Платинова жертва. Тудор Белуце бажає почати дорослу кар'єру в «Динамо»

Динамо Київ 17 Жовтня, 23:15 2641
Платинова жертва. Тудор Белуце бажає почати дорослу кар'єру в «Динамо» | 19-27
Румун не може дозволити собі третій провал поспіль.

Вдруге за два роки Тудор Белуце підписує контракт з новим клубом в останній день переходів. Вдруге новину про це тимчасово прибирають через несподівані проблеми. Щоправда, цього разу його новий тренер вимагав підписати його. Мірча Луческу привів в «Динамо» одну з зірок молодіжного Євро-2019. І покоління, яке Георге Попеску вважає «платиновим». Тобто цінніше «золотого» покоління його самого, Хаджі, Думітреску, Петреску, Іліє. Втім, на сьогодні «платиновий» Белуце - лише ще одна жертва Англійської Прем'єр-Ліги. І його доросла кар'єра під великим питанням.

Майбутнє Румунії

До літа 2019-го року кар'єрний шлях Тудора був вельми гладким. Спочатку він потрапив до школи Попеску, а потім - до «Віїторула» (означає «майбутнє») Хаджі. «Карпатському Марадоні» набридло постійно сваритися з босами «Стяуа», «Галатасарая», збірної Румунії і 11 років тому він почав будувати свій клуб. На основі академії, в яку вклав велику для Румунії суму з особистих грошей - близько десяти мільйонів євро. 300 її учнів він називає «своїми дітьми», заявляє, що витрачає на академію в десять разів більше, ніж будь-хто в Румунії. При тому, що бюджет дорослої команди один з найменших у Лізі 1.

Всі в клубі грають за схемою 4-3-3, працюють над технікою, швидким коротким пасом. «Я відвідав п'ять футбольних академій в Голландії і навчився організації у них. А стиль взяв у іспанців». І це працює. У 2017-му році «Віїторул» став наймолодшим чемпіоном своєї країни у Європі з середнім віком гравців 23.7, його юнацькі команди почали вигравати чемпіонати ще раніше, були юнаки і в 1/8 фіналу Ліги Чемпіонів. Більше сотні вихованців клубу грають у двох дорослих Вищих дивізіонах країни. Десятеро були в заявці збірної на молодіжному Євро-2019. І у Європі академію хвалять та відзначають.

Платинова жертва. Тудор Белуце бажає почати дорослу кар'єру в Динамо - изображение 1

Її бенефіс припав на той Євро. Матч проти Хорватії з її 13-ма вихованцями «Динамо» Загреб називали битвою двох найкращих академій Східної Європи. «Віїторул» розгромив «Динамо» з рахунком 4:1, потім забив стільки ж м'ячів новій молодіжній імперії - англійцям, не програв французам і оступився лише у півфіналі. З гравців тієї збірної Георге Пушкаш та Андрей Раду отримали контракти з «Інтером», Разван Марін - з «Аяксом», Алекс Пешкану - з «Лестером», Яніс Хаджі (син) ще до цього пішов до «Фіорентини». А Белуце за рекордні для його клубу гроші (3 мільйони євро) поїхав до «Брайтона».

Жертва АПЛ

Щоправда, надалі все захлинулося. Пушкаш до 24-ох років вже грав в семи клубах, здебільшого - в оренді у Серії Б. Раду також в оренді або другий воротар «Інтера». Марін з «Аякса» перейшов не до «Барселони» або «Ювентуса», а «Кальярі». Хаджі провалився і в «Фіорентині», і в «Генку». А Пешкану і наш герой залишилися на рівні молодіжних команд своїх англійських клубів та оренд. На дорослому клубному рівні за останній рік Тудор провів рівно п'ять матчів. Один - за «Брайтон» в Кубку Ліги і чотири - за «АДО Ден Хааг», якого від вильоту врятувало лише припинення Ередівізіє через коронавірус.

В чому причина його провалів? Частково - в поганих рішеннях. В аутсайдері завжди важко. В «Ден Хааг» він провів чотири матчі з семи, в трьох з них команда пропускала чотири м'ячі. У обмеженого 59-річного англійського тренера Алана Пардью, що вперше в кар'єрі виїхав за кордон, він не міг нічому навчитися. А відомі своїм характером вболівальники, що в лютому прорвалися на базу для розмов з гравцями, спокою точно не додавали. В «Брайтоні» ж він дуже затримався, не бажаючи йти в оренду. І відмовляючись визнавати, що новий тренер Грем Поттер одразу ставить на ньому хрест.

Платинова жертва. Тудор Белуце бажає почати дорослу кар'єру в Динамо - изображение 2

Хоча в «Брайтоні» була перспектива. В часи Кріса Х'ютона за чотири роки лише двоє гравців пробилися до першої команди з юнацької. А Поттер та спортивний директор Ден Ешворт якраз почали молодіжний проект. Точно в стилі цього нетипового для АПЛ клубу, що мало витрачає, мало купує гравців та багато продає. І активно дивиться на Східну Європу. Ось і у вересні вони взяли двох молодих поляків, також на контракті в команді молодий словенець. Будівельник тієї самої англійської молодіжної імперії екс-технічний директор Федерації Ешворт, румун Флорін Андоне в команді - відмінні умови.

