Україна втратить пряме місце в групі Ліги чемпіонів? Чи варто панікувати та за що боротись

Динамо Київ 10 Жовтня, 15:08 6163
Україна втратить пряме місце в групі Ліги чемпіонів? Чи варто панікувати та за що боротись | 19-27
​Про це говорять уже давно. Цим лякають український футбол, наче дітей – бабаєм.

Це ставлять у провину «попередникам», згадуючи огріхи минулого. Це називають похідною від слабкого рівня УПЛ. Але без конкретики.

Отже, чи може Україна втратити пряму путівку до групи Ліги чемпіонів і якщо втратить – то коли? Розбиратися треба на основі розкладів у Таблиці коефіцієнтів. Найперше зауважимо, що ні за яких обставин наступний сезон, - 2021/22, - Україна не розпочне без автоматичного проходу чемпіона до групи найпрестижнішого турніру континенту. Заявка на сезон 2021/22 формується на основі Таблиці коефіцієнтів 2019/20. А той сезон Україна завершила на дев'ятій позиції, тобто, з прямим потраплянням чемпіона до еліти європейського футболу.

Україна втратить пряме місце в групі Ліги чемпіонів? Чи варто панікувати та за що боротись - изображение 1

Проблеми можуть виникнути у сезоні 2022/23, представництво в якому визначається за станом поточної Таблиці коефіцієнтів (остаточно заявковий лист буде сформовано після останнього єврокубкового поєдинку сезону 2020/21).

Якщо України закінчить нинішню кампанію на дванадцятій сходинці або нижче, то влітку 2022-го кваліфікацію Ліги чемпіонів доведеться проходити не лише віцечемпіону, але й найсильнішій команді країни.

Ніяк не впливає на розклади заснування ще одного турніру – Ліги Конфедерацій. Цей турнір покликаний підвищити шанси представників низьких за рангом Асоціацій продовжити євросезон до зими (тепер в груповому раунді трьох турнірів зіграють 96 команд, тоді як раніше в груповому раунді двох турнірів було 80 команд). Підвищиться усереднений рівень Ліги Європи (автоматично в групу потраплятимуть лише представники топ-6 Асоціацій в ТК), а Ліга чемпіонів фактично ніяк не зміниться.

Отже, Україна і наші перспективи. Для того, аби гарантовано не втратити прямого місяця в групі ЛЧ на сезон 2022/23, потрібно поточний сезон завершити мінімум на десятій позиції. Якщо буде дванадцяте підсумкове місце або нижче, то ми гарантовано мінімум на сезон втратимо пряме місце в груповому етапі ЛЧ (але не дві команди в турнірі; аби втратити дві команди в Лізі чемпіонів, треба опуститися нижче п'ятнадцятого місця в Таблиці коефіцієнтів). Заковика виникає з одинадцятою позицією, на якій Україна і розпочинає груповий етап поточного сезону.

Теоретично ця позиція в ТК є першою, яка не дає права автоматичного виходу чемпіона країни в груповий етап ЛЧ. Однак на практиці часто ця позиція є прохідною для чемпіона Асоціації в груповий етап завдяки тому, що Лігу чемпіонів виграє та команда, яка гарантувала собі участь в груповому етапі результатами в національному чемпіонаті. Наприклад, в груповий етап поточної Ліги чемпіонів «Аякс», - чемпіон одинадцятої Асоціації в ТК, - потрапив автоматично завдяки тому, що «Баварія», яка виграла ЛЧ 2019/20, вийшла до групи й через чемпіонат Німеччини. Однак якби попередню ЛЧ виграв «Ліон», який у Франції фінішував лише сьомим, то «Аяксу» довелося б проходити кваліфікацію.

В України сьогодні гостра конкуренція з десятою Австрією, дванадцятою Туреччиною та тринадцятою Шотландією.

Україна втратить пряме місце в групі Ліги чемпіонів? Чи варто панікувати та за що боротись - изображение 2

Що важливіше, наздогнати того, хто попереду і піднятися на десяту сходинку, чи не пропустити вперед себе тих, хто за спиною й не опуститися на дванадцяте/тринадцяте місце? Все ж, важливіше друге, адже в історії Ліги чемпіонів було не так вже й багато випадків, коли лігочемпіонівський турнір вигравала команда, яка не гарантувала собі його через національний чемпіонат. Одразу пригадується кампанія 2004/05 з неймовірною історією «Ліверпуля». Ще раніше відносно слабко виступали в національній першості, але вигравали Лігу чемпіонів «Ювентус» (1995/96), «Боруссія» Д (1996/97), «Реал» (1999/00), а останній такий випадок датований сезоном 2011/12, коли сенсацію в ЛЧ створив «Челсі» Ді Маттео. У чемпіонаті Англії та команда фінішувала лише на шостому місці.

За на результати кваліфікації, а також підсумки жеребкувань, можна припустити, що Австрію з десятої позиції потіснити буде вельми непросто. Але катастрофи в цьому немає. Важливіше не дати Туреччині та Шотландії випередити себе – і це цілком реальне для виконання завдання. А в кінці поточного євросезону в України відвалиться найменший у порівнянні з конкурентами коефіцієнт, що дасть перевагу в новому циклі в боротьбі за вищі позиції Таблиці коефіцієнтів.