7 головних трансферних промахів Жозе Моуріньо

Світовий футбол 20 Травня, 20:48 3345
7 головних трансферних промахів Жозе Моуріньо | 19-27
Він називає себе «Особливим», але помиляється в кадрових питаннях, як і інші смертні.

До Жозе Моуріньо можна ставитися по-різному. Комусь імпонує його поведінка, показна пафосність та впевненість у власних силах, інші ж, навпаки, категорично не сприймають подібні речі, вважаючи, що португалець надмірно зарозумілий та егоїстичний. Але з чим практично неможливо посперечатися - в сучасному футбольному світі вкрай мало людей, у яких прізвище Моуріньо не викликає абсолютно ніякої реакції.

За свою тренерську кар'єру Моуріньо встиг попрацювати з рядом португальських команд, найбільш відомою з яких є, звичайно ж, «Порту». Вигравши в 2004 році Лігу чемпіонів з «драконами», Жозе пішов вгору по тренерських кар'єрних сходах. Саме так в його робочому профайлі з'явилися «Челсі», «Інтер», «Реал» і «Манчестер Юнайтед». Нині 57-річний Моуріньо працює в «Тоттенхемі», з яким готовий вперше пройти літню трансферну кампанію. Звичайно, через пандемію коронавірусу вона, ймовірно, не буде такою, до якої встигли звикнути футбольні вболівальники, але навряд чи «шпори» запрошували Моуріньо для того, щоб той, як Почеттіно, працював без можливості запрошувати новачків. А ось з ними справи в кар'єрі «Особливого» далеко не завжди йшли гладко, і сьогодні ми якраз постараємося виділити 7 найбільш невдалих трансферних угод Жозе...

Іржи ЯРОШИК

Маршрут трансферу: ЦСКА - «Челсі»
Сума трансферу: 12 млн євро

У січні 2005 року «Челсі» здивував багатьох в Англії, коли придбав чеського хавбека московського ЦСКА Іржи Ярошика, за якого, за даними Transfermarkt, виплатив солідні на ті часи 12 мільйонів євро. Подейкували, що ініціатива в здійсненні угоди належала власнику «синіх» Роману Абрамовичу, але сам Ярошик в одному з інтерв'ю зізнався, що Моуріньо проявив особисту зацікавленість в його трансфері. «Він повідав мені, що йому не потрібні суперзірки, він більше зацікавлений в досвідчених і самовідданих футболістах. Він сказав мені, що у мене вже зараз є шанс потрапити в основний склад. Для мене дуже важливо, що саме цей тренер запросив мене», - підкреслив Ярошик.

У підсумку за «Челсі» чех провів лише 21 матч, а вже через півроку сам виявився не потрібен Моуріньо. Спершу його віддали в оренду «Бірмінгему», а після повернення звідти продали в «Селтік» за 3,5 мільйони. Для чого португальцю був потрібен 27-річний на той момент хавбек, котрий не мав особливого визнання на континенті - та ще загадка...

Генріх МХІТАРЯН

Маршрут трансферу: «Боруссія» Д - «Манчестер Юнайтед»
Сума трансферу: 42 млн євро

Генріх Мхітарян став одним з перших підписань Жозе Моуріньо в «Манчестер Юнайтед». Англійський клуб вів непрості переговори про перехід вірменського легіонера з дортмундською «Боруссією», заплативши за Мхітаряна в результаті чималі 42 мільйони євро. Моуріньо поділяв доцільність цієї угоди, бачачи в Генріху чи не системоутворюючого гравця в грі його команди. Однак відносно успішним для Мхітаряна виявився лише перший сезон в стані «червоних дияволів». Потім відносини між гравцем і Моуріньо різко загострилися, що призвело до від'їзду хавбека в «Арсенал». Сам Мхітарян згодом дав зрозуміти, що так і не усвідомив, чому «Особливий» на одному з тактичних занять почав посилено його критикувати, звинувачуючи в небажанні закривати в роботі на оборону зони, які Генріху спочатку ніхто не доручав. «Не знаю, що у нього було в голові. Я старанно працював кожен день, щоб отримати шанс. Якщо я працюю, пресингую, захищаюсь, допомагаю команді, забиваю і віддаю, але хтось незадоволений, то мені тут нема чого робити. Я не хотів втрачати час, хотів йти далі і грати в футбол», - прокоментував згодом Мхітарян свій від'їзд з Манчестера.

