Про київське «Динамо» багато говорять в контексті пониження рівня. Говорять про невиразний малюнок гри, про низьку індивідуальну якість гравців, про проблеми з психологією і тренерську кризу. Попри це, команда продовжує боротися за зону Ліги чемпіонів і не позбулася статусу гранда та одного з претендентів на найвищі місця.
Однак якщо проаналізувати картину набору єврокоефіцієнтів, то для «Динамо» знайдеться мало виправдань. Факти лише підкреслюють кризу і наголошують, що за підсумком сезону 2019/20 столичні повернулися до рівня початку й середини дев'яностих – туди, де нинішні 6,5 балів виглядали б природно й органічно.
Отже, 6,5 (нічиї з «Брюгге», «Лугано» (двічі) і «Копенгагеном» (двічі), перемога над «Мальме») – це історичний мінімум киян за останніх дванадцять років. Менше до Таблиці коефіцієнтів столичні додавали востаннє у сезоні 2007/08, коли були дві впевнених перемоги над «Сараєво» у кваліфікації ЛЧ, бонус за вихід в групу (три бали) і… шість поразок у квартеті. Завдяки бонусу і кваліфікації «Динамо» вибило п'ять балів – не набагато менше, аніж в поточному сезоні. Але тоді, ще раз підкреслимо, програло шість з шести поєдинків в групі. Суперниками були не «Мальме», «Лугано» і «Копенгаген», а МЮ, «Рома» та «Спортінг».
Реальний провал був в сезоні 2005/06, коли «Динамо» вилетіло з єврокубків з 0,5 бала за нічию і поразку в протистоянні з «Туном». В сезоні 2001/02 також було менше нинішнього показника (5,5), адже, пройшовши у кваліфікації «Стяуа» (перемога і нічия), столичні в групі з «Боруссією» Дортмунд, «Боавіштою» і «Ліверпулем» набрали лише три очки (нічия і перемога). Бонус за вихід в групу тоді давали скромний – лише один бал. Тож у підсумку сформувалися 5,5 очка до Таблиці коефіцієнтів.
Сезоном раніше були п'ять балів за дві нічиїх у кваліфікації Ліги чемпіонів (з «Црвеною Звездою», по 0,5 бала за кожну), перемогу над «Андерлехтом» в групі та нічию з МЮ (ще був один бонусний бал). Ті п'ять балів, разом з п'ятьма очками, вибитими в сезоні 2007/08, залишаються другим історичним мінімумом «Динамо» з 1997-го року. Нинішні 6,5 бала – п'ятий найгірший результат за останніх 23-и роки виступів «Динамо» на міжнародній арені.
Чому, власне, в заголовку говоримо про початок і середину дев'яностих? Бо 6,5 бала гармонійно вписалися б в картину першої «динамівської» (і української загалом) п'ятирічки у єврокубках. Починаючи з сезону 1992/93 (дебютного для нашої Асоціації) і до сезону 1996/97 включно, «Динамо» набирало в середньому по три бали (максимум – шість, мінімум – один). «Чорноморець» під час цього періоду вибивав сім і шість балів, «Дніпро» – шість балів. А уже з сезону 1997/98 включно у Таблиці коефіцієнтів навпроти наших команд почали з'являтися воістину гросмейстерські показники – 17; 18; 19,5; 9; 10,5 і так далі. П'ятирічку єврокубкової «бідності» перервало саме «Динамо», яке нині, бувши учасником групового етапу, ледь-ледь випередило за підсумком «Зорю» (4 бали), яка не просунулася далі кваліфікаційних раундів.
До речі, невдалим виступом у Лізі Європи «Динамо» перекреслило теорію про те, що для посереднього рівня клубів з точки зору набору очок до Таблиці коефіцієнтів вигідніше виступати у другому за престижністю клубному міжнародному турнірі. Мовляв, легше набирати очки. Якщо припустити, що «Динамо» пройшло б «Брюгге» з нічиєю і перемогою (1,5 бала), а потім здолало б ЛАСК у раунді плей-офф (суперник того ж «Брюгге») з однією перемогою і поразкою, або ж з двома нічиїми й вигіднішою різницею м'ячів (один бал), то навіть шість поразок в групі ЛЧ гарантували б киянам тих самих 6,5 очка (1,5+1+4 бонусних).
Хоча це, мабуть, виняток з правила. В Лізі Європи командам рівня «Динамо» таки легше набирати очки.
Саме цей скромний виступ у єврокубках став однією з причин того, що «Шахтар» за підсумком поточного сезону обійшов «Динамо» в площині загального вкладу до української Таблиці коефіцієнтів. Цей сезон став другим за останню п'ятирічку, коли «гірники» набрали вдвічі більше, аніж «Динамо». І четвертим таким сезоном в історії загалом. «Динамо» шість разів перевершувало «Шахтар» більш ніж вдвічі, але за останніх шістнадцять сезонів лише раз набрало більше «Шахтаря».
Ігор Семйон
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!