«В УЄФА корупції більше, ніж в Україні»: Олега Орєхова довічно відлучили від футболу – відверте інтерв'ю арбітра
Футбол України 1708 20 Червня, 23:20

Розмова Максима Розенка із Олегом Орєховим, екс-арбітром ФІФА, який десять років тому вважався топовим служителем української футбольної Феміди.

У 2010 році УЄФА довічно відлучив від футболу найкращого українського арбітра Олега Орєхова. У провину йому було поставлено контакт із злочинним угрупуванням, що займається букмекерськими махінаціями. Таке рішення УЄФА стало першим в історії європейського футболу.

5 листопада 2009 року Олег Орєхов обслуговував матч групового етапу Ліги Європи між швейцарським Базелем і болгарським ЦСКА, який завершився з рахунком 3:1. На думку прокуратури німецького Бохума, українець зустрічався зі злочинцями, які нібито пропонували йому 50 тисяч євро в обмін на «правильний» результат поєдинку. У відвертій розмові з Максимом Розенком Олег Орєхов детально розповів, як потрапив в опалу.

орєхов

УЄФА запропонував угоду

– Пане Олеже, спортивний арбітражний суд у Лозанні залишив у силі рішення УЄФА. Вас це здивувало?

– І так, і ні. У рішеннях УЄФА говорилося про те, що моя вина була доведена. Нібито встановлено, що у мене були контакти зі злочинцями до і після матчу в Базелі. Але насправді нічого доведено не було.

– Коли над вами скупчилися хмари?

– Мене викликали в штаб-квартиру УЄФА 26 листопада 2009 року. Причина не пояснювалася. У листі, який мені надіслали разом з авіаквитками, йшлося, що потрібно поговорити про міжнародні матчі, які відсудив. 30 листопада був у штаб-квартирі УЄФА. Якби знав, що мене там чекає, напевно, прилетів би з адвокатом.

– Коли отримали лист від УЄФА, ніяких передчуттів не виникало?

– Абсолютно. Наша п'ятигодинна бесіда, враховуючи моє недосконале знання англійської мови, проходила в рамках синхронного перекладу. Синхронний переклад здійснювали два перекладачі – штатні працівники УЄФА. У мене потім виникло питання: якщо УЄФА ратує за відкритість, то чому на таку гучну справу не були запрошені журналісти? Чому наступні судові засідання проходили за зачиненими дверима?!

Розмова з тоді ще главою дисциплінарного комітету УЄФА Пітером Лімахером відразу набула несподіваного повороту. На самому початку бесіди мене відразу назвали злочинцем і запропонували угоду. Мовляв, якщо підписую документ, що брав гроші, мою суддівську кар'єру залишають у спокої. А якщо не підписую – у мене будуть проблеми: не дадуть працювати у футболі. Мовляв, у нас є вагомі докази вашої вини. Але ці докази мені чомусь не надали.

– Зазвичай у такому випадку повинна вестися стенограма розмови.

– Ця пропозиція не була відображена в стенографічних записах. Також не було збережено аудіозапис бесіди. У всякому разі, записів мені не надали. Було збережено тільки протокол на двох сторінках. Другу сторінку протоколу я підписав. Під час оголошення в усному порядку перекладу я мав зауваження до тексту, які повинні були врахувати. Як виявилося згодом, зміни у протокол не внесли. Тобто, мої зауваження враховані не були. Якщо говорити юридичними термінами, протокол було сфальсифіковано. Він містив неповну, викривлену інформацію, про що я потім і заявив УЄФА.

І це ще не все. Потім відбулося засідання дисциплінарного комітету УЄФА. Мені оголосили первинне рішення. Що неможливо довести, отримував Орєхов гроші чи ні. Мені в провину було поставлено зустріч із ділками футболу, про яку я не повідомив. І прийняте рішення про довічне відсторонення від спортивного суддівства.

