Від Буффона до Роналду. Зірки футболу, які могли грати в Україні

Футбол України 7 Травня, 10:10 2882
Від Буффона до Роналду. Зірки футболу, які могли грати в Україні | 19-27
Цей список може дуже здивувати.

У період, коли пандемія коронавірусу призупинила практично всі футбольні змагання в світі і на континенті, «живої» інформації про «гру № 1» в мережі виникає не так і багато. Однак раз у раз в пресі спливають спогади тренерів, футбольних агентів, президентів клубів та інших осіб, які діляться подробицями тих чи інших трансферних переговорів, що так і не завершилися вдало.

Багато з них здаються досить цікавими, а тому ми вирішили використати деяку останню інформацію, а також освіжити в пам'яті колишні розповіді знаючих осіб, щоб скласти список футболістів, які стали згодом або були вже зірками, та в різний час могли переїхати в якийсь із українських клубів.

Ключовий принцип, за яким той чи інший футболіст включений нами в список, полягає в тому, що інформація повинна виходити безпосередньо від уособленого джерела, тобто конкретної людини з цитуванням її слів, а не ґрунтуватися виключно на розмитих чутках з категорії «як вдалося дізнатися». Саме з цієї причини тут не буде гучної свого часу плітки про те, що в «Динамо» міг опинитися Кака, який нібито був в Києві на перегляді, бо згодом головний тренер «біло-синіх» тих часів Йожеф Сабо спростував подібні відомості, а інших доказів реальності подібної історії «джерела» так і не привели.

Але і без Кака в цьому переліку досить яскравих і відомих особистостей...

1. Джанлуїджі БУФФОН

Куди міг перейти: в «Шахтар»
Коли міг перейти: у 2013 році

Про потенційний трансфер в «Шахтар» воротаря «Ювентуса» і збірної Італії Джанлуїджі Буффона в ЗМІ писали ще в 2013 році, проте тоді все завершувалося лише сухими відомостями, які буквально кілька місяців тому підтвердили тодішній наставник «гірників» Мірча Луческу, а також «конкурент» італійця на позиції №1 донецької команди Андрій Пятов.

«Можу підтвердити, що «Шахтар» цікавився Буффоном. Я приїхав до Італії, щоб поспілкуватися з його агентом. У той момент у нас була велика проблема з воротарською позицією, тому подумали про Буффона. Вважали, що він може бути відповідним гравцем для нас. Ми нікого не боялися, грали на рівних з великими європейськими командами. Я завжди поважав його, але, нажаль, ми не змогли його придбати, тому що він і далі мріяв про Лігу чемпіонів. Через сім років він все ще на місці. Думаю, він може грати до 45-річчя», - сказав Луческу.

«Коли зустрічалися всією командою, Ахметов жартома намагався знайти у мене якусь помилку. «Ти, каже, не розслаблюйся. Бачиш, я хотів Буффона купити». Я віджартовувався: «Круто буде Буффона вибити з основного складу», - зазначив Пятов.

2. Дімітар БЕРБАТОВ

Куди міг перейти: в «Динамо»
Коли міг перейти: у 2001 році

Ще на зорі своєї кар'єри болгарський форвард Дімітар Бербатов, який став згодом зіркою «Байєра», «Тоттенхема» і «Манчестер Юнайтед», виявляється, міг перебратися з софійського ЦСКА в київське «Динамо», яке на той момент тренував Валерій Лобановський.

«Київське «Динамо» хотіло Бербатова ще до того, як ЦСКА продав його «Байєру» з Леверкузена. Кияни тоді були топ-клубом, як і зараз. Вони щорічно брали участь в Лізі чемпіонів і були в когорті кращих команд континенту», - розповів відомий болгарський агент Мірчо Димитров.

3. Хуан МАТА, Жорді АЛЬБА, ХУАНФРАН

Куди могли перейти: в «Дніпро»
Коли могли перейти: у 2010-2011 роках

Відразу три іспанці, які виграли згодом зі своєю національною збірною чемпіонат Європи-2012, могли опинитися в «Дніпрі» на зорі роботи з командою Хуанде Рамоса. Цей фахівець прийшов у стан «синьо-біло-блакитних» у 2010 році, і очевидно, хотів бачити серед підопічних когось із співвітчизників. Нажаль, привести якісних іспанських гравців Рамосу так і не вдалося...