Була одна «проблемка» - Белуце брав Х'ютон, а не Поттер. Останній ж говорив про проблеми підопічного з фізичною готовністю. Напевно, не випадково він став лише третім трансфером з Румунії прямо до АПЛ за десять років. І двоє перших - Влад Кірікеш та Флорін Гардош - не затрималися. Аж надто різні стилі та вимоги. Більше того, румунський журналіст Александру Аврам навіть заявляє, що вихідці з «Віїторулу» відчувають великі проблеми в грі за будь-яких схем, крім 4-3-3. А Поттер використовує 4-2-3-1 і 4-4-2. Та й, мабуть, перехід до АПЛ взагалі протипоказаний будь-якому молодому гравцеві.

Бускетс та Попеску

Власне, після Євро-2019 його зустріли в Англії з ентузіазмом. Реально вважаючи талантом, взятим за смішні гроші. Сайт вболівальників We Are Brighton порівняв його з Серхіо Бускетсом. Відзначаючи спокій з м'ячем навіть під пресингом, гарне бачення поля, вміння віддати правильний пас і вперед і вбік. Вміння закинути на біг партнерам. Вміння прочитати кроки суперника і перехопити м'яч (його найкращий скілл). Працьовитість та агресію у відборі. Згадували про його діагональ проти хорватів, що побудувала гол, а потім його перехоплення біля штрафного, прорив і точний удар слабкою лівою ногою.

Платинова жертва. Тудор Белуце бажає почати дорослу кар'єру в Динамо - изображение 3

В Румунії ж взагалі від нього у захваті. Попеску бачить в ньому себе і заявляє, що «Барселона» шкодує, що не послухала його і не взяла його. Відзначає його ігровий розум та багатогранність. «Давно не бачив такого цілісного гравця. Мало таких, хто вміє вести так гру під пресингом». Думітреску також відзначає вміння мислити, тактичну дисципліну: «Гру будують через нього». А власник головного суперника академії «Віїторулу» «Стяуа» Джіджі Бекалі заявляє: «Найбільше я шкодую, що не взяв його свого часу. Він скеля, камінь, його неможливо пройти. Він коштуватиме 200 мільйонів євро».

Хаджі розповідає про нетипового вихідця з його академії «технарів». Про справжнього профі. Та інтелігента. «Він був відмінником у школі під час гри у нас. Не знаю, як у нього це виходило. Ми навіть називали його «Пан Професор». Одного разу він сказав мені, що втомився і не готовий грати, тоді я порадив йому грати мозком. Він навіть більш цілісний гравець, ніж Попеску». Тудор має почуття, він плакав в останньому матчі за «Віїторул». Вміє і огризатися, як після невдач з головною збірною (за неї він відіграв вже шість матчів, причому всі офіційні): «Що нам тепер, кар'єру закінчувати?»

Втім, недоліків та сумнівів чимало. Вірити працівникам «Віїторула» Попеску та Хаджі зовсім не обов'язково. Особливо - першому, свого часу засудженому за відмивання грошей за трансфери. Вірити Бекалі - взагалі себе не поважати. Думітреску вже помилився, вважаючи «Брайтон» лише сходинкою у зльоті Тудора. А Дан Петреску, що грав в Англії вісім років, якраз був скептичний щодо АПЛ, заявляючи, що там потрібно приносити все життя в жертву футболу. Як і Разван Рац: «В АПЛ потрібно боротися спочатку з самим собою, потім з колегами і вже потім - з суперниками. Схоже, Белуце програв вже перший бій.

Платинова жертва. Тудор Белуце бажає почати дорослу кар'єру в Динамо - изображение 4

We Are Brighton також намагається докопатися до чисто футбольних причин провалу цього знавця англійської мови та читача книг про психологію. Відзначаючи й відсутність 4-3-3 в «Брайтоні», і не найкращі швидкість та витривалість 191-сантиметрового опорника, який починав кар'єру центральним захисником, і слабку ліву ногу, що псує баланс всього корпусу. Саме через неї його і проходять. І його швидкості думки також не вистачало для Англії. Мабуть, і для Голландії. В УПЛ, звісно, він отримає більше часу для роздумів, побачить менше монстрів у боротьбі за м'яч. Але ж попереду ще й «Барса» з «Юве».

Зміна режиму

Белуце попрощався з Англією голом з центру поля у ворота молоді «Челсі», а ось у молодіжній збірній Румунії у жовтні отримав дві жовті картки за 34 хвилини проти Мальти і не грав проти України. Що це говорить про його форму? Вона напевно не найкраща. Як і настрій після провалів у двох клубах поспіль. Після призначення Франка Де Бура головним тренером збірної Нідерландів колишній її гравець Рене Ван Дер Гайп заволав: «У жодній країні у світі не призначать тренером збірної людину, яка провалилася в трьох клубах поспіль!» А до якої збірної та клубів візьмуть такого гравця?

В разі третього провалу поспіль Тудор ризикує стати «збитим льотчиком» вже в 22 роки. Умови у нього в «Динамо» зручні. Співвітчизник Луческу, схема 4-3-3. Він відмінно знає англійську, карантин в Голландії навчив готувати їжу. Він не помічений в любові до вечірок, поводиться пристойно. І від нього не чекають стати рятівником, а просто допомогти, внести вклад. Він вже не гучний талант. Так легше. Але і в «Брайтоні» був Андоне, в карантині в Голландії - Марін. Чи вдасться Белуце переключитися з режиму майбутньої зірки на режим ще одного гравця? На режим боротьби за ігрові хвилини?

Леон Вургафт