«Зоря» у Лізі чемпіонів? Що з цього може вийти

Футбол України 2 Квітня, 16:59 3226
«Зоря» у Лізі чемпіонів? Що з цього може вийти | 19-27
В цій темі спробуємо абстрагуватися від гіпотез, передбачень, прогнозів щодо відновлення сезону, а також не вигадуватимемо велосипеда на кшталт «відмотування» чемпіонату на один тур назад, якщо турнір все ж не продовжать.

Маємо факти: до 24-го квітня чемпіонат України точно не відновиться. Велика імовірність того, що карантин продовжать до 15-го травня. Кілька тижнів «накинемо» на процес підготовки команд до відновлення й отримуємо картину, за якої усю весну нам доведеться миритися і «переварювати» думку про «Зорю» у Лізі чемпіонів (нині – друге місце турнірної таблиці УПЛ). Панове, це може бути історична подія.

Луганчани можуть стати лише шостою українською командою, яка спробує свої сили у найсильнішому, найбагатшому і найпрестижнішому клубному турнірі Європи. Три з п'яти попередніх повпредів України були неуспішними. «Таврія» в сезоні 1992/93 вилетіла на другому для себе етапі – формально це була 1/16-а фіналу турніру, яка йшла одразу за єдиним кваліфікаційним раундом і передувала 1/8-й фіналу та груповому етапу.

в сезоні 2013/14 зіграв у третьому раунді кваліфікації, пройшов ПАОК, але зійшов з дистанції (перед групою був ще один етап відбору) через дискваліфікацію. «Дніпро» наступного року також зіграв в третьому раунді кваліфікації, але без шансів програв «Копенгагену». Решта українських сезонів у Лізі чемпіонів – це виключно «Динамо» і «Шахтар» («Динамо» або «Шахтар»).

Та й то «Динамо» вже давненько не було в групі. Востаннє це траплялося за каденції Сергія Реброва (сезони 2015/16 та 2016/17). Ті два сезони – єдині для киян у групі Ліги чемпіонів за останнє десятиліття. Лише в одному з тих сезонів «Шахтар» зумів пройти кваліфікацію, тож для України дві команді в лігочемпіонівській осені – уже велика рідкість (один сезон за останніх десять років).

Зоря у Лізі чемпіонів? Що з цього може вийти - изображение 1

Чи зможе «Зоря», якщо їй все ж вдасться завоювати другу позиції чемпіонату України, зламати цю неприємну для нашої країни тенденцію? Будемо брати за основу сценарій, за якого єврокубки 2019/20 (поточні) будуть дограні й сітка кваліфікації наступної Ліги чемпіонів не зазнає змін.

Віцечемпіон України стартує з третього кваліфікаційного раунду шляхом представників ліг. Разом з українським повпредом почнуть боротьбу віцечемпіони Португалії й Бельгії, можливо, третя команда чемпіонату Росії й, можливо, третя команда чемпіонату Франції. Можливо, бо якщо поточну Лігу Європи виграє команда, яка кваліфікується до групи Ліги чемпіонів через національний чемпіонат, бронзовий призер французької Ліги 1 не проходитиме кваліфікацію, а одразу опиниться у групі ЛЧ, а бронзовий призер Росії стартує з раунду плей-офф. Також у третьому раунді кваліфікації представників ліг гратимуть переможці другого кваліфікаційного раунду серед віцечемпіонів Туреччини, Нідерландів, Австрії, Чехії, Греції, Хорватії.

Приблизно вже зараз можна собі уявити компанію для «Зорі»: це команди на кшталт «Гента», «Бенфіки», «Істанбула», АЗ, «Зальцбурга», «Вікторії» Плзень, ПАОКа, «Рієки» (список станом на зараз). Без грандів, але й без відверто прохідних противників типу «Будучності».

Зоря у Лізі чемпіонів? Що з цього може вийти - изображение 2

Про «Будучность» актуально, бо у «Зорі» історично сформувалися вкрай непрості стосунки з раундами кваліфікації. Команда двічі грала у груповому етапі Ліги Європи, але жодного разу не проходила туди шляхом відбору – лише автоматично. Луганці програли чотири з чотирьох протистоянь у раунді плей-офф відбору Ліги Європи. Почергово «Фейєноорду», «Легії», «Лейпцигу» і «Еспаньолу». Хоча в половині цих випадків команда була близька до успіху. А шансів не було хіба що з поляками.

Так чи інакше, якщо не брати до уваги суперників рівня «Будучності» та софійського ЦСКА, за всю історії виступів у єврокубках під прапором України «Зоря» здобула лише дві серйозних перемоги – в гостях над «Атлетіком» та вдома над «Гертою». Примітно, що за сумою двох матчів (а у кваліфікації ЛЧ будуть саме двоматчеві протистояння) луганці поступилися б й іспанцям, й німцям.

Треба ще врахувати той момент, що у «Зорі» дуже низенький рейтинг – фактично команда піде на Лігу чемпіонів з рейтингом Асоціації. Тобто, улюблена забава міжсезоння «чи потрапить віцечемпіон України у посів Ліги чемпіонів?» буде неактуальною. Вже зараз на 99,9 відсотка можна стверджувати, що в посіві «Зоря» не буде. А це означає, що суперників їй обиратимуть з найбільш рейтингових команд.

Зоря у Лізі чемпіонів? Що з цього може вийти - изображение 3

Важливо додати, що, фінішувавши на другій позиції чемпіонату України, «Зоря» нічим не ризикує. Це раніше віцечемпіони 7-10-х Асоціацій в Таблиці коефіцієнтів могли не лише не пройти в групу Ліги чемпіонів, а й уже влітку вилетіти з єврокубків взагалі. Нинішній же формат кваліфікації передбачає потрапляння до групи Ліги Європи невдах третього кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів шляху представників ліг. Тобто, навіть якщо луганці програють обидва своїх поєдинки в дебютному раунді Ліги чемпіонів, то восени продовжать боротьбу в групі Ліги Європи.

То як, все ж «Зоря»? Чи все-таки «Динамо»? У киян-то буде традиційно високий рейтинг для кваліфікації, а, отже, й шанси на посів. Втім, останніми роками цей посів рідко «динамівцям» допомагав. Досвіду більше у столичних, але «Зоря» голодна до таких ігор. В питанні «кого вигідніше Україні делегувати у кваліфікацію Ліги чемпіонів 2020/21» багато різних нюансів. Але це вже – для іншого матеріалу.