орєхов

«До мене підходили, але я їх послав»

– Але ж ви підтвердили, що зустріч таки була…

– Так, підтвердив. Зі мною, підкреслюю, вже після гри Базель – ЦСКА зв'язалися люди. Представилися футбольними функціонерами. Попросили приділити їм час. Сказали, що займаються організацією турнірів. Зокрема у сфері дитячо-юнацького футболу. Я в цей час працював заступником керівника дитячо-юнацького футболу у ФФУ. Обіймав посаду віце-президента Дитячо-юнацької футбольної ліги України.

Думав, що мова піде про проект в цій галузі. Але коли співрозмовники торкнулися теми, які мене не цікавили і могли побічно суперечити моїй професійній етиці, різко обірвав бесіду. Розмова була закінчена. Ніякі домовленості не обговорювалися.

– У чому ж тоді були претензії УЄФА?

– Тиснули на те, що я зустрічався з людьми до матчу. У них була інформація, що хтось привозив гроші в Україну. І хтось їх забирав. Причому все було зовсім розпливчасто. Якби в УЄФА були прямі докази моєї провини, то мені б їх пред'явили. І при розслідуванні справи прокуратурою Бохума щодо членів злочинної групи мене не запрошували навіть в якості свідка.

– УЄФА взагалі не мав доказів вашої провини?

– Аргументом на користь нашої зустрічі зі злочинцями до матчу УЄФА служили замовлені цими людьми авіаквитки і візи в Україну. А те, що у мене були свідки, які проводили зі мною той день до матчу, коли у Київ прилітали засуджені потім ділки футболу, УЄФА не цікавило. Спочатку я був на роботі – це могли підтвердити товариші по службі. Потім вирушив додому. У мене гостювали друзі, які могли підтвердити, що з дому нікуди не відлучався. Троє свідків офіційно дали свої свідчення. Але УЄФА навіть не намагався в це вникнути.

І ще один показовий момент. Люди, залучені до суду прокуратурою Бохума, з якими, як вважається, я зустрічався, більше півроку не давали ніяких свідчень, пов'язаних зі мною. Тільки в серпні 2010 року вони дали свідчення проти мене і мого колеги – боснійця Ново Паніча. Тільки по нас двох. Хоча їм ставили у провину організацію близько двохсот договірних матчів. Один із злочинців дав свідчення, що зустрічався зі мною до гри. І також вказав, що подальших зустрічей не було, бо не було будь-яких ознак прийняття їхньої пропозиції.

І це ще не все. Інформація після суду відрізнялася від показань, які були надані в Лозанні, де ця ж людина заперечує передачу мені грошей, а на суді, згідно з інформацією у ЗМІ, вже говорила протилежне.

Телефонні роздруківки нічого не довели

– Чи думали ви, як розгорталися б події, якби ви пішли на повідку у Петера Лімахера і підписали на першій зустрічі папір, що брали гроші від злочинців?

– Думаю, що сів би у в'язницю. Хоча, якщо підійти до цієї історії з гумором, можливо й варто було так зробити. Злочинці отримали по 5 років ув'язнення. Вийшли 5 років тому білі і пухнасті. Хтозна чим зараз займаються. А мене відсторонили довічно.

– Скільки загалом було засідань у вашій справі?

– Три. Два в УЄФА, одне в Лозанні. Почалося все ще в листопаді 2009 року, під час виклику в штаб-квартиру УЄФА. Коли від УЄФА в особі пана Лімахера фактично отримав пропозицію укласти угоду. Після тієї зустрічі мене тимчасово усунули від суддівства. Хоча і тут вийшло цікаво – інших не усували аж до рішень апеляційного комітету УЄФА. Як на мене, рішення було прийняте ще до розгляду справи в апеляційному комітеті. 16 грудня 2009 року повинен був судити матч групового етапу Ліги Європи в Австрії. Мене з цієї гри зняли. Про що поставили до відома 27 листопада.

– Коли відбулося перше засідання УЄФА?

