Найбільш резонансними стали поєдинки 26-го туру Favbet Ліги «Зоря» - «Динамо» (1:3), на якому головним арбітром працював Микола Балакін і 27-го туру «Динамо» - «Колос» (2:1), де судив Сергій Бойко. За останньою інформацією Микола Балакін пізніше був відсторонений від суддівства на невизначений час.
Свою оцінку роботи системи VAR, яка працює в Україні, починаючи з весняної частини чемпіонату, дав у бесіді з кореспондентом Footboom екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар.
- Сама система має запит. Але ті, хто нею користується, не завжди оцінюють її належним чином, тому отримують негативний результат. Зокрема, ми бачимо, скільки у весняній частині чемпіонату було затримок гри. А для футболіста це не є нормальним явищем. Досить згадати лише матч «Динамо» - «Колос», де пауза сягала шести хвилин. Наші арбітри ще не навчилися використовувати VAR правильно. Сама ж система створена для того, щоб спортивний принцип був перш за все. Але помилки арбітрів є, як то кажуть, частиною футболу. І в окремих матчах, якби системи VAR не було, деякі епізоди, можливо, оцінювалися зовсім по-іншому.
- По-іншому в гірший бік чи в кращий?
- Я б не сказав, що в гірший бік. Наприклад, той самий матч «Динамо» - «Колос». Бойко не бачив моменту з останнім 11-метровим. Ніхто його не бачив і нічого б не говорив. А так система VAR втрутилася, він переглянув і призначив пенальті.
Система ця сьогодні в усьому світі себе зарекомендувала і допомагає арбітрам уникнути грубих помилок. Є певні критерії, які дозволяють системі втрутитися. Але це ще все, скажімо так, у стадії розвитку. Ми ж бачимо, скільки ще є недосконалих моментів по визначенню тієї чи іншої ситуації. Але при цьому ніхто не скаже, що її треба відмінити, хоча чимало популістів наголошували на тому, що вона непотрібна.
- Президент УЄФА Олександр Чеферін в одному з інтерв’ю назвав систему VAR «бардаком». Чи будуть, зокрема, наші арбітри ставитися до роботи з системою з підвищеною відповідальністю, якщо сам голова Європейської футбольної асоціації так цю систему характеризує?
- Чеферін, як і кожен, має право на свою думку. Але система однозначно спрямована на те, щоб уникати грубих помилок, особливо в топових матчах. В той же час сама система не буде підказувати. Потрібні люди, які будуть з нею працювати. І вони повинні бути готовими швидко зреагувати на ті моменти, які є, а не так тягнути, як Бойко з цим четвертим пенальті. Тим більше, спочатку він призначає штрафний за фол Богданова на Циганкові, а йому кажуть :«Іди, подивись VAR». І це все тягнеться бог знає скільки. Так не годиться.
Вважаю, що абсолютно всі наші арбітри повинні мати ліцензію на роботу з VAR. А то обрали чотирьох і вони, як то кажуть, пашуть з ранку до вечора, задіяні в кожному турі. А решта що – другосортні? Той самий Юрій Можаровський чи Костянтин Труханов? Або інші молоді арбітри? Недопрацювання комітету арбітрів. Лучано Лучі мутить воду, постійні подвійні стандарти і так далі. Ті, що провинилися, в наступному турі якщо не в полі, то на VAR сидять. Такі собі заробітчани.
- З тих, хто сьогодні має ліцензію, кого б ви могли виділити?
- Я думаю, це Виталій Романов, він більш менш систему засвоїв, працює без грубих помилок. Ну і Катя Монзуль – молодець, дуже добре, зокрема, відсудила півфінал Кубка України «Маріуполь» - «Ворскла». Думаю, з таким успіхом вона буде і фінал судити.
- За останньою інформацією, яка з’явилася днями в ЗМІ, від суддівства після матчу «Зоря» - «Динамо» відсторонено Миколу Балакіна – одного з арбітрів, який має ліцензію на роботу з системою VAR. Що скажете з цього приводу?
- Це є непорядок, неповага до футбольної спільноти, до всіх, хто вболіває за футбол – некритично підходити до роботи своїх підлеглих. Я знову ж таки, маю на увазі Лучано Лучі. Я чітко знаю, що в нього є любимчики і всі решта. Не буду називати прізвища, але так воно є. І ця система не дає можливості прогресувати людині. Бо цей арбітр знає, що він помилився, але «батько» його захистить.
Кожна провина має отримувати певну оцінку. Я пройшов цей шлях. В наш час всі арбітри знали, що якщо вони провинилися, то обов’язково будуть покарані. І це дозволяло робити певні висновки. А наші хлопці ніяких висновків не роблять, їм усе, як то кажуть, по цимбалах. Провинився, не провинився – в наступному турі або через тур буде судити. Коли говорять «кращий арбітр року», то це кращий серед гірших. В наш час була десятка кращих, в Україні такого і близько немає. Три-чотири набрати неможливо. В нас десятка була серед 24-х арбітрів, в Україні їх десь така сама кількість. Висновки робіть самі. Ми пахали, щоб пробитися в ту саму десятку і, відповідно, мати шанс працювати на міжнародних матчах. А зараз все штучно – того призначили, того в список включили. А де якість?
Італійці за десять років знищили всю методику, яка була в нас і яка приносила результат. Згадайте, які в нас були арбітри – Василь Мельничук, Віталій Годулян, Сергій Шебек, Ігор Горожанкін і багато інших, які судили на високому рівні. В чималій мірі через те, що більшість приходила з футболу - футболісти, які потім стали хорошими арбітрами, тому що розуміли гру.
Ті, що зараз – так, вони вчяться і будуть розуміти, що до чого. Але на це потрібен час і хороша методика підготовки. Не та, яку запровадили італійці – арбітри їдуть у Туреччину, там бігають, читають за комп’ютером, вивчають роботу різних рефері. Та вчитися треба на власних помилках. І ще судять там по одному тайму. Ви можете собі уявити, щоб футболісти грали по одному тайму і зігравши на зборах один матч, пішли грати в чемпіонат України? Що це за підготовка?
У нас, коли возили, кожен з арбітрів судив по 3-4 цілих матчі. І за кожним з матчів спостерігали колеги і потім розбирали по кісточках. А зараз ніхто нікого не розбирає – все добре, чудово, всі готові. Італійці запросили асистента, який по 500 баксів кожен день зшибає за нібито якісь лекції. Це просто неповага до українського футболу і до українських виконавців.
Євген Савчук
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!