Сергій Рафаїлов пропрацював на посаді генерального директора «Зорі» трохи більше 10 років - за українськими мірками цифра, якщо і не фантастична, то близька до цього точно. В умовах нашої постійної нестабільності, яка проявляється у всіх сферах життя, віддати десятиліття на роботу в одному проекті - вже своєрідне досягнення. Ще важливіше те, що сталося з луганчанами за ці 10 років. Сезон-2009/10 «Зоря», нагадаємо, завершила на 13-му місці з 16 команд-учасниць. В останні ж роки «чорно-білі» незмінно перебувають у верхній частині турнірної таблиці, і після зникнення з футбольної карти України «Металіста» і «Дніпра», називаються багатьма тією самою «третьою силою» в нашому чемпіонаті після «Шахтаря» та «Динамо».
Звичайно, якщо говорити про чисто спортивні успіхи «Зорі» за останні роки, то неймовірно велика заслуга в цьому належить Юрію Вернидубу, який ретельно і скрупульозно вибудовував колектив, здатний до серйозних звершень. Однак тренер навряд чи зміг би досягти успіху, не маючи підтримки з боку керівництва, яку йому забезпечував Сергій Рафаїлов. Втім, відносини цих двох людей, судячи з усього, завжди були далекі від ідеальних, але протягом серйозного періоду часу вони вміли знаходити належний баланс, що йшло виключно на користь «Зорі».
Перший дзвіночок про те, що в «Зорі» щось буде кардинально змінюватися, пролунав наприкінці минулого сезону, коли Юрій Вернидуб покинув пост головного тренера команди, а Сергій Рафаїлов, коментуючи цю подію, сказав про якийсь «ефект втоми тренера і футболістів від тренера». Мабуть, саме таким цитатам сьогодні ми будемо приділяти більшу увагу, оскільки вони в спробах зрозуміти, яке ж майбутнє у «Зорі», означають набагато більше, ніж інші куди більш розкручені репліки Рафаїлова, як, наприклад, про представників нетрадиційної сексуальної орієнтації.
Вже тоді, після відходу Вернидуба, виникло питання - якщо команда і клуб втомилися від тренера, так не відбувається подібне й в контексті персони генерального директора? Відповідь на нього, як показав час, прийшла досить скоро - спершу в пресі замигтіли чутки про швидкий відхід Рафаїлова з посади, а потім функціонер і сам підтвердив відхід з «Зорі» 26 березня.
За неофіційною інформацією (а іншу у випадку з «Зорею» рідко коли можна мати у розпорядженні, адже на сайті луганського клубу досі немає жодного слова про відхід одного з керівників), Рафаїлов ще 12 березня написав заяву про відхід з клубу, направивши її кур'єрською доставкою в Київ на ім'я власника і президента «Зорі» Євгена Геллера. Як і належить за законом, після цього Рафаїлов сумлінно відпрацював 14 днів, а потім з чистою совістю закрив луганську главу у власній кар'єрі...
Чому Рафаїлов покинув «Зорю»? Напевно, тут краще дочекатися того моменту, коли сам Сергій Васильович вважатиме за потрібне про це розповісти. Однак вже зараз активно говорять про те, що між Рафаїловим та Геллером пробігла «чорна кішка». Наскільки об'єктивною є ця інформація, судити складно, не будучи присутнім безпосередньо при спілкуванні між генеральним директором і президентом, однак сам факт того, що заяву про звільнення з «Зорі» Рафаїлов направляв босові поштою, дотримуючись всього необхідного у таких випадках офіціозу, вже говорить на користь версії про не найкращі ділові контакти між цими двома персонами.
Сам по собі Рафаїлов - людина дуже неоднозначна не тільки в історії «Зорі», а й для всього українського футболу в цілому. Досить згадати, яким чином розвивався луганський клуб в останні роки. Спершу в «Зорі» робили ставку на орендованих гравців з академії «Шахтаря», яка зіграла, що й посприяло висуненню «чорно-білих» до когорти лідерів УПЛ. Однак потім у відносинах донеччан і луганчан намітилася явна криза, якщо не сказати навіть «льодовиковий період». Що послужило початком для подібного, зараз розбиратися не будемо, бо правда у кожного все одно буде своя, але всі прекрасно пам'ятають слова Паулу Фонсеки на адресу «Зорі», а також репліки Юрія Вернидуба та Сергія Рафаїлова, який в якійсь мірі навіть переступив межу, дозволивши собі відверто образливі випади в бік португальця.
Трохи раніше не витримали нерви у Юрія Вернидуба, який допустив, прямо кажучи, некоректні для публічної площини порівняння на адресу телеканалів «Футбол», після чого був змушений шукати якісь виправдання своїм словам, не виглядаючи досить переконливим. По суті, все, що відбувалося у той час, було нічим іншим, як справжньою інформаційною війною між «Зорею» та «Шахтарем», проте саме вона дозволила луганчанам зробити наступний крок у розвитку, але вже не без допомоги «Динамо», яке надало кількох гравців в оренду. Однак, як здається, Рафаїлов, незважаючи на всі його досягнення перед «Зорею», надмірно захопився «бойовими діями»...