За «Манчестер Юнайтед» Мхітарян провів 63 матчі, відзначившись 13 голами і 11 асистами. Нажаль, перехід в «Арсенал» не допоміг вірменину перезавантажити кар'єру, і незабаром він відбув до Італії, де нині намагається всіма силами відновити своє добре ім'я в «Ромі» Паулу Фонсеки. Цікаво, що з цим португальцем у Мхітаряна поки вибудувалися дуже і дуже приязні стосунки.

Рікарду КУАРЕЖМА

Маршрут трансферу: «Порту» - «Інтер»
Сума трансферу: 24,6 млн євро

Свого часу Рікарду Куарежма разом з Кріштіану Роналду і Нані вважався одним з найбільш талановитих гравців Португалії свого покоління. Недивно, що успішна гра в стані «Порту» привернула до цього вінгера увагу з боку співвітчизника Жозе Моуріньо, який на той момент якраз прийняв міланський «Інтер». За трансфер Куарежми «нерадзуррі» віддали майже 25 мільйонів євро, але натомість так і не отримали очікуваного лідера команди. Повільний, невпевнений у собі, недбалий при роботі з м'ячем - таким постав Рікарду перед очима італійських уболівальників...

Уже через півроку після підписання «Інтер» відправив Куарежму в оренду до «Челсі». Там португалець також не прийшовся до двору, після чого ще рік провів в стані «нерадзуррі», а потім був проданий в «Бешикташ» всього за 7 мільйонів. За півтора сезони в «Інтері» Рікарду Куарежма відзначився 1 голом і 2 результативними передачами в 32 матчах, чого виявилося мізерно мало, щоб виправдати вкладені в його покупку кошти.

ФРЕД

Маршрут трансферу: «Шахтар» - «Манчестер Юнайтед»
Сума трансферу: 59 млн євро

У 2018 році півзахисник «Шахтаря» Фред був одним з найбільш ласих варіантів для топ-клубів на трансферному ринку Європи. Його не випадково взяли на чемпіонат світу-2018 у складі «селесао», хоча наставник збірної Бразилії Тіте так і не випустив хавбека ні в одному з поєдинків. Як би там не було, але розуміння гри, культура пасу, бачення поля і вміння боротися за м'яч виділяли Фреда не тільки в українській Прем'єр-лізі, а й в єврокубкових матчах «гірників». Подейкували, що інтерес до бразильця проявляв «Манчестер Сіті» і Хосеп Гвардіола, але в підсумку боротьбу за Фреда виграв інший клуб з Манчестера - «Юнайтед». При цьому, Моуріньо особисто обіцяв хавбеку «золоті гори», але згодом легко відмовився від своїх слів.

Як підсумок, манчестерський етап кар'єри Фреда при Моуріньо виявився справжньою катастрофою. Не маючи реальної довіри з боку тренера, а також потрапивши в некомфортне для себе середовище, бразилець швидко «здувся» і тільки й робив, що тоннами збирав критику від різних ЗМІ та вболівальників. Подейкували навіть, що Моуріньо збирався продати Фреда в січні 2019 року, але буквально пару тижнів не допрацював, будучи звільненим за незадовільні результати...

Нурі ШАХІН

Маршрут трансферу: «Боруссія» Д - «Реал»
Сума трансферу: 10 млн євро

До переходу в «Реал» кар'єра Нурі Шахіна просувалася виключно по наростаючій - він чудово проявив себе в дортмундській «Боруссії», де був одним з лідерів команди. В результаті Жозе Моуріньо наполіг на запрошенні Шахіна в «Реал», але в Мадриді німецько-турецький футболіст провів лише один сезон, взявши участь в 10 офіційних поєдинках і відзначившись 1 голом і 1 результативною передачею. Звичайно, не варто забувати про проблеми з коліном, але зовсім не вони стали причиною невдачі Шахіна в стані «бланкос». Для цього гравця з самого початку не було місця в команді, де виграти конкуренцію у Хабі Алонсо та Самі Хедіри було практично нереально.

