«Шахтар» - «Динамо»: оцінюємо готовність команд до матчу

Динамо Київ 31 Травня, 16:22 1227
«Шахтар» - «Динамо»: оцінюємо готовність команд до матчу | 19-27
​Після двох з половиною місяців паузи, викликаної пандемією коронавірусу, футбол повертається в Україну, причому відразу з головного внутрішнього протистояння останніх декількох десятиліть.

«Шахтар» - «Динамо» - ця вивіска актуальна в усі часи, однак якщо після зміни формату чемпіонату і зустрічей між грандами, що почастішали рівно вдвічі, хтось встиг заговорити про втрату колишньої гостроти в цих дербі, то зараз все абсолютно інакше - по футболу, є відчуття, скучили навіть ті хто дивився його виключно «у свята».

Ясна річ, що неймовірно високої якості гри від майбутньої зустрічі навряд чи варто очікувати. Команди пропустили величезний шматок часу на підготовку, а тому зараз змушені лише набирати форму. Намагаючись хоч якось компенсувати відсутність ігрової практики, і «Динамо», і «Шахтар» до очної дуелі провели по два товариські поєдинки. Цікаво, що обидва вітчизняних гранди в якості одного зі спаринг-партнерів вибрали львівський «Рух», який нині є лідером турнірної таблиці Першої ліги.

Спершу проти «Руху» зіграло «Динамо», розписавши нічию 0:0, а через день львів'ян на міцність випробував уже «Шахтар», який здобув впевнену перемогу 4:1. Порівнювати буквально ці два матчі, мабуть, не має сенсу, тому як наставники «Динамо» і «Шахтаря» цілком могли ставити в цих іграх різні завдання перед своїми підопічними, та й «гірники» виходили на поле вже проти неабияк виснаженого «Руху». Однак порівняти статистику киян і донеччан в спарингах проти одного і того ж суперника все ж дуже цікаво.

Для початку поговоримо про атаку. Ключовою тут, безумовно, є кількість забитих м'ячів - «Динамо» вразити ворота суперника не змогло, а ось «Шахтар» зумів «вколоти» опонента відразу чотири рази. Якщо почати деталізувати, то побачимо, що «гірники» частіше били по воротах «Руху» в своєму матчі, ніж «динамівці» - 20 проти 16. Але що важливіше - «Шахтар» при ударах був значно точніший, аніж «Динамо» - 12 проти 4. Це в значній мірі вплинуло і на величину показника очікуваних голів (xG), який у «гірників» в матчі проти «Руху» значно перевищує видобутий в грі з тим же суперником «біло-синіми».

На що ще обов'язково потрібно звернути увагу, так це на хорошу інтенсивність ведення гри «Шахтарем». У своєму матчі проти «Руху» донеччани виконали 759 передач, що істотно перевищує середньосезонний показник команди, що становить 625 передач. Але ще більше виділяється у «Шахтаря» показник передач з просуванням м'яча. Таких проти «Руху» футболісти «гірників» виконали в кількості 111 (в середньому в сезоні - 82), причому з приголомшливою точністю в 94% (при середній в 80%)!

У «Динамо» варто виділити присутню в більшій мірі прямолінійність у веденні атакуючої гри - 10% всіх передач команди Михайличенка в матчі проти «Руху», згідно зі статистикою, були довгими. В середньому ж в сезоні цей показник у «біло-синіх» дорівнює 9,4%, але навіть проти команди з Першої ліги кияни не побажали (або не змогли) змінити малюнок гри в бік більшої винахідливості.

А ось у чому «Динамо» на тлі «Шахтаря» з точки зору показників атакуючого блоку статистики виглядає краще, так це в якості ведення єдиноборств в атаці. У матчі проти «Руху» футболісти київської команди вийшли переможцями з 41% атакуючих дуелей, в той час як у «гірників» аналогічний показник в грі з тими ж таки львів'янами склав вельми скромні 33%. Втім, вже в наступних спарингах («Шахтар» зіграв проти «Оболонь-Бровара», а «Динамо» - проти «Олімпіка») обидва наших гранди змогли поліпшити якість ведення єдиноборств в атаці - показник виграних дуелей у «гірників» виріс до 49%, у «біло-синіх» - до 45%.

Переходячи до розгляду захисного блоку статистичних показників, відразу ж варто виділити велику загальну інтенсивність і якість ведення єдиноборств гравцями «Динамо» в матчі проти «Руху». Це викликано як опором з боку суперника, так і загальною стилістикою ведення гри команд. В цілому за кількістю і якістю єдиноборств «Динамо» в матчі з «Рухом» вийшло практично на свої середньосезонні аналогічні показники (195 і 51% відповідно). Що стосується «Шахтаря», то підопічні Каштру проти «Руху» трохи більше боролися, ніж в середньому (188 єдиноборств проти 181 відповідно), але з дещо гіршою якістю цих дій (46% проти 49%).

Цікаво, що безпосередньо при єдиноборствах в обороні гравці «Шахтаря» в своєму спарингу проти «Руху» зіграли навіть трохи краще київських візаві. Таким чином, виходить вельми суперечлива ситуація з точки зору оцінки ведення єдиноборств, коли «гірники» забили чотири м'ячі львів'янам, але в цілому в атаці зіграли далеко не на своєму рівні (лише 33% виграних дуелей), в той час, як в обороні, згідно зі статистикою, домоглися більшого, але натомість пропустили гол, хоча, наприклад, «Динамо» забити «Руху» в свої ворота не дозволило.

Що ще виділяється в загальній статистиці двох спарингів, які провели «Шахтар» і «Динамо» перед очною дуеллю, так це індекс пресингу (PPDA). Спрощуючи питання розуміння цього показника, варто відзначити, що чим менше показник, тим інтенсивніше команді вдавалося чинити тиск на опонента. «Шахтар» в обох своїх спарингах після відновлення тренувального процесу набрав близькі індекси PPDA - 7,7 (проти «Руху») і 7,9 (проти «Оболонь-Бровара»). А ось у «Динамо» розкид вийшов куди більш серйозним - 9,4 (проти «Руху») і 18,4 (проти «Олімпіка»). Останнє може свідчити, як про не найкращу функціональну готовність команди, так і просто про установку вести гру максимально спокійно, щоб, наприклад, мінімізувати ризик отримання травм.

Як би там не було, але будь-яка статистика і аналіз здатні потьмяніти, як тільки «Шахтар» і «Динамо» вийдуть на поле і станеться перший більш-менш резонансний епізод в матчі. З того моменту фаворитом поєдинку буде та команда, яка краще готова не тільки фізично, а й ментально. Останній фактор часто опинявся ключовим у визначенні переможця в «Класичному», а тому, не виключено, що він зіграє визначальну роль і в майбутній битві титанів...