Українець феєрить грою за «Ювентус», працює з Роналду, але обирає іншу збірну

Світовий футбол 29 Квітня, 16:51 4375
Українець феєрить грою за «Ювентус», працює з Роналду, але обирає іншу збірну | 19-27
Захисник «Ювентуса» U-19 Микита Власенко чудово проявив себе в Юнацькій Лізі УЄФА. Утім, уродженець Донецька, схоже, не має планів на збірну України.

Цей трансфер здивував навіть швейцарську пресу, пише football24.ua. У день відкриття літнього трансферного вікна 2019 Власенко як новачок Ювентуса увірвався у топ-8 найдорожчих продажів цієї країни. «Стара Синьйора» швидко зметикувала, що потрібно брати талановитого центрбека і не пошкодувала 1,8 мільйона євро. Сума вражає, адже навіть у Швейцарії, де заробив собі ім'я і перспективу переходу в топ-клуб, «тільки найбільші футбольні ботаніки» знали його. Як писав місцевий Sport: «Микита ще не залишив слідів у професіональному футболі, граючи за Лугано, тому тим дивніше, що Ювентус погодився заплатити чималі гроші за нього. Цікаво, чи народжений в Україні швейцарець матиме можливість реалізувати себе».

Збірна Швейцарії U-19 (Власенко – другий ліворуч вгорі, під №5)

Минуло якихось півроку, як згадане видання включило уродженця України до списку найбільших футбольних талантів країни банків годинників і шоколаду. Він опинився в компанії капітана юнацького Вулверхемптона та зірочки Аякса. Микита вже провів 2 матчі за збірну Швейцарії U-19, дебютувавши в жовтні 2019-го. Що цікаво, лише товариські. Спочатку доклався до перемоги над Словенією (2:1, суперник забив єдиний м'яч після його заміни), потім пропустив офіційні матчі відбору Євро-2020, а в лютому 2020 року повернувся – допоміг втримати ворота на замку проти Італії (0:0), вийшовши на поле в перерві. З одного боку, Україна ще має шанс його переманити, адже молодіжний та юнацький футбол не враховується. З іншого – маємо тривожний сигнал.

Власенко перебрався з українського Донецька до Швейцарії дуже рано у 2000-х роках, саме там почав свій футбольний шлях у 6 років. Рапід Лугано зірок з неба не хапав ніколи, але як школа давав гравцям свою путівку в життя. З 12 виховувався у тому самому Лугано, який не пустив Динамо в плей-офф Ліги Європи 2019/20. Згодом перейшов у команду Тічино (став капітаном на рівні U-18), чия найбідніша у країні академія підготувала його до Юве. Для Лугано це другий найдорожчий трансфер на вихід за останні 15 років, або четвертий в історії.


Микита зізнається, що завдяки теплому прийомові швидко адаптувався в Турині. У перший же сезон ще в оренді встиг відзначитися дебютним голом. Згодом провів не одне тренування із суперзірками головної команди, в якій його найбільше вразили К'єлліні та «феноменальний Роналду» – працювати поруч з Кріштіану було незабутнім досвідом. Українець, який теж захоплював своєю працездатністю на тренуваннях, заслужив неймовірний шанс, хоча його швейцарські команди ніколи не претендували на чемпіонство – цю історію тамтешні тренери ставлять за приклад.

Завжди має бути альтернатива, тому Власенко хотів би вивчитися на будівельного інженера, якщо з футболом не вигорить. Юнак мислив як зріла людина ще з шкільного віку. Доводилося з 6 ранку встигати на поїзд та автобус, добираючись на тренування, а потім – часто відмовляти друзям, замість вечірки роблячи відповідальну ставку на завтрашній матч. Не кожен юнак знайде в собі сили йти наперекір покликам молодої крові, але його пріоритети вибудувані дуже чітко.

В останні півроку це вже стабільний гравець основи молодіжки Ювентуса, відіграв половину матчів у Юнацькій версії Ліги чемпіонів. Поразка від московського Локомотива (єдина втрата очок італійців) стала відправним моментом. На друге коло Власенко незмінно виходив у стартовому складі, зокрема, взяв участь у виїзному побитті Байєра (5:0) та перемогах над Атлетіко і росіянами. Туринці солідно взяли перше місце та вийшли у плей-офф.

Після того матчу Юве програв лише 1 матч з Микитою на полі за 5 місяців. Куди тільки не виходив українець – праворуч і ліворуч у центрі оборони, у тріо захисників, лівим фулбеком. У єврокубках найчастіше грав правого центрбека, у чемпіонаті Італії – вже лівого. Його партнером часто ставав одноліток Паоло Гоцці, який уже встиг дебютувати за головну команду в Серії А (поразка 1:2 від СПАЛа дещо пригальмувала прогрес).


Цього місяця УЄФА нагородив Власенка спеціальним призовим додатком для футболістів, який серед іншого допомагає контролювати та покращувати свою статистику, ухвалювати кар'єрні рішення, обирати правильний спосіб комунікації з журналістами, вміти управляти своїми фінансами, здорово харчуватися, уникати допінгу та багато іншого. Цю круту програму, яку відзначив навіть легенда Барселони Ерік Абідаль, вручили Микиті як нагороду за звання найкращого гравця березня в Юнацькій лізі УЄФА.

Сам Власенко рівняється на Серхіо Рамоса та Джорджо К'єлліні, а мріє стати основним у Ювентусі. У Швейцарії рівень молодіжного футболу наблизився до провідних країн Європи. Молоді гравці в ранньому віці вирушають у топові клуби, жертвуючи комфортом, і це невдовзі може спричинити справжній бум зірок на зразок того, що трапилося в Бельгії. За іронією долі, «наті» мали стати першим суперником збірної України у новому сезоні Ліги націй, але ситуація з коронавірусом залишається критичною і зараз не можна з впевненістю обговорювати проведення будь-яких матчів.

Що ж до натуралізованого швейцарця (так його іноді називають італійські ЗМІ), то насправді далеко не все ще втрачено. Якщо українські тренери і футбольні чиновники матимуть бажання і волю, 19-річного захисника завжди можна запросити у головну команду країни. Тим паче, що схожий прецедент вже був. Швейцарія так само виховала Івана Ракітіча, який встиг зіграти за юнацьку і молодіжну збірну, поки не отримав екстрений виклик від Хорватії. Чим ця історія продовжилася, ми всі знаємо – срібло Чемпіонату світу, провідні позиції в Барселоні, здобуття найвищих трофеїв.