«Ми хотіли підписати Хуанфрана, Жорді Альбу та Хуана Мату. Тоді вони ще не були відомими. Зараз Альба став ключовим гравцем «Барселони», а тоді у нас була можливість запросити його. За чотири роки роботи в «Дніпрі» мені не дозволили підписати жодного іспанського гравця. Зокрема, з цим пов'язане моє невдоволення, що я не зміг особисто поспілкуватися з Ігорем Коломойським. Хотів запитати, чому я не міг запросити футболістів, яких так хотів. Тому можна сказати, що це був незавершений проект», - розповів Хуанде Рамос в 2019-му.

4. Роберт ЛЕВАНДОВСКІ

Куди міг перейти: в «Металіст»
Коли міг перейти: у 2009-2010 роках

Чудовий форвард мюнхенської «Баварії» Роберт Левандовскі, який не втомлюється штампувати бомбардирські рекорди, ще до переїзду в чемпіонат Німеччини міг опинитися в Україні. Переговори по трансферу гравця з «Лехом» із Познані вів «Металіст», який узгодив вже й суму угоди, але в підсумку вона так і не відбулася... Згодом Роберт все ж покинув Польщу, але перебрався в дортмундську «Боруссію» за 4,75 мільйони євро.

«Коли я працював в «Металісті», ми шукали нападника. Уже домовилися з польським «Лехом», що беремо Роберта Левандовскі. Так, ще до того, як він пішов в «Боруссію». Уже була встановлена ціна - 4 мільйони євро», - розповідав в 2015 році колишній головний тренер харківської команди Мирон Маркевич.

5. Лука МОДРІЧ

Куди міг перейти: в «Шахтар»
Коли міг перейти: у 2007-2008 роках

Володар «Золотого м'яча»-2018 Лука Модріч також міг опинитися в чемпіонаті України, де предметний інтерес до нього проявляв «Шахтар». Принаймні, про це в 2017 році розповідав тодішній капітан «гірників» Даріо Срна, який чимало пограв з Модрічем разом в національній збірній Хорватії.

«Близько 9-10 років тому мій бос Рінат Ахметов відправляв запит «Динамо» Загреб на придбання Луки Модріча та Едуардо. За «пакетний» перехід «Шахтар» пропонував «Динамо» 40 мільйонів євро. Це було ще перед тим, як вони поїхали в «Тоттенхем» і «Арсенал» відповідно», - заявив Срна.

6. Неманья ВІДІЧ

Куди міг перейти: в «Динамо»
Коли міг перейти: у 2004 році

Сербський центрбек Неманья Відіч, який став згодом зіркою європейського футболу в «Манчестер Юнайтед», міг свого часу з «Црвени Звезди» перебратися в київське «Динамо». Принаймні, про це розповідав Йожеф Сабо, що встав біля керма «біло-синіх» влітку 2004 року.

«Я особисто їздив до Белграда, щоб придбати для «Динамо» Неманью Відіча. Але тоді клуб запросив за нього сім мільйонів, великі гроші на той час - не допомогла навіть моя дружба з тодішнім президентом «Црвени Звезди» Драганом Джаїчем», - сказав Сабо.

7. Аркадіуш МІЛІК

Куди міг перейти: в «Карпати»
Коли міг перейти: у 2012 році

Польський форвард Аркадіуш Мілік, який розкрив свій бомбардирський талант в «Аяксі» і «Наполі», ще до переїзду в Європу з рідного чемпіонату міг опинитися в УПЛ в рядах «Карпат». Інформацію про це в 2017 році розкрив журналіст Віктор Вацко, який працював в ті часи на посаді віце-президента львівського клубу.

«Колись давно-давно дивилися Аркадіуша Міліка для «Карпат». Але не встигли з пропозицією - «Байєр» випередив», - повідомив Вацко.

8. Рікарду КУАРЕЖМА

Куди міг перейти: в «Говерлу»
Коли міг перейти: у 2013 році

Відомий португальський вінгер Рікарду Куарежма на початку 2013 року міг переїхати в Україну, де переговори з ним вело керівництво ужгородської «Говерли». На той момент футболіст вирішив покинути «Бешикташ», а до цього пограв за «Барселону», «Порту», «Інтер» і «Челсі», проте в підсумку пропозицію українського клубу перебили араби з «Аль-Ахлі», де Куарежма відіграв один рік.

«Куарежма був близький до «Говерли». Не можу сказати, що майже був підписаний контракт, але велися переговори. Частково це був і піар-хід, тому що переплата, на яку нам довелося б піти... Не факт, що це в такій же мірі посилило б команду.

Але привезти до Ужгорода Куарежму було б круто. Одонкор в «Говерлі» - це вже було добре, але Куарежма став би сенсацією. Однак тоді підключилися арабські країни і перебили не тільки нашу пропозицію, а й від інших клубів», - розповів нещодавно тодішній віце-президент «Говерли» Олександр Шуфрич.

