Перше золото «Динамо»: всесоюзний тріумф 1961 року

Футбол України 23 Квітня, 17:17 3364
Перше золото «Динамо»: всесоюзний тріумф 1961 року | 19-27
17 жовтня 1961 року київське «Динамо» вперше завоювало титул чемпіона Радянського Союзу, перервавши багаторічне домінування московських клубів.

Офіційний сайт «біло-синіх» розповідає про те, як команда провела свій дебютний «золотий» сезон.

Тодішній чемпіонат розігрувався за такою системою: 22 команди були розділені на дві підгрупи по 11 учасників. По п'ять кращих виходили до фінального етапу, де визначалися призові місця, а решта змагалися за 11-22 позиції. Обидва етапи проходили в два кола, а очки, здобуті на попередній стадії, зберігалися у фінальній.

Київське «Динамо» опинилося в підгрупі «Б», разом із московськими «Динамо», «Спартаком» і ЦСКА, ленінградським «Зенітом», мінською «Білоруссю», єреванським «Спартаком», ташкентським «Пахтакором», алма-атинським «Кайратом», кишинівською «Молдовою» і таллінським «Калевом».

Із 1959 року «біло-синіх» очолював москвич В'ячеслав Соловйов, під керівництвом якого кияни роком раніше фінішували у всесоюзному чемпіонаті другими, повторивши «срібні» досягнення 1936 і 1952 років. При цьому кістяк «золотої» динамівської команди 1961 року був сформований попередником Соловйова Олегом Ошенковим, який почав залучати в «Динамо» молодих талановитих гравців.

Попередній етап. Клас «А», група «Б»

8 квітня. «Динамо» Київ - «Зеніт» Ленінград 3:0 (Войнов, 3, Каневський, 50, Лобановський, 76). Нереалізований пенальті: Войнов (34, штанга).

13 квітня. «Динамо» Київ - «Білорусь» Мінськ 2:1 (Базилевич, 74, Войнов, 85 - Хасін, 15).

26 квітня. «Динамо» Київ - «Калев» Таллінн 6:1 (Каневський, 31, 48, Зайцев, 50, Серебряніков, 77, Лобановський, 85, 87 - Тамкирв, 27).

2 травня. «Динамо» Київ - «Динамо» Москва 3:1 (Базилевич, 46, Лобановський, 68, з пенальті, Каштанов, 78 - Численко, 42).

7 травня. «Молдова» Кишинів - «Динамо» Київ 1:3 (Масальцев, 14 - Каневський, 12, Лобановський, 59, Сабо, 82).

Стартова серія матчів стала для підопічних В'ячеслава Соловйова найвдалішою за всю історію виступів «Динамо» в союзних першостях. У п'яти зустрічах були здобуті максимальні 10 очок (тоді за перемогу нараховувалося два бали). У тому числі в Києві постраждали бронзові призери попереднього чемпіонату - московське «Динамо». Майбутньому володарю «Золотого м'яча» Льву Яшину довелося тричі діставати м'яч із власних воріт.

У київському «Динамо» тоді зібрався потужний сплав виконавців, в якому досвід Олега Макарова та Юрія Войнова поєднувався з молодістю Віктора Каневського, Василя Турянчика, Валерія Лобановського, Олега Базилевича, Валентина Трояновського, Йожефа Сабо, Віктора Серебрянікова, Володимира Щеголькова.

14 травня. «Спартак» Москва - «Динамо» Київ 2:0 (Фалін, 15, Татушин, 56).

19 травня. «Пахтакор» Ташкент - «Динамо» Київ 2:1 (Тазетдінов, 24, Бєляков, 82 - Каневський, 5).

25 травня. «Кайрат» (Алма-Ата) - «Динамо» (Київ) 0:2 (Каневський, 66, 76).

31 травня. «Динамо» (Київ) - «Спартак» (Єреван) 1:0 (Каневський, 35).

5 червня. «Динамо» Київ - ЦСКА Москва 1:1 (Базилевич, 30 - Доронін, 28). Нереалізовані пенальті: Лобановський (64, воротар) - Мамикін (45, воротар). Вилучення: Амбарцумян (Ц, 90).

Першої поразки динамівці зазнали в 6-му турі, всуху програвши московському «Спартаку» без своїх лідерів. Юрій Войнов і Валерій Лобановський тоді були викликані до збірної СРСР, а Олег Базилевич і Віктор Каневський опинилися в лазареті. У наступному матчі швидкий гол Каневського не допоміг киянам здолати «Пахтакор». Команда з Ташкента відправила у ворота Макарова два м'ячі, хоча могла забивати ще більше - Тазетдінов не реалізував пенальті за 10 хвилин до фінального свистка.

Дві наступні перемоги - над «Кайратом» і єреванським «Спартаком» - були здобуті завдяки голам Каневського, котрий згодом став найкращим бомбардиром «Динамо» в сезоні, забивши 18 м'ячів.

Перше коло завершувалося поєдинком із московським ЦСКА, в якому суперники обмінялися голами та розписали нічию, не забивши при цьому по одному пенальті, а ще по голу в кожні ворота були скасовані арбітром.

