнтів. Коли «Чорноморець» був корисніший за «Динамо» та «Шахтар» | 19-27
Одеська команда тричі ставала найкращою в Україні в сезонному розрізі набору очок до ТК.

В загальному графіку вкладу очок до Таблиці коефіцієнтів одеський «Чорноморець» займає серед українських команд лише п'яту позицію, однак, попри це, можна говорити про доволі високу ефективність одеситів у єврокубках.

«Моряки» провели на міжнародній арені сім кампаній і у трьох з них ставали головними постачальниками євроочок для України. Втім, середній показник набору командою очок дорівнює 4,571 – доволі низьке значення. Все псують два сезони, під час яких одесити вдовольнялися плінтусним мінімумом.

Історія єврокоефіцієнтів. Коли Чорноморець був корисніший за Динамо та Шахтар - изображение 1

Це сезони 2006/07 та 2014/15. Другий став взагалі трагічним для клубу «Чорноморець», однак про це – пізніше. Спершу скажемо про невдалий сезон 2006/07, який став для Одеси першим і єдиним єврокубковим на проміжку часу від 1997-го до 2013-го років. «Моряки» стали в Україні третіми й отримали право стартувати у кваліфікації Кубка УЄФА. Суперник в другому раунді був цілком прийнятним, однак жодного разу перемогти «Вадуц» так і не вдалося. Дві нічиїх по 0,5 бала й сформували тогорічний вклад «Чорноморця» до Таблиці коефіцієнтів. Адже у двох поєдинках з тель-авівським «Хапоелем» в першому основному раунді турніру одеська команда зазнала двох поразок.

Ну а сезон 2014/15 виявився ще гіршим – але на це були об'єктивні причини. Це було болісне падіння після неймовірного злету. Це був початок кризи в одеській команді зокрема і в українському футболі загалом. Опинившись на міжнародній арені як п'ята команда УПЛ, «Чорноморець» програв на першій же своїй стадії – «Спліту» в третьому кваліфікаційному раунді ЛЄ. Вдалося зачепитися за домашню нічию і 0,5 бала до ТК.

Небагато «Чорноморець» набрав і в сезоні 1994/95, але тоді важко було від когось, окрім «Динамо», вимагати прориву. З «Грассхоппером» одесити обмінялися перемогами в 1/16-й фіналу Кубка Кубків і тодішня схема нарахування євроочок дозволила збагатитися одразу двома балами. Це був третій історичний мінімум «моряків» і перша ланка унікального для команди ланцюжка. Ланцюжка з трьох сезонів поспіль (1994/95, 1995/96, 1996/97), під час яких «Чорноморець» грав на євроарені й приносив Україні очки. Ні до того, ні після того зв'язати докупи понад два сезони не вдавалося.

Сезон 2013/14 видався унікальним для «Чорноморця» завдяки прориву на міжнародній арені. Команда розпочала свій шлях з другого кваліфікаційного раунду Ліги Європи, а завершила його аж в 1/16-й фіналу турніру, драматично поступившись французькому «Ліону» з мінімальним рахунком 0:1 у двох поєдинках. Тоді «моряки» здобули шість перемог і тричі зіграли внічию, набивши рекордні для себе 11,5 балів. Солідно, але могло бути й ліпше, зважаючи на той факт, що у кваліфікації одесити програли гостьові ігри «Дачії» та «Скендербеу» – командам, які були нижчими за потенціалом, аніж колектив Романа Григорчука.

Історія єврокоефіцієнтів. Коли Чорноморець був корисніший за Динамо та Шахтар - изображение 2

Власне, не вистачило бодай однієї нічиєї у цих двох поєдинках, аби записати до свого активу й четвертий сезон з передовою позицією у ТК в площині української Асоціації. 11,5 вистачило для того, аби залишити за спиною «Динамо» і «Шахтар», але на 0,5 бала більше набрав «Дніпро». До речі, «Дніпро» – одна з трьох українських команд (ще – «Динамо» та «Шахтар»), які випереджають «Чорноморець» за показником кількості сезонних перемог щодо вкладу у Таблицю коефіцієнтів.

Інші три сезони (1992/93, 1995/96 та 1996/97) видалися для Одеси пам'ятними в тому плані, що команда ставала сезонним лідером за показником вкладу до української частки Таблиці коефіцієнтів (6, 7 і 4 бали відповідно). Ба більше, сім очок, набитих «Чорноморцем» в сезоні 1995/96 (дві перемоги над «Хіберніанс» у кваліфікації, перемога над «Відзєв» в 1/32-й і нічия з «Лансом» в 1/16-й Кубка УЄФА) залишилися в історії як національний рекорд першої п'ятирічки. Згодом, за два роки, його перевершить «Динамо», на початку двотисячних – «Шахтар», і лише пізніше – «Дніпро», «Металіст» та «Ворскла».

Історія єврокоефіцієнтів. Коли Чорноморець був корисніший за Динамо та Шахтар - изображение 3

В історії України на міжнародній арені було дванадцять сезонів, в яких одна з команд приносила Асоціації більш ніж половину загального сезонного рейтингу. «Динамо» робило це п'ять разів, «Шахтар» – чотири рази (але з шансами наздогнати «Динамо» вже в цьому році), а на третьому місці розташувався «Чорноморець», маючи в активі два такі сезони (1992/93 та 1996/97). Крім грандів і одеських «моряків», бути «монополістом» сезону вдавалося «Дніпру», у якого один такий футбольний рік.

стягом незалежної України «Чорноморець» станом на сьогодні провів на міжнародній арені 36 матчів, чотирнадцять разів переміг, дев'ять разів зіграв унічию (тринадцять поразок). 32 набрані очки до Таблиці коефіцієнтів дозволяють одеситам впевнено утримувати п'яту сходинку в графіку найкращих євробійців України й найближчим часом позиція одеситів не зміниться.