9. Садіо МАНЕ

Куди міг перейти: в «Металіст»
Коли міг перейти: у 2013-2014 роках

Один з лідерів нинішнього «Ліверпуля» Садіо Мане свого часу також мав варіант з продовженням кар'єри в Україні. Про це в 2019 році розповів співвітчизник Мане Папа Гуйє, який виступав у той час за харківський «Металіст».

«Говорив, що треба забирати Мане, коли він грав за «Ред Булл» із Зальцбурга. Просто він сам не хотів, а ось «Металіст» хотів його взяти. Я говорив, що є молодий сенегальський футболіст, його треба брати. Але Мане сюди не хотів, він більше хотів до Європи. Агент не бажав, щоб Мане сюди їхав», - заявив Папа Гуйє.

10. Маркос СЕННА

Куди міг перейти: в «Шахтар»
Коли міг перейти: у 2002 році

Бразильський центральний півзахисник Маркос Сенна, який в 2006 році отримав іспанське громадянство, а через два роки в складі «Червоної фурії» виграв чемпіонат Європи, провівши на тому турнірі 5 матчів, в тому числі й фінальний, торгувався «Шахтарем», але в підсумку опинився у «Вільярреалі», де відзначився фантастичною кар'єрою.

«У «Шахтарі» міг опинитися Маркос Сенна. «Гірники» їм зацікавилися, але взяли паузу. У розпалі був Кубок Лібертадорес, хлопець здорово себе проявив, ціна стала стрімко зростати. А Рінат Ахметов вирішив, що його обманюють. Коли «Шахтар» зважився, було пізно. За 2,8 мільйони євро Маркоса Сенну купив «Вільярреал». Потім натуралізований, в складі збірної Іспанії, він виграв чемпіонат Європи», - розповідав у 2017 році Геннадій Перепаденко, що працював раніше агентом.

11. Іван РАКІТІЧ, Дріс МЕРТЕНС

Куди могли перейти: в «Динамо»
Коли могли перейти: у 2012-2013 роках

Хорватський хавбек Іван Ракітіч, який став срібним призером на чемпіонаті світу в 2018 році, так само як і бельгійський форвард Дріс Мертенс, який виграв на тому ж турнірі зі своєю національною командою «бронзові» медалі, могли опинитися в «Динамо», коли київську команду очолював Олег Блохін.

«Ми хотіли купити Мертенса, коли він ще виступав за ПСВ. Хороший гравець? Він не захотів йти в «Динамо». Також ми хотіли купити нинішнього опорника «Барселони» Івана Ракітіча. Він теж не захотів. Тоді хорват ще грав в «Севільї». Я переглядав матч «Севільї» з «Валенсією», оскільки з другими ми повинні були грати. Мені сказали: «Та який Ракітіч, що це за гравець», - поділився інформацією Блохін.

12. Шиме ВРСАЛЬКО

Куди міг перейти: в «Дніпро»
Коли міг перейти: у 2012-2013 роках

Хорватський правий захисник Шиме Врсально, що став в 2018 році віце-чемпіоном світу і зіграв на тому турнірі 6 матчів за національну команду, привернув увагу «Дніпра», коли ще виступав на батьківщині за загребське «Динамо». Подейкували, що «дніпряни» були дуже близькі до домовленості, але президент хорватського клубу в останній момент кілька разів міняв свої вимоги за ціною. У підсумку про інтерес «Дніпра» до Врсалько подейкували протягом трьох трансферних вікон, а інформацію про це підтвердив навіть генеральний директор «дніпрян» Андрій Стеценко, який зазвичай дуже не любив коментувати різні кадрові чутки.

«Врсалько цікавимося. Переговори поки уповільнені. Є досить перешкод. Але не виключаю, що він може з'явитися в «Дніпрі» вже цієї зими», - зазначив Стеценко.

13. Вірджіл ВАН ДЕЙК

Куди міг перейти: в «Металіст»
Коли міг перейти: у 2013 році

Один з найкращих центрбеків сучасності Вірджіл ван Дейк, який виступає за «Ліверпуль», влітку 2013 року був близький до того, щоб перейти з «Гронінгена» в «Металіст», про що в кінці 2017-го докладно розповів агент Олексій Люндовський.