13 червня. «Зеніт» Ленінград - «Динамо» Київ 1:1 (Данилов, 39 - Базилевич, 4).

19 червня. «Білорусь» Мінськ - «Динамо» Київ 1:1 (Хасін, 86 - Базилевич, 20).

2 липня. «Калев» Таллінн - «Динамо» Київ 0:4 (Каневський, 2, 24, Базилевич, 40, 58, з пенальті).

8 липня. «Динамо» Київ - «Спартак» Москва 2:0 (Каневський, 30, 35). Нереалізований пенальті: Ісаєв (С, 77, повз ворота).

13 липня. «Динамо» Київ - «Молдова» Кишинів 2:0 (Сабо, 4, Базилевич, 48).

Перед другим колом київське «Динамо», набравши 15 очок, лідирувало разом із московським «Спартаком», проте вже через два тури їх випередив ЦСКА. «Біло-сині» двічі зіграли внічию - в Ленінграді та Мінську, але потім здобули три перемоги поспіль, у тому числі над одним із основних конкурентів - «Спартаком».

Взяти домашній реванш у москвичів допоміг черговий дубль Каневського, оформлений протягом п'яти хвилин. Перший гол Віктор забив внаслідок динамівської багатоходівки, а другим поставив крапку в сольному проході Ануфрієнка. Свій шанс відквитати м'яч «Спартак» не використав - Ісаєв заробив пенальті, але пробив «із точки» повз ворота.

19 липня. ЦСКА Москва - «Динамо» Київ 1:1 (Мамикін, 62 - Трояновський, 14, з пенальті).

23 липня. «Динамо» Москва - «Динамо» Київ 5:0 (Сабо, 2, автогол, Сорокін, 24, Федосов, 27, Кольцов, 50, автогол, Ніколаєв, 89).

30 липня. «Спартак» Єреван - «Динамо» Київ 0:0.

5 серпня. «Динамо» Київ - «Пахтакор» Ташкент 3:1 (Біба, 4, Серебряніков, 40, Лобановський, 75 - Красницький, 60).

10 серпня. «Динамо» Київ - «Кайрат» Алма-Ата 5:1 (Лобановський, 23, 76, Войнов, 37, Каневський, 50, Біба, 51 - Квочкін, 24).

При цьому виїзний поєдинок із ЦСКА, як і в першому колі, завершився мировою - 1:1. За ним послідувала драматична поразка від московських одноклубників, найбільша в сезоні, яка випала з чемпіонського графіку киян. Залишок чемпіонату кияни пройшли без поразок. В останніх трьох матчах підопічні В'ячеслава Соловйова завоювали ще п'ять очок і завершили попередній етап на другому місці, наздогнавши ЦСКА - обидві команди набрали по 29 балів.

При цьому в групі «А» лідируючу позицію зайняли діючі чемпіони - «Торпедо», які мали в активі 33 очки, тому майбутнім тріумфаторам зі старту довелося відігравати чотири пункти.

Паузу між двома етапами чемпіонату «Динамо» провело в Італії, де зіграло три товариські матчі з міцними суперниками. Кияни поступилися міланському «Інтеру» (4:0), а потім обіграли «Фіорентину» (2:1) і розписали нічию з «Болоньєю» (1:1).

Фінальний етап, змагання за 1-10 місця

29 серпня. «Динамо» Київ - СКА Ростов-на-Дону 1:0 (Каневський, 48).

3 вересня. «Динамо» Тбілісі - «Динамо» Київ 0:1 (Біба, 2).

15 вересня. «Динамо» Київ - «Торпедо» Москва 2:0 (Трояновський, 57, Біба, 84). Вилучення: Воронін (Т, 2-й тайм).

20 вересня. «Авангард» Харків - «Динамо» Київ 1:1 (Хачатуров, 3 - Сабо, 10).

26 вересня. «Динамо» Київ - «Локомотив» Москва 2:2 (Каневський, 8, 17 - Турянчик, 36, автогол, Соколов, 70).

Італійське турне пішло на користь динамівцям: фінальний раунд «біло-сині» почали з трьох перемог, не пропустивши жодного м'яча. Серед них був і виграш в домашньому поєдинку з «Торпедо», після якого кияни обійшли в турнірній таблиці головних конкурентів, які втратили очки в своїх матчах.

Переповнені трибуни київського Республіканського стадіону імені Хрущова бурхливо раділи, адже їхні улюбленці протягом усього поєдинку володіли перевагою, яку втілили в два м'ячі. Валентин Трояновський, який замінив наприкінці першого тайму травмованого Базилевича, відзначився після розіграшу кутового на 57-й хвилині, а Андрій Біба забив гарматним дальнім ударом за кілька хвилин до фінального свистка. Автозаводці, до того ж, були покарані за грубу гру та закінчували матч удесятьох після видалення Вороніна.