Уже через рік «Реал» відправив Шахіна в оренду в «Ліверпуль», після чого на таких же умовах повернув в дортмундську «Боруссію», а незабаром й зовсім продав «чорно-жовтим» хавбека, який так і не зумів прижитися в Іспанії. Ймовірно, що невдачі в «Реалі» вплинули на подальшу кар'єру Нурі, бо він так і не зміг відновити віру в себе і повернутися на колишній рівень. Влітку 2018 року «Боруссія» продала Шахіна за 1 мільйон євро в «Вердер», де 31-річний Нурі виступає і сьогодні.

Абдул Рахман БАБА

Маршрут трансферу: «Аугсбург» - «Челсі»
Сума трансферу: 20 млн євро

У серпні 2015 року «Челсі» відвалив 20 мільйонів євро за лівого фулбека «Аугсбурга» Абдул Рахмана Бабу, який дуже яскраво проявив себе в чемпіонаті Німеччини, прибувши виступати туди з рідної Гани. Однак відразу ж кидати новачка в бій Моуріньо не ризикнув, вважаючи за краще робити ставку на перевіреного часом Сесара Аспілікуету. У підсумку на своїй посаді португальський коуч протримався лише до грудня, а Рахман Баба довгоочікувану ігрову практику в стані «синіх» зумів отримати вже за Гуса Хіддінка.

Втім, подальша кар'єра Абдул Рахмана Баби показує, що, швидше за все, на топ-рівні йому робити нічого. Причиною тому послужили часті проблеми з коліном, які почали переслідувати ганського легіонера з січня 2017 року. По суті, з тих пір в «Челсі» вже і не розраховують на футболіста, якому нині всього 25 років. На початку вересня минулого року «сині» відправили Бабу в оренду в «Мальорку», але через кілька тижнів фулбек знову травмував коліно, і ось вже більше двохсот з гаком днів ніяк не може відновитися...

Андрій ШЕВЧЕНКО

Маршрут трансферу: «Мілан» - «Челсі»
Сума трансферу: 43,88 млн євро

Влітку 2006 року найкращий український футболіст часів незалежності Андрій Шевченко круто змінив свою кар'єру, прийнявши рішення про переїзд з «Мілана» до «Челсі». Згодом Жозе Моуріньо заявив, що «в Мілані Шевченко жив, як принц, а в «Челсі» зіткнувся з іншою філософією». Подейкували, що українського нападника дуже хотів бачити власник лондонського клубу Роман Абрамович, який при першій же можливості зробив все для здійснення угоди. Сам Моуріньо, якого нерідко просили прокоментувати подібну інформацію, відзначав, що трансфер Шевченка відбувся за його і президента клубу спільним рішенням, але визнав, що українець особисто ним розглядався як «запасний варіант».

В результаті справи у Шевченка в «Челсі» не пішли. Його часто критикували за пасивність і невпевненість на полі, потім Андрій зіткнувся з цілою низкою вкрай неприємних ушкоджень, та й Дідьє Дрогба розігрався так, як ніколи до цього на своєму лондонському етапі кар'єри. Недивно, що Шеву згодом заслали назад в «Мілан» на правах оренди, а після повернення з Італії відпустили вільним агентом догравати в київське «Динамо». Спільна робота з Моуріньо принесла для Андрія лише розчарування, як і його рішення змінити обстановку і податися в «Челсі». Можливо, якби подібне не відбулося, то й нині фанати «россо-нері» знали, що найкращим бомбардиром в літописі їхнього клубу є зовсім не Гуннар Нордаль, а Андрій Шевченко. Але історія не має умовного способу, а тому шведського та українського бомбардирів так і розділяють 46 голів - ті самі, які б Шева напевно забив би, якби не «Челсі», Абрамович та Моуріньо...

Олексій СЛИВЧЕНКО