«Влітку 2013 року ван Дейк міг опинитися в Україні. Ми в той час всерйоз «шерстили» європейський ринок і звернули увагу на 21-річного захисника скромного голландського «Гронінгена». Це був якраз Вірджіл. Я уважно дивився декілька матчів за участю «Гронінгена», де і звернув увагу на високого, потужного гравця. В ту пору ван Дейк був ще не особливо відомий, навіть за молодіжну збірну Голландії грав зовсім небагато. Однак були в ньому відмінні якості, і я прийняв рішення відправитися до Голландії, щоб спробувати привезти його в Україну. Ми вирішили його запропонувати харківському «Металісту». Потрібно віддати належне Євгену Краснікову - йому вистачило кілька хвилин перегляду відео, щоб дати нам «добро» на його запрошення. Він загорівся ідеєю запросити Вірджіла. Ми вирушили в Гронінген. Хлопець був досить скромним, небагатослівним. Ми нормально поспілкувалися. Проти переходу він не заперечував. Ціна питання - три мільйони євро. Цілком підйомна сума для тодішніх українських грандів, та й тепер, вважаю, абсолютно робоча для захисників такого рівня. «Металіст» готовий був їх платити. Але з'явилися конкуренти. На нього паралельно з нами вийшли кілька клубів. Все вирішувалося дуже швидко, і в найважливіший момент сам гравець визначив свою долю. «Селтік» вийшов з пропозицією тих же 3 мільйонів євро. І тут сам ван Дейк прийняв рішення на користь шотландського гранда. «Металіст» же в підсумку придбав бразильця Родріго Моледо», - розповів Люндовський.

14. НЕЙМАР

Куди міг перейти: в «Шахтар»
Коли міг перейти: у 2010 році

Один з найкращих футболістів сучасності Неймар, який є лідером збірної Бразилії, на зорі своєї кар'єри, як і багато хто з талановитих співвітчизників, потрапив «на олівець» скаутам донецького «Шахтаря». У підсумку керівництво «гірників» вело предметні переговори з «Сантосом» про покупку футболіста, але угода не відбулася. Цікаво, що причини, за якими трансфер зірвався, тодішній головний тренер «Шахтаря» Мірча Луческу і президент клубу Рінат Ахметов в спілкуванні з пресою називали різні.

«Було два гравці, два великих таланти. Між ними дуже важко було вибрати, кого саме купувати. Мірча сказав: «Давайте тоді візьмемо тільки Тейшейру, а Косту не будемо брати». У підсумку ми з ним навіть з цього приводу трохи посварилися. Я сказав в підсумку: «Давай візьмемо обох». І коли ми взяли і Тейшейру, і Косту, то швидше адаптувався Коста. Взагалі ж тоді було три гравці в нас «на олівці» - ще був Неймар. Йому було 17 років, ми зробили пропозицію «Сантосу»: почали з 15 мільйонів євро, дійшли до 25. У підсумку «Сантос» дав відмову», - говорив Ахметов в 2016 році.

«На молодіжному чемпіонаті світу нас вразив Неймар, але виявилося, що за ним вже полювала половина Європи. «Шахтар», можливо, міг заплатити за нього 17 мільйонів євро, однак для нас це була величезна сума. Ахметов дуже хотів придбати Неймара, але ми все ж вирішили, що 17 мільйонів - це забагато», - зазначав Мірча Луческу в 2019-му.

15. Кріштіану РОНАЛДУ

Куди міг перейти: в «Динамо»
Коли міг перейти: у 2002 році

Зараз в це складно повірити, але в 2002 році «Динамо» торгувало головну поряд з Ліонелем Мессі зірку сучасного футболу - Кріштіану Роналду. Принаймні, про це в 2015 році розповів молдавський журналіст Санду Греку, який відзначив, що він особисто порадив агенту Аркадію Запорожану, що щільно співпрацював з київським «Динамо», португальського вундеркінда, який робив свої перші кроки в лісабонському «Спортингу».

«У 2002 році я був в Португалії, ми готували передачу про румунського тренера Ласло Белені, який тренував в той час «Спортинг». Я був присутній на стадіоні лісабонців під час дебютного матчу Кріштіану Роналду. У грі «Спортинг» - «Морейренсе» цей невідомий в той час форвард відзначився двома забитими м'ячами. Я зняв матч на касету і віддав Аркадію Запорожану. Той вирушив з касетою до Києва, де селекційну службу очолював у той час Йожеф Сабо. Прозвучала пропозиція від «Динамо» - 800 тисяч євро. Однак португальці хотіли 2 мільйони, і на цьому все закінчилося. Всього через рік Роналду перейшов в «Манчестер Юнайтед» за 25 мільйонів!» - розповів Греку.

Олексій СЛИВЧЕНКО