Подейкують, що президент «Зорі» Євген Геллер останнім часом мав претензії і до безпосередньої діяльності Рафаїлова на посаді генерального директора. Зокрема, боса луганчан нібито не влаштовувала фінансова робота клубу, а саме - відсутність гучних і якісних з фінансової точки зору вихідних трансферів, які б дозволяли «Зорі» наповнювати бюджет і не залазити в кишеню головного інвестора. Крім того, Рафаїлов до останнього залишався гострим на язик і не йшов від яскравих для преси і відверто заважаючих для встановлення хороших ділових контактів з іншими футбольними суб'єктами коментарів. Дійшло навіть до того, що Рафаїлову чимось не догодив президент першолігового «Інгульця» Олександр Поворознюк, якого тепер уже колишній гендиректор «Зорі» охарактеризував, як «неадекватну людину».
Виживати в такий непростий час в атмосфері, коли навколо тебе більшість відверто вороже налаштованих осіб, дуже непросто. По суті, у «Зорі» в останні роки вдавалося непогано і плідно співпрацювати тільки з «Динамо», в стані якого луганчани навчилися, як колись в «Шахтарі», знаходити непотрібних футболістів, а потім робити їх чи не ключовими діамантами української прем'єр-ліги (Лєднєв, Михайличенко, Тимчик, Русин). Однак в поточному сезоні і тут все виявилося не настільки однозначним - нині «Зоря» і «Динамо» є прямими конкурентами за другу путівку від України до Ліги чемпіонів. Що це означає з фінансової точки зору, говорити, мабуть, зайве, а на фоні з призупиненням сезону через пандемію коронавірусу, ще й виникла ситуація, при якій доля другого місця цілком може вирішуватися не на футбольних полях, а в кабінетах, що може привести лише до конфліктних ситуацій між луганчанами і киянами, після чого про колишню дружбу всі швидко забудуть...
Можливо, головний інвестор «Зорі» для себе вже прийняв якісь доленосні рішення, які і виявилися не до душі Рафаїлову. З урахуванням ієрархії, останньому банально могли сказати або змиритися, або піти. Про обраний Сергієм Васильовичем варіант всі ми вже прекрасно знаємо...
Відхід Рафаїлова однозначно призведе до змін у «Зорі». Колишнього гендиректора багато і часто обґрунтовано критикували - зокрема, за небажання зробити сучасний і інформативний клубний сайт замість явного «привіту з 90-х», або впевненість в тому, що «футболістам головне - не уболівальникам сподобатися, а президенту». Можливо, призначення нового генерального директора в «Зорі» призведе до того, що в цих питаннях ситуація зрушиться з «мертвої точки», але далеко не факт, що в клубі не наступлять й інші, ще більш доленосні, зміни.
Зокрема, вже наступного літа «Зорю» може покинути Віктор Скрипник, запрошення якого було ідеєю Рафаїлова. Цей фахівець чудово проявив себе на тренерському містку луганчан, безболісно замінивши Юрія Вернидуба. Тому не дивні чутки про інтерес до персони Скрипника з боку багатьох інших команд. Подейкують, що в контракті тренера є пункт про відступні в 500 тисяч євро або доларів. Навряд чи це стане серйозною перешкодою для зацікавленого в послугах Скрипника клубу. Сам коуч може висловити бажання покинути «Зорю», якщо побачить, що зі зміною гендиректора клуб змінить і свою філософію - зокрема, кадрово-трансферну.
При Рафаїлові «Зорі» вдавалося співпрацювати з «Шахтарем» і «Динамо», орендуючи у тих перспективних футболістів і виводячи їх згодом на якісно новий рівень. Крім того, клуб навчився продавати своїх гравців, а на виручені кошти жити і навіть дозволяти собі інші недорогі покупки. Якщо уявити, що чутки про претензії Геллера до фінансового аспекту діяльності Рафаїлова правдиві, то новому генеральному директору буде потрібно чимало часу, щоб якісно перебудувати роботу в цьому напрямку. Якщо ж у цей період будуть відсутні призові від УЄФА, або прямі інвестиції від власника, то на «Зорю» може очікувати серйозний спад. І чи буде новий гендиректор клубу битися за свої ідеї так само відчайдушно, як це робив Рафаїлов, - ще велике питання...
«У мене посада така, що я багато конфліктую», - саме так характеризував свою роботу в «Зорі» Сергій Рафаїлов. Конфлікти для нього були нормою і природними подіями на шляху клубу нагору. Можливо, що саме вони в якійсь мірі і дозволяли колишньому гендиректору клубу довгі роки демонструвати успішну якість менеджменту. Очевидно, зараз «Зоря» може обрати шлях безконфліктності, однак чи дозволить він луганчанам залишатися ефективним конкурентом для «Шахтаря» і «Динамо», які звикли вести досить агресивну боротьбу за «місце під сонцем» в УПЛ?..
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!