Найделікатніше питання, або Якою має бути зарплата футболіста

Світовий футбол 31 Березня, 13:07 2545
Найделікатніше питання, або Якою має бути зарплата футболіста | 19-27
Колись було правило - якщо гравець отримав за гру суму, яка перевищує його витрати на участь в матчі, порушника чекала дискваліфікація.

Під час пандемії коронавірусу і часу, коли половина світу знаходиться на карантині, часто можна почути порівняння зарплат медиків і футболістів, наукових співробітників і спортсменів з інших елітних видів спорту. Звичайно, не на користь медиків ці порівняння. Тим більше, що в ці важкі дні лікарі буквально ризикують життям, отримуючи несуттєву винагороду за свою працю.

У багатьох клубах добровільно гравці погоджуються на зниження зарплат, багато хто з них жертвують кошти організаціям, які борються з COVID-19. Можуть собі дозволити. Доходи футболістів в топ-чемпіонатах обчислюються десятками мільйонів доларів. За свою кар'єру «зірка» футболу може забезпечити безбідне існування не тільки собі, а й своїм нащадкам. Але так було не завжди. Зараз ми згадаємо історії про доходи професіоналів, що виходили на футбольні поля в позаминулому столітті.

Навряд чи хтось може назвати ім'я першого футболіста, який отримав гроші за свою гру. Були часи, коли фінансове стимулювання не заохочувалося, адже за гроші легко можна було переманити гравця з одного клубу в інший. Проте, вже в 70-і роки XIX століття професіонали існували, а щоб «замести сліди», власники клубів оформляли їх на яку-небудь роботу, де гравець ніколи не з'являвся.

Найделікатніше питання, або Якою має бути зарплата футболіста - изображение 1

Тепер найцікавіше - скільки ж платили футболістам? В Англії серед уболівальників поширена легенда: в кінці XIX століття за клуб «Халлем» виступав якийсь Біллі Мосфорт. Під час матчу з командою «Шеффілд Уенсдей» хтось із уболівальників закричав з трибуни: «Біллі, якщо перейдеш до нас, отримаєш 10 фунтів і безкоштовну випивку на цілий тиждень». Мосфорт покинув поле, а через декілька хвилин повернувся в гру в футболці суперника.

Ще одна давня байка згадує скандал з гравцем клубу «Дарвін» Фрегі Сутером, справа була в 1879-му році. Підозру у громадськості викликав той факт, що після переходу в цю команду, Сутер закинув свою роботу муляра. Значить, за гру отримував прибуток не менше, а на ті часи це були дуже солідні гроші.

У 1884-му році керівництво клубу «Престон Норт Енд» було звинувачено в тому, що виплачує своїм гравцям гроші за гру. Команду виключили з Футбольної асоціації Англії. Правда, це викликало гнів уболівальників. У наступному році Футбольна асоціація офіційно дозволила платити гроші гравцям - справжнє революційне рішення, можливо, одне з вирішальних для «гри мільйонів».

До 1885 року в англійському футболі діяло правило: якщо гравець отримав за гру суму, яка перевищує його витрати на участь в матчі, порушника чекало дискваліфікація!

Найделікатніше питання, або Якою має бути зарплата футболіста - изображение 2

Першим офіційно зареєстрованим професійним клубом, який став платити зарплату гравцям, став «Блекберн Роверс». У сезоні 1885/1886 він виплатив футболістам аж 615 фунтів. Відомо, що більше всіх отримували Джеймс Форест і Джозеф Лофтхауз - по 1 фунту стерлінгів в тиждень. У 1889-му році найбільш високооплачуваним футболістом Англії став Нік Росс з «Престона», він отримував 10 фунтів на місяць. Для порівняння - в той час хліб коштував приблизно 0,03 фунта, а літр молока 0,06 фунта.

Як і зараз, небагаті клуби висловлювали обурення і вимагали урізати непомірний апетит футбольних зірок. Переворот в професійному футболі зробив голкіпер «Шеффілда Юнайтед» Вільям Фулк. В середині дев'яностих років XIX століття він зажадав від власників клубу оплачувати ще й той час, коли в чемпіонаті настає перерва. Керівництво пішло на поступки, правда, під час відпочинку зарплата була істотно нижчою.

На початку минулого століття найбагатшими футболістами вважалися гравці лондонського «Арсеналу». Кращі з них отримували по 7 фунтів в тиждень, а з преміальними виходило і до 10 фунтів. Звичайно, неможливо порівнювати зарплати сучасних гравців з даними позаминулого століття, та й рівень футболу тоді був зовсім іншим, навантаження, інтенсивність і багато іншого. Проте, як все починалося і до чого прийшло, і можна тільки здогадуватися, як будуть рости заробітні плати в подальшому.

Напевно, не зовсім коректно порівнювати зарплати українських гравців зараз, але до війни і російської агресії в 2013-му році професійний футболіст в Україні в середньому отримував 6 тисяч доларів на тиждень. В Англії в 2013-му році середня зарплата гравця АПЛ становила 67 тисяч доларів на тиждень. У 2019 му році ця сума зросла приблизно на 10 відсотків.

Наостанок зазначимо, що найбільша для спортивних команд в світі зарплатна відомість у «Барселони» - 427 мільйони євро за сезон.