Київське «Динамо» вийшло на перший рядок таблиці, проте, як показали наступні ігри, розслаблятися було зарано. За надважливою перемогою над «Торпедо» пішли нічиї в матчах з харківським «Авангардом» і московським «Локомотивом». Причому в гостях у «Авангарда» кияни могли й поплатитися за свою тимчасову самовпевненість, пропустивши вже на старті матчу та зумівши зрівняти рахунок лише після кутового.

У наступному турі двох ранніх голів Каневського «біло-синім» не вистачило, щоб переграти «Локомотив» - москвичам допоміг і м'яч, який Турянчик зрізав у власні ворота. Після цих втрат очок автозаводці знову обійшли киян у турнірній таблиці.

1 жовтня. СКА Ростов-на-Дону - «Динамо» Київ 2:4 (Стрешній, 14, Матвєєв, 85 - Базилевич, 32, Лобановський, 68, 74, Серебряніков, 70).

5 жовтня. «Динамо» Київ - «Динамо» Тбілісі 1:0 (Базилевич, 60). Вилучення: Сичинава (ДТб, 68).

11 жовтня. «Торпедо» Москва - «Динамо» Київ 1:1 (Метревелі, 70 - Турянчик, 85).

17 жовтня. «Динамо» Київ - «Авангард» Харків 0:0.

21 жовтня. «Локомотив» Москва - «Динамо» Київ 3:4 (Гречишніков, 14, Спиридонов, 54, Ворошилов, 81 - Біба, 23, Каневський, 32, 46, Серебряніков, 52).

Вирішальну роль у підсумковому розподілі нагород зіграла друга зустріч із «Торпедо», яка пройшла в Москві 11 жовтня. Пропустивши гол у другому таймі, динамівці зрівняли рахунок за п'ять хвилин до кінця поєдинку. Після кутового, виконаного Лобановським, Турянчик майстерним ударом через себе переправив м'яч точно в ціль.

«Та комбінація не була випадковою. Лобановський подавав із кутового на ближню штангу, Сєрєбро (Віктор Серебряніков. - Прим. ред.) «підсікав» м'яч далі, а я замикав. У тому епізоді зустрівся з м'ячем десь метрах у десяти від воріт і в стрибку зумів точно пробити. Суперник шипами мені ще слід залишив, який довго нагадував про той удар», - згадував пізніше Василь Юрійович, який більшу частину чемпіонського сезону змушений був пропустити через серйозну хворобу - гепатит.

Зберігши триочковий відрив від переслідувачів, кияни за тур до фінішу першості оформили перше за свою історію всесоюзне чемпіонство. Цікаво, що своєрідну допомогу нашій команді надав московський «Спартак», який двічі в результативних очних поєдинках переграв «Торпедо», а сам у підсумку фінішував слідом - на третьому місці.

Видовищна перестрілка в гостях у «Локомотива» вже нічого не вирішувала - історичне досягнення кияни відсвяткували вдома. Зустріч із непоступливим «Авангардом» (найменш результативною командою, яка при цьому і пропустила найменше) завершилася нульовою нічиєю, чого виявилося достатньо для тріумфу, адже в майже паралельному поєдинку «Торпедо» несподівано поступився аутсайдеру - «Пахтакору».

Коли про це стало відомо в Києві, вболівальники, які до відмови заповнили трибуни стадіону імені Хрущова, запалили тисячі саморобних газетних факелів, вітаючи перші в історії київського «Динамо» золоті нагороди чемпіонату СРСР. Перші з 13-ти, які «біло-сині» завоюють надалі, назавжди встановивши рекорд союзної першості.

Так про історичний день розповідав покійний нападник Валентин Трояновський: «Було незадоволення від того, що не виграли, - 0:0, але після оголошення про поразку «Торпедо» в Ташкенті стало зрозуміло, що ми - чемпіони! Київські вболівальники десятки років чекали цієї миті. Стадіон, який палав від саморобних факелів, іноді з'являється перед очима. А нас на руках несли вболівальники! Здається, що зараз таке неможливо!».

Чемпіонами СРСР-1961 стали:

Воротар – Олег Макаров (провів 29 матчів).

Захисники – Микола Кольцов (28), Анатолій Сучков (25), Володимир Щегольков (22), Володимир Ануфрієнко (15).

Півзахисники – Віктор Серебряніков (29 матчів, 4 голи), Йожеф Сабо (27/3), Юрій Войнов (21/3), Василь Турянчик (9/1).

Нападники – Валерій Лобановський (28/10), Олег Базилевич (26/10), Віктор Каневський (26/18), Андрій Біба (17/5), Валентин Трояновський (15/2).

Окрім динамівців, нагороджених золотими медалями, у чемпіонському сезоні виступали: голкіпер Леонід Клюєв (4), захисники Володимир Щербаков (12), Володимир Єрохін (2) и Віктор Пестриков (1), півзахисник Володимир Сорокін (3), нападники Микола Каштанов (11/1), Ігор Зайцев (8/1), Валерій Веригін (3).

Старший тренер – В'ячеслав Соловйов, тренери – Михайло Коман і Віктор Терентьєв.