– 18 березня 2010 року відбулося засідання дисциплінарного комітету УЄФА, на якому оголосили рішення. Наша перша зустріч з Лімахером вже називалася не бесідою, а допитом. Якщо це був допит, чому не збереглися стенограма і аудіозапис?! Багато разів запитував в УЄФА аудіозапис допиту. Мені тільки в процесі засідання в усному порядку відповіли, що нічого, крім протоколу на двох аркушах, більше не існує. Я заперечив: як таке може бути, адже підсумки допиту є основоположними в моєму звинуваченні! У відповідь – тиша.

орєхов

– Що конкретно відбувалося на засіданні дисциплінарного комітету УЄФА?

– Я висловив свою позицію. Обвинувач від УЄФА – свою. Глава дисциплінарного комітету УЄФА сказав, що доказів провини Орєхова у них немає. Але позаяк ви самі зізналися, що зустрічалися з цими людьми, теоретично могли вступити з ними у змову. Тому і прийнято рішення про довічне відсторонення від спортивного суддівства.

– Звідки взялася цифра в 50 тисяч євро, які вам нібито були запропоновані за допомогу в забезпеченні «правильного» результату матчу?

– Гадки не маю. Можу лише висловити здогад, що із записів прослуховування телефонних розмов злочинців. До речі, по цій цифрі були різночитання. У рішеннях УЄФА вказано 40, в показах одного зі злочинців – 30 або 50 тисяч євро – точно він не пам'ятав.

– У телефонних розмовах злочинці згадували про Олега Орєхова?

– УЄФА надало мені окремі письмові витяги телефонних розмов німецькою, а згодом і англійською мовами. Але письмові витяги мовами оригіналу, які стосувалися моєї ситуації, незважаючи на мої численні запити, надані не були.

У тих витягах, які мені надали, у двох розмовах згадувалося прізвище Орєхов. В одному на тлі шуму (виходячи з приміток перекладача), в іншому – де злочинці хотіли приїхати для зустрічі після матчу Базель – ЦСКА. Також були витяги з телефонних розмов під час матчу. Там уже говорилося, як же так, ми йому дали гроші, а він все робить навпаки. Я так і не зрозумів, що це – свідчення моєї провини або навпаки.

УЄФА потрібен був прецедент

– Які ще нюанси справи викликали у вас запитання?

– Зараз вже розумію: якщо матч має договірний характер, ставки на нього в букмекерських конторах повинні «стрибати». Але експертної оцінки контор, чи були такі стрибки на матчі Базель – ЦСКА, немає.

Крім того, не були враховані покази свідків, які приїхали на засідання і чиї свідчення раніше в письмовому вигляді надавалися. А також не знайшли відображення додаткові пояснення і доповнення. Вони були надані в письмовому вигляді у день проведення засідання, оскільки тільки напередодні УЄФА були вставлені додаткові доводи – вилучення з протоколу допиту одного зі злочинців і так далі.

– Тобто, в УЄФА не звернули увагу на деталі і винесли політичне рішення?

– Безумовно. Існує світова практика: якщо є якісь сумніви у визнанні провини, потрібно судити на користь обвинуваченого. Я був членом багатьох комісій УЄФА, очолював комітет дитячо-юнацького футболу ФФУ. До мене ніколи не було зауважень. Тому на засіданнях сказав чиновником УЄФА: вам зараз вигідніше повірити злочинцям, ніж людині, яка служила футболу вірою і правдою багато років.

– Схоже, для УЄФА, караючи вас так суворо, було важливо створити прецедент...

– Мені так сказали на засіданні спортивного арбітражного суду в Лозанні. Це було вже третє засідання. Мовляв, цей прецедент активно обговорювався у мас-медіа, тому і покарання вийшло політичним. Анекдотична ситуація: якщо попався перший – довічно, а іншим буде м'якше.

– В УЄФА були запитання щодо вашої роботи під час матчу Базель – ЦСКА?

– Ні. Запитував: у чому ви мене звинувачуєте зі спортивного боку? Я призначив три «лівих» пенальті або вилучив не того гравця?! Відповіді на своє запитання так і не отримав.

«Інспектор матчу оцінив мене високо»

– Яку оцінку отримали за той матч від інспектора УЄФА?

– 7,9. Під час того матчу ще тривав експеримент з п'ятьма арбітрами. Нам дали рекомендацію: рішення, прийняті на футбольному полі, первинно повинні йти від асистента, який розташовується за воротами. Мовляв, у такому форматі можливі помилки, але ми в рамках експерименту просто повинні зрозуміти, як сприймає хід матчу рефері, що перебуває за воротами. У першому таймі матчу колегіально ми призначили пенальті.

– Він був стовідсотковим?

– Вагався, призначати одинадцятиметровий чи ні. Проконсультувався за допомогою радіозв'язку зі своїм колегою за воротами. Асистент вважав, що пенальті був. У підсумку я вказав на «позначку». Однак навряд чи цей пенальті впливав на результат гри, який нібито хотіли зробити злочинці.

орєхов

– А який результат хотіла «букмекерська мафія»?

– В УЄФА мені це чітко не пояснили. Якщо міркувати, вони повинні були робити ставки в букмекерських конторах на якісь події в цьому матчі. Наскільки мені відомо, призначення пенальті там не фігурувало. Взагалі інформація від УЄФА до мене надходила суперечлива. Чиновники повідомляли, що в цьому матчі ставили на наступні події: у поєдинку буде забито більше двох голів, у другому таймі заб'ють більше двох м'ячів. Але, повторюся, експертної оцінки і звинувачення з цього приводу мені не було надано.

– На що після гри вам вказав інспектор матчу?

– При розгляді епізоду з призначенням одинадцятиметрового, інспектор сказав, що пенальті був «неочевидний, а його призначення – неправильне». Загалом поєдинок я відсудив непогано, але через цю помилку в першому таймі отримав оцінку 7,9. Це хороша оцінка. Врахуйте, що під час опробування нововведення з п'ятьма арбітрами такі помилки допускалися повсюди – судді притиралися один до одного. Для мене це був другий міжнародний поєдинок з форматом обслуговування в п'ять арбітрів.

– Як думаєте, якщо б ви були швейцарцем, французом, німцем чи італійцем, у цій ситуації все розгорталося б за схожим сценарієм?

– Можу про це тільки здогадуватися. Але якщо взяти і проаналізувати список суддів, які були покарані, можна зробити певні висновки. Спочатку в пресі фігурувала інформація про 200 матчів, які тією чи іншою мірою мали характер договірних. У підсумку були покарані тільки два арбітри – представник України Олег Орєхов та громадянин Боснії і Герцеговини Ново Паніч. Мені в провину поставили один матч, скільки Панічу – не знаю. Але ж не сотню!

– Ново Паніч обмежився розглядом справи в апеляційному комітеті УЄФА. Ви ж подавали апеляцію у спортивний арбітражний суд Лозанни. Які витрати понесли?

– УЄФА мені виставив рахунок у розмірі трьох тисяч євро – такі, на думку Союзу європейських футбольних асоціацій, вони понесли витрати на юристів при розгляді моєї справи в арбітражному суді Лозанни. І вісім тисяч євро залишився винен УЄФА за розгляд моєї справи в апеляційному комітеті цієї організації.

– Сплатили ці рахунки?

– Ні. Мені не зовсім зрозуміло, за що повинен був сплатити сумарно 11 тисяч євро. Припускаю, що, напевно, така ціна демократії в УЄФА. Паралельно мені в цьому органі пояснили, що з юридичної точки зору вони не мають права брати з мене гроші і тому ці 11 тисяч євро будуть списані з рахунків національної федерації.

– Що нового винесли для себе після цієї історії?

– Що в УЄФА корупції більше, ніж в Україні. УЄФА зараз – просто монополія на європейський футбол. І дуже потужна фінансова структура. А з впливовими організаціями у нас традиційно бояться вступати в суперечки. Хто такий Орєхов, якщо країна стояла на порозі грандіозного проекту під назвою Євро-2012?!

Читайте нас у Telegram

Останні новини

bigmir